Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Léto fotbalistů? Moře, svatba, přestupy

12 2003
Olomouc - Čeští fotbalisté si mohou po středečním večeru říct: "Padla!" Kvalifikačním zápasem v Olomouci s Moldavskem ukončili dlouhou sezonu. Ještě v pátek si někteří z nich zahrají v Příbrami na exhibici internacionálů, ale to už pouze pro radost. Pak nastane chvíle na oddech a lenošení: dovolená. Mluvit o tom před brankářem Petrem Čechem je takřka drzost. "Od svých sedmnácti, kdy jsem podepsal první profesionální smlouvu, jsem v létě dovolenou neměl," tvrdí jedenadvacetiletý gólman.

Platí to i letos: za týden se Čech hlásí do přípravy ve francouzském Rennes. Přesto toho brankář stihne víc než ostatní. Ještě před návratem do Francie se ožení s přítelkyní Martinou. A pak se možná bude stěhovat, přestoupí-li třeba do Barcelony.

Přestupové starosti mohou v létě čekat i na Jankulovského, Grygeru, Bolfa či Ujfalušiho, kompletní obranu základní sestavy reprezentace. Obránci svorně o možných přestupech říkají: "Řešit je budeme po dovolené." Klid od lidí, mořské vlny a pohyb. Většina fotbalistů si o dovolené plánuje přesně tohle.

"Moře potřebuji," svěřuje se kapitán týmu Pavel Nedvěd, který do dosud nevybraného místa pojede krátce před 20. červencem, kdy má být zpět v Juventusu Turín. "Koncem dovolené už začínám s přípravou na další sezonu a běhání v písku po pláži je ideální."

Předtím stráví Nedvěd pár týdnů v Česku. Má poměrně dlouhé volno, jenže nedokázal odmítnout několik charitativních akcí, které mu čas na soukromí zkrátí. Teprve po nich se reprezentační kapitán s rodinou schová před všemi na chalupu v západočeském pohraničí. Koupil ji už před rokem, ale ještě ji neviděl, nebyl čas.  "Chalupu vybrala manželka a té věřím. Těším se tam."

Další fotbalisté? Milan Baroš už v květnu stihl zájezd na Krétu, na stejné místo letí na týden Tomáš Ujfaluši: "Po návratu si koupím horské kolo a začnu posilovat." Tomáš Rosický pojede k moři s bratrem Jiřím, teď už hráčem Sparty. Na dovolenou jsou to tradiční parťáci: loni spolu ve vlnách vyváděli na vodních lyžích tak, až si Tomáš natloukl záda a nemohl se pár dní hnout.

A co vy, trenére? Kam pojedete? Karel Brückner ihned výrazem v obličeji vyjádří, že z klasické dovolené ho jímá hrůza. "Děsím se odletět někam na Mallorku a tam se jen tak válet," otřese se. A následně začne pro pobavení líčit, jak z počasí miluje nepohodu a lijáky. "V neděli v Praze, viděli jste ty kroupy? Nádhera!"

Existuje pro Brücknera ideální místo na dovolenou? "Škoda, že se v Omsku nehraje fotbal," žertuje kouč dál. "Hned bych se tam jel podívat." Omsk je ruské město na Sibiři - většinu roku je tam pošmourno a zima...

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze