FORTUNA:LIGA 2023/2024

Letní premiéra Sparty byla na Letné vítězná

• 97
Praha - Přes třináct stovek sparťanských fanoušků se na Letnou přišlo podívat, jak si jejich mužstvo povede v úvodním přípravném zápase nové sezony proti Banské Bystrici. Nakonec byli spokojeni, mistři ligy ve svižném tempu protivníka přehrávali a svou převahu vyjádřili brankami Rezka a čerstvé plzeňské posily Limberského.

Domácí kouč Michal Bílek musel oželet mladíky Kúdelu se Šimůnkem, kteří jsou s dvacítkou na světovém šampionátu v Kanadě, poslední volné dny tráví Holenda, Hušek, Kolář, Kadlec a Zlámal, kteří odpočívají po evropském propadáku jedenadvacítky, mimořádné volno dostal Kulič, další útočník Slepička měl drobnější potíže s kolenem.

Po devíti týdnech a pěti dnech se na Letnou vrátil sudí Pavel Franěk, který tu 23. dubna skvěle zvládl ligové derby Sparty se Slavií (1:0). Tentýž muž, který o šestnáct dní později "přihrál" bod Příbrami za bezbrankovou remízu v Olomouci a musel píšťalku až do konce jara odložit.

Dění na trávníku většinou odpovídalo letnímu hernímu startu, žádný lítý boj to nebyl, nasazení spíš opatrnější. Přesto se ale hrálo v docela svižném tempu, přičemž z posil rozhodně upoutal víc Petržela vrátivší se z hostování v Jablonci než bosenský záložník Vršajevič.

Sparťané byli očividně lepší, zadní linii si spolehlivě hlídal kapitán Řepka, ve středové řadě tvořili hru především Horváth s Petrželou, v útoku se dařilo pohyblivému Rezkovi, zatímco Došek se proti těsnému bránění neprosadil.

Nejvíc se v první půli tleskalo střeleckému pokusu Petržely, při němž brankář Zajac musel míč vytlačit z pravé šibenice, poté se blýskl tvrdou střelou Pospěch, ale i tentokrát byl Zajac úspěšný.

Volání hloučku školáků, kteří v horním patře nad banskobystrickou brankou neúnavně skandovali "my chceme gól, my chceme gól", vyslyšel až těsně před přestávkou Rezek.

Limberský se uvedl parádním gólem

Do druhého poločasu udělal trenér Bílek pět změn, některé posty přeskupil. Vršajevič šel do útoku, Limberský hrál levého obránce, mladý Bíro z rezervy se snažil v záloze.

O rozruch ve druhém dějství se postaral opět domácí Rezek, tentokrát mu ale byla soupeřova branka malá, zblízka ji překopl a diváci jen zklamaně vyjekli.

Naopak parádu předvedl o chvíli později Limberský, neustále se tlačící dopředu. Znenadání se zjevil v soupeřově šestnáctce, hravě přešel přes obránce a bombou gólmana Zajace prostřelil.

Hosté vážně zahrozili jen jednou, deset minut před koncem tvrdě pálil Semeník, ale znamenitý zákrok vytáhl brankář Grigar.

"Až na tu jednu šanci ve druhé půli jsme soupeře k ničemu nepustili, v poli a dopředu jsme hráli slušně, jsem spokojený," poznamenal kouč Bílek, který zároveň pochválil slušnou návštěvu.

"Fanouškům patří samozřejmě dík, myslím, že je to odraz úspěšné nedávno skončené sezona. A už ta dnešní návštěva je pro nás zavazující."

Branky: 45. Rezek, 63. Limberský. Rozhodčí: Franěk. Diváků: 1350.
Sparta: Poštulka (46. Grigar) - Pospěch, Řepka (46. Limberský), Mareš, Zabavník - Vršajevič, Sylvestre (46. Kisel), Horváth (46. Bíro), Petržela - Došek (46. Matušovič), Rezek.
B. Bystrica: Zajac - Seman, Debnár (75. Jarabica), Saláta, Kotrys - Kulík, Ďurica, Strnad (62. Kamas), Herda (62. Šulek) - Lietava, Medveď (58. Semeník).