Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Letadlo za milion, luxus nejen pro hráče. Jak Sparta cestuje za poháry

Sparťanská radost v letošním ročníku pohárů. | foto: ČTK

18 2014
Neapol (Od našeho zpravodaje) - Na přelomu července a srpna za pohárovými zápasy vyrážely z Česka čtyři fotbalové kluby, v září už jen jediný. Sparta se ve středu dopoledne vypravila do Neapole, ve čtvrtek v bláznivém městě na jihu Itálie odehraje zápas Evropské ligy a v pátek během dne se výprava vrací. Jak takový zájezd vypadá, kolik stojí, kdo všechno cestuje?

Zdá se, že jde o rutinu. Přitom za cestou k pohárovému utkání stojí několik dnů příprav. "Snažíme se všechno dělat s co největším předstihem, ale například minule do Zwolle jsme cestovali pár dnů po losu," poznamenává sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Na přípravu do Neapole, kde Sparta dnes večer od 21.05 zahájí boje v základní skupině, byly přibližně dva týdny.

Do každé destinace se vedle trenérů, kteří pozorují soupeře, vypraví i lidé z klubu a zástupci cestovní kanceláře.

Aby si prohlédli a vybrali vhodné hotely nejen pro mužstvo, ale také pro klubové partnery. Ti jsou pro Spartu důležití podobně jako výsledek na hřišti. Pohár nejsou jen góly, ale i společenská událost.

"V Neapoli je s námi přibližně sto nejvýznamnějších partnerů," říká Kasík. VIP partneři mají možnost letět přímo s mužstvem, nocují v luxusních hotelích a přes den pro ně klub připravuje zvláštní program. V Neapoli je to například návštěva starověkého města Pompejí, který bylo zničeno výbuchem sopky Vesuv, či letoviska Sorento.

Partneři cestu se Spartou využívají nejen jako benefity, ale také třeba pro obchodní schůzky se svými klienty v netradičním a atraktivním prostředí fotbalového zápasu.

Zájezd stojí nemalé prostředky. Nejdražší položkou je letecký speciál, který vyjde přibližně na milion korun. Další náklady se liší podle destinace. Neapol patří k cenově dostupnějším, k nejdražším například Moskva či Londýn. V obou městech Sparta v posledních letech hrála, cestovala také do jiných turisticky zajímavých míst jako jsou Izrael či Španělsko. "Další náklady spojené s cestou se pohybují od půl milionu do jednotek milionů," poznamenává Kasík. Neapol tak v součtu mohla vyjít na tři miliony korun.

Výprava se většinou vrací do Prahy hned po zápase, ale v Neapoli má jiný režim. Jelikož je výkop utkání až v 21.05 a neapolské letiště není přes noc v provozu, zůstane výprava až do pátku.

"Pokud zápas dobře dopadne, tak hráči možná budou mít prosbu na nestandardní stravovací režim. David Lafata má totiž narozeniny," říká Kasík s úsměvem.

Před každou cestou řeší klub i bezpečnost. Neapol patří mezi nejrizikovější místa kvůli pouliční kriminalitě i divokým fanouškům. Cenné rady poskytla česká ambasáda v Římě, další kroky si koordinuje bezpečnostní manažer klubu se svým protějškem v Neapoli. Ve spojení jsou i čeští policisté s italskou státní i neapolskou policií. Zástupci policie cestují přímo s týmem.

Po středečním přistání v Neapoli odjížděli sparťané i autobusy partnerů za asistence několika policejních aut s majáky. "Místní televize se divila, jestli jsme bezpečnostní opatření nepřehnali. Ale i neapolská policie nás ujistila, že to bylo na místě. Máme zodpovědnost nejen za hráče ale i partnery," uzavírá Kasík.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze