Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Leška už je zpátky, čeká se na Beránka

3 2003
Praha - Vcelku spokojený se z cesty do Londýna vrátil Vladimír Leška, generální ředitel fotbalové Slavie. V úterý jednal se zástupci britské investiční společnosti ENIC, která Slavii vlastní od října 1997, kdy v pražském klubu získala většinový podíl. Leška se sešel s prvním mužem zmíněné firmy Danielem Levym, který je zároveň šéfem Tottenhamu Hotspur, a s jejím ekonomickým ředitelem Matthewem Collecottem.

Vaše jednání se zástupci ENIC měla proběhnout až první prosincový víkend. Proč najednou ten spěch?
Když se v Londýně dozvěděli o naší páteční tiskové konferenci, začali se zajímat, co se vlastně ve Slavii děje. Následovalo pár telefonátů a jejich výsledkem byla moje úterní jednání v Anglii. ENIC s tím nechtěl otálet.

Co jste tedy jménem Slavie vyjednal?
Probrali jsme tři hlavní oblasti. Zda ENIC hodlá Slavii prodat, zda má pořád zájem o finanční stabilitu klubu, a jak pokračují přípravy na výstavbu nového stadionu. Pokud jde o ten stadion, s investicemi do přípravy projektu i s postupným vydáváním jednotlivých stavebních povolení jsou v Londýně spokojeni.

Jak se ENIC staví k případnému prodeji Slavie, o čemž se letos několikrát spekulovalo.
Oba pánové, jak Levy, tak Collecott, mě ujistili, že ENIC náš klub prodat nehodlá. Vůbec o tom neuvažuje, o prodeji nejedná a tudíž ani nevyhledává žádné případné zájemce. K těm spekulacím řekli, že takové smyšlené scénáře pocházejí spíš z Prahy. Čímž však nenaráželi na fotbalové novináře.

A jak to ENIC myslí s finanční stabilitou Slavie?
Firma chce i v dalších letech své finanční závazky vůči Slavii plnit tak, aby klub mohl fungovat podle představ, které jsme měli, když ho ENIC kupoval. Dál platí podpora projektu výchovy vlastních odchovanců, tady je dokonce přislíbeno navýšení financí. Bylo také potvrzeno, že z peněz za přestupy Vachouška, Skácela, Petrouše a Dostálka bude vyčleněna nemalá částka na perspektivní posily. Tedy, pokud se takové transakce budou pohybovat v únosných parametrech. Přeplácet se hráči nebudou, to je filozofie majitelů i naše.

Jsou v Londýně spokojeni s prací trenéra a celého realizačního týmu?
Také na tohle samozřejmě přišla řeč. Je pochopitelné, že majitelům chybí Liga mistrů. Ale i jinak nejsou z posledních výsledků Slavie nijak nadšeni. Shrnul bych to následovně: pokud jde o trenéra a realizační tým, pánové z ENIC jsou přesvědčeni, že za podmínek, které tito lidé mají vytvořené, by výsledky měly být lepší.

Co na to říká kouč Beránek?
Nevím, jestli už s majiteli mluvil. Odletěl do Londýna později než já a pokud vím, jeho první kroky vedly do Tottenhamu.

Na páteční tiskové konferenci Slavie se ale prezentovalo, že k jednání s majiteli klubu letíte společně.
To si novináře špatně vysvětlili. Přece nechcete, aby u jednání na nejvyšší úrovni, při kterém jde o strategii klubu, seděl i trenér. Který navíc může být za pár dní u konkurence.

Chcete tím naznačit, že Beránek přece jen odchází do Sparty?
To v žádném případě. I když, jistě si dobře pamatujete, že Beránek na té tiskovce své brzké angažmá ve Spartě nevyloučil. Pravda, ani nepotvrdil. Ale ohledně debaty o klubové strategii jsem to myslel obecně, trenéři se prostě k takovým jednáním nezvou. 

Jenže Beránek sám na zmíněné tiskové konferenci řekl, že chce mluvit s panem Collecottem z očí do očí a ujasnit si řadu věcí.
To je jeho soukromá iniciativa, ve které mu samozřejmě nemůžu bránit. A proč bych také bránil.

Takže nemáte tušení, jak jeho setkání s ekonomickým ředitelem ENIC může dopadnout?
Pokud si někdo z londýnské firmy na Beránka čas udělá, nejspíš mu neřekne nic jiného než mně. Beránek přece uvedl, že mu jde o to, jestli ENIC bude dál podporovat projekt s odchovanci, a jestli je ochoten dát v zimě peníze do posil.

Podle našich informací se však Beránek v Londýně především uchází o trenérské či asistentské místo. Chce se podívat do více klubů, oficiálně něco jako stáž.
Je to možné. Vždyť přece novinářům říkal, jak ho láká trénovat v zahraničí. On se svými ambicemi netají.

A ta Sparta? Letenský šéf Košťál se na rozdíl od lidí v Londýně právě do Beránka fotbalově zamiloval.
Se mnou o tom nikdo nejednal. A Beránek, jak už jsem připomněl, Spartu nevyloučil.

Kdo tedy Slavii povede na jaře?
O tom se rozhodne až příští úterý po Beránkově návratu z Anglie. Ale věřím, že do poloviny prosince budeme mít jasno.

Takže pokud Beránek spolupráci se Slavií předčasně ukončí, je připravený naskočit Csaplár...
Spekulace odmítám. Ale ať se Beránek z Londýna vrátí s čímkoli, už dnes vím, co potom k postu trenéra řeknu na představenstvu. A jsem přesvědčen, že koncem příštího týdne Slavia bez trenéra nebude.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
7. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
8. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
9. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze