Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kalvoda po postupu: Olomouc vždy patřila do kategorie lepších mužstev

Olomoučtí fotbalisté slaví návrat do první ligy. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

13 2015
Úkol splněn! U trenéra olomouckých fotbalistů Leoše Kalvody zavládla především úleva. Dokázal TO znovu. Po Znojmu přivedl do první fotbalové ligy také Olomouc, svůj srdeční klub. Slavit mohl už tři kola před koncem po vítězství 2:1 v Pardubicích.

Oddychl jste si konečně?
Je krásné, že jsme to zvládli tři kola před koncem. Tady jsem v druhé lize slavil titul i se Znojmem, teďka s Olomoucí, takže pro mě jsou Pardubice perfektní město. Musím ale říct, že Pardubice jsou kvalitní tým, že nás hodně potrápily. Možná nás mohly pozlobit i víc. Mrzí mě branka v poslední minutě. Ale to už se potom smete.

Budete slavit už teď, nebo vydržíte, až skončí sezona?
Ne, ne, ne, my hrajeme doma s Karvinou. No tak ale zabraňte jim, aby dneska někam šli. To bych je musel v Olomouci hlídat, já nevím kde. Ale jde o to, že chceme ještě sezonu důstojně dohrát a taky postoupit z prvního místa.

Měl jste obavu, že bez vykartovaného nejlepšího střelce soutěže Vašíčka by to v Pardubicích nemuselo vyjít?
Tak obava je vždycky, i když je tam Vašíček, nebo někdo jiný. Ale musím říct, že kluci odvedli poctivý výkon. I když v prvním poločase to nebylo vůbec dobrý.

Na čele tabulky máte značný náskok. Kdy jste začal věřit, že už postup neztratíte?
Já až teďka jsem začal věřit, protože dokud je furt ještě teoretická šance, že to můžeme ztratit, tak tomu nikdy nevěřím.

Přitom začátek sezony jste měli vlažný, prvních pět kol jste ztráceli. Čím si to vysvětlujete?
Vysvětluju si to tím, že hráči prostě nebyli na tuhle soutěž zvyklí. V Olomouci se třicet roků hrála první liga, vůbec neznali poměry ve druhé lize. Já jsem to zažil se Znojmem, v Karviné, ještě na Slovácku jsem byl ve druhé lize, takže jsem věděl, o co jde, že to bude velice těžký a ono to velice těžký je. Lehčí je se udržet, než postoupit.

Co jste říkal kvalitě a zázemí druholigových klubů, které se s Olomouci nemohou příliš rovnat?
Já si myslím, že to není zas tak hrozný. Ve Znojmě je teďka perfektní stadion, v Karviné se staví nový. Jsou i další - Žižkov, Zlín. Tohle je celkem v pohodě. O nějakém hrozném stadionu nevím.

Třeba druhý Varnsdorf nesplňuje stadionem prvoligové podmínky.
Dobře, ten je nesplňuje, ale myslím, že by tam byli schopní pro to udělat všechno.

Do Sigmy jste šel, i když jste měl nabídky z první ligy. Je návrat s klubem, kde jste toho hodně zažil i jako hráč, pro vás satisfakcí?
Vracel jsem se ze Znojma a měl jsem nabídku i z Bohemky, ale dal jsem přednost Olomouci, protože tam přece jenom od dvaaosmdesátýho roku žiju a prožil jsem tam hodně věcí, ať už s Karlem Brücknerem, Petrem Uličným, který teďka křtil knihu. Myslím si, že Olomouc si první ligu zaslouží.

Už vám přišly gratulace od Karla Brücknera či Petra Uličného?
Já nemám u sebe telefon, protože jsem mokrej. Takže zatím nic.

Myslíte, že to jako patrioti prožívaly obě trenérské legendy Sigmy hodně?
Tak to nevím, já jsem s nimi o tom až tak nemluvil. Samozřejmě mi to přáli. Věřím, že to prožívali. Jsou to Olomoučáci a nechtějí chodit na druhou ligu, chtějí chodit na první ligu.

Fotogalerie

Když byste to srovnal s postupem se Znojmem, který je pro vás cennější?
V Olomouci je to trošku jiné, každý to od nás čekal. Ve Znojmě nikdo. Dva roky jsme se zachraňovali, nikdo nás nebral v potaz a nám se to podařilo. Poslední zápas jsme tady v Pardubicích sice tehdy prohráli 0:2, ale slavili jsme postup. Já to beru nastejno. Každý úspěch, ať už v Žilině, nebo v HFK Olomouc, kde jsme také bojovali o postup, beru na stejnou míru.

Kádr Sigmy je potřeba na první ligu posílit, že?
Je.

A kde?
Všude.

Už máte v hlavě jména?
Jména v hlavě nějaká jsou, ale všechno se odvíjí od ekonomiky klubu. Hráči z republiky, kteří by chtěli přijít, ale jsou pod smlouvou, jsou drazí.

Cíle v první lize si budete teprve stanovat, ale s čím byste byl spokojený vy?
Já zatím cíle nestanovuji žádné, naším cílem je v lize zůstat, ale zas si nechci dávat nějaké nízké cíle, protože Olomouc vždycky patřila do kategorie lepších mužstev. A tam bychom se chtěli vrátit.

Pomůže postup klubu i z hlediska sponzorů a vyšší návštěvnosti?
Mělo by to určitě pomoct. Nevím, kde nás po sestupu opustil, přehled ve sponzorech nemám, ale myslím, že by to mělo přilákat zase další. A hlavně je dobré, že v Olomouci je zase extraliga hokeje a první liga fotbalu.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 8 4 3 1 19:11 15
2. FC Hradec Králové 8 4 3 1 14:10 15
3. Dynamo České Budějovice 7 4 2 1 12:5 14
4. Fotbal Třinec 8 4 2 2 11:7 14
5. 1.SC Znojmo 8 4 2 2 10:12 14
6. Graffin Vlašim 8 4 1 3 14:11 13
7. FK Olympia Praha 7 3 3 1 10:7 12
8. FK Pardubice 8 4 0 4 8:7 12
9. 1. FK Příbram 8 3 2 3 11:10 11
10. FK Viktoria Žižkov 8 2 4 2 13:10 10
11. FC MAS Táborsko 8 2 4 2 13:12 10
12. Baník Sokolov 8 2 2 4 11:13 8
13. FK Ústí nad Labem 8 2 1 5 10:16 7
14. Frýdek - Místek 7 1 2 4 4:10 5
15. FC Vítkovice 8 0 4 4 5:17 4
16. FK Varnsdorf 7 0 3 4 5:12 3

Najdete na iDNES.czmobilní verze