Léčíme svět, říká Dvořák, vrchní doktor fotbalu

  7:29
Důležitější lékař vlastně ve fotbale není. Jiří Dvořák neběhá za zraněnými hráči po hřišti ani hvězdy neoperuje, ale pomáhá vymýtit skluzy zezadu, to on přesvědčil světovou federaci FIFA, ať přísně trestá fauly loktem. "Nic snadného to nebylo. Museli jsme přinést přesné biomechanické studie, které se dělaly až v Kanadě na speciálních figurínách," vypráví.

Jiří Dvořák | foto: MF DNES

Jiří Dvořák je šéfem všech lékařů FIFA a dost možná bude jediným Čechem na mistrovství světa, které přesně za 200 dní začne v Jižní Africe.

"Fotbal pořád potřebuje čistit. Představte si, že někdo zraní Messiho z Barcelony. To je přece zločin proti fotbalu. Messi je naše bejby, poklad, umělec. Stejně jako Cristiano Ronaldo. Takoví hráči se musí chránit," říká elegán s dlouhou patkou a zlatým odznáčkem FIFA na klopě.

V Česku ho zná málokdo, mezi šéfy světového fotbalu každý. Před 61 lety se narodil v Hulíně, medicínu začal studovat v Praze, dokončil ji v Curychu jako emigrant z roku 1968. Dnes je uznávanou kapacitou.

Máte recept na to, aby ve fotbale ubylo zraněných?
Nejlepší recept má Pavel Nedvěd. Od 12 let dělal jednoduché cviky při rozcvičení na koordinaci, rychlost nebo svalovou rovnováhu a je příznačné, že spoustě zranění předešel.

Ale tvrdým faulům se nevyhnul.
To ho ovšem museli opravdu trefit. Jako se to stalo 22. února 2005 na Realu, kdy dostal ránu do hlavy.

Jiří Dvořák

Šéf lékařského týmu u Světové fotbalové federace, jeho funkce zní FIFA Chief Medical Officer. Rodák z Hulína emigroval v roce 1968, žije v Curychu, má čtyři děti. Občas mu do rozhovoru padne hanácké nářečí, jindy zase německé či anglické slovo. Profesor na curyšské univerzitě. Miluje windsurfing a vodní lyže. V neděli slaví 61. narozeniny.

To si pamatujete na den přesně?
Vyprávěl mi to, mám dobrou paměť. Nebo v semifinále Eura proti Řecku, kdy si zranil meniskus. V moderním fotbale je spíš rarita, když hráč projde kariérou bez operace.

Vy tomu chcete předcházet systémem cviků "11 plus". Povede se vám to?
O tom jsem přesvědčený. Chtěli jsme s tím jít především mezi mladé a amatéry, kterých běhá po světě přes 250 milionů. Do profesionálů jsem se nechtěl montovat, protože jsem měl pocit, že mají takovou péči, že bych překážel. Ale Pavel mě vyvedl z omylu. Když u mě na klinice v Curychu uviděl plakát s cviky, hned ukazoval: Toto dělám, to taky, to taky.

Nedvěd bývá nevyzpytatelný. Bylo těžké ho pro ten projekt získat?
Trvalo mi to zhruba půl minuty. Jel jsem autem, zavolal mu, představil to a on souhlasil. Medicína má k fotbalu úplně jiný přístup, je to věda, která chce pomoci, ne komerce. S Pavlem to byla trefa. Zrovna končil s kariérou, cviky dělal odmala a ještě nosil jedenáctku.

Nedvěd pak na kongresu v Curychu rozcvičil sál plný lékařských kapacit z celého světa. Bylo to až úsměvné, jak se pánové v letech a v nažehlených oblecích hýbali podle něj.
A já cítil zadostiučinění, že se to povedlo. Víte, je to na první pohled triviální záležitost, ale my jsme lékařskými a vědeckými výzkumy dokázali, jak nesmírně to pomáhá.

Nevysmívají se vám občas profíci?
Ať se smějí, když nevěří, nám se jedná o masu, o mladé. U nich je potřeba, aby správně trénovali. Řeknu příklad. Ve středu za mnou přišel pan Blatter, šéf FIFA, a povídá mi: Jiri, to by ti udělalo radost. Byla za mnou delegace z Ázerbájdžánu a přivezla mi plakát s tvými cviky, přeložený do jejich jazyka. Skvělé! Když systém cviků rozšíříme do celého světa, fotbal bude zdravější.

Tomu věříte?
Je to vědecky dokázáno. Proto jsme 15 let nemluvili, ale pracovali. Jsem přesvědčený, že se nám díky tomu podaří frekvenci zranění zredukovat za příštích 10 let na polovinu.

Profesorův listopad

"Je to trochu frmol," říká s úsměvem Jiří Dvořák, šéflékař FIFA, a vytahuje z tašky diář s nápisem November.

1. listopadu – Lausanne Jednání Mezinárodního olympijského výboru
2. listopadu – Curych
"Musím se aspoň na pár dní ukázat na své klinice."

6. listopadu – Curych
Vdává se mu dcera. S manželkou Babette má čtyři dospělé děti, ale dědečkem se teprve stane.

7. listopadu – Dauhá
"Katar se nesmírně rychle vyvíjí a do fotbalu jsou tam blázni. Celý týden jsem přednášel o prevenci." V Perském zálivu vyzkoušel milované vodní lyže, ve Švýcarsku v nich závodí v kategorii veteránů.

17. listopadu – Budapešť
Přednáška pro FIFPro, asociaci profesionálních fotbalistů.

19. listopadu – Praha
"Jednou za rok na skok domů."

20. listopadu – Praha
Na Karlově univerzitě převzal Pamětní medaili za zásluhy, od roku 1994 do 2005 vedl Interní grantovou agenturu ministerstva zdravotnictví. "Návrh podal profesor Anděl ze 3. lékařské fakulty. Jsem poctěn."

28. listopadu – Moskva
A setkání s lékaři z Ruské fotbalové federace.

30. listopadu – Stockholm
Zasedání Světové antidopingové agentury WADA.

1. prosince – Kapské Město
Po losování MS představí velkolepý projekt Fotbal pro zdraví.

Nepovažovali vás tehdy v roce 1994 spíš za snílka?
Neřekl bych. Pan Blatter, tehdy sekretář FIFA, znal mé vědecké práce, ve kterých jsem se zabýval hlavně páteří. Hned se mě zeptal: Co by věda mohla udělat pro fotbal, aby se zlepšil? A tehdejší šéf Joao Havelange mi dal jednu dobrou radu: Nesmíš jít do technologické medicíny, mysli na 250 milionů lidí, kteří nemají takové možnosti, kde široko daleko není třeba rentgen. Měl pravdu, proto jsme vytvořili program, ke kterému potřebujete jen ruce, hodinky, metr, míč a nějaký špagát (cviky z programu "11plus" najdete na webové adrese f-marc.com/11plus/index.html).

Zranění jsou v posledních letech noční můrou české reprezentace. Šmicer, Baroš, Koller, Rosický... Všechna esa přišla o velké šampionáty. Je za tím špatná prevence?
Nevím, o jejich problémech mám příliš málo informací, ale obecně se dá říct, že hráči velice často nemají dostatek času na správnou rehabilitaci. Podceňují ji. Drobné zranění? No a, jede se dál. Ale neuvědomují si, že se tělo vzepře a problém se znásobí. Pak je tu problém s léky, které se konzumují po kilech. Pokryjí bolest, jenže trable nevyřeší. Pamatujete, jak se na mistrovství světa v Německu zřítil k zemi Jan Koller?

Jistě, v prvním zápase proti USA, na konci první půle. Pro Čechy se v tu chvíli zhroutil celý šampionát.
Já stál tehdy u hřiště a lítostivě si říkal: Hochu, kdybys správně a pravidelně cvičil, nestalo se ti to. Koller běžel s míčem, nikdo ho neatakoval a cvak. Zadní stehenní svaly a břišní úpony jsou velmi náchylné, když nejsou na zátěž správně připravené.

Při jakých faulech hráči nejvíc trpí?
Zakázali jsme třeba tackling zezadu, čili nebezpečné skluzy na achilovku. Červené karty se dávají taky po skluzech ze strany na kotníky a šílené jsou skluzy zepředu, kdy hráč jede jako na saních s oběma nohama napřed. Vyloučit a dlouhý distanc!

Třeba v Anglii, kde se hraje nejlepší fotbal, přitom fanoušky drsné skluzy baví. Lidé ocení bojovnost a důraz.
Ne, nebezpečné skluzy se musí nekompromisně trestat. My přece musíme chránit technické hráče. Koho bude fotbal bavit, když třeba Messi, Ronaldo nebo Fabregas budou kulhat? Fotbal nesmí jít směrem, že bude ještě rychlejší a fyzicky náročnější, musí v něm být víc krásy.

Chrání rozhodčí hráče dostatečně?
Ne, musíme je podpořit ještě víc. Rozhodčí stojí pod neuvěřitelným tlakem, kolikrát si netroufají hru přerušit, zasáhnout do ní, ale prostě musí. FIFA je jejich garantem. Když budou za surové zákroky padat citelné tresty, hráči se to odnaučí a těžkých zranění nejméně o 20 procent ubude. To je vědecky dokázané.

Třeba údery loktem v hlavičkových soubojích ovšem nevymizely, i když jste je chtěli potřít. Co s tím?
Chce to čas. Ani na šampionátu v Jižní Africe se nebude váhat ani vteřinu. Loket do tváře znamená vyloučení a trest. To se nesmí přehlížet. Biomechanické studie potvrdily, že jsou to údery srovnatelné s direktem od boxera. Poškozuje se hlava, mozek, lícní kosti. Jako kluk jsem taky hrál fotbal a tehdy se přece skákalo s lokty u těla. Znovu musíme donutit trenéry, aby kluky učili skákat přirozeně, ne s vytrčeným loktem.

V prosinci chcete představit svůj dosud největší projekt. Prozradíte víc?
Jmenuje se Football for Health – Fotbal pro zdraví. Chceme využít neobyčejné popularity fotbalu v Africe, abychom přes něj naučili děti žít zdravě. Miliony jich žijí ve slumech, v ghettech mezi špínou a nemocemi. Trpí a fotbal jim může pomoci.

Jak?
Pomocí 11 prostých sdělení. FIFA je v těch zemích respektovaná podobně jako náboženství, proto do toho projektu vložím veškerou svou energii. Mám podepsaný příslib od 11 světových hvězd, že pomůžou. Messi, Henry, Eto’o, Essien, Buffon, Puyol, Brazilka Marta...

Pořád nechápu, jaká bude jejich role.
(Profesor Dvořák zapíná laptop a ukazuje projekt, o němž se svět dozví až za dva týdny). Všechny děti v Africe milují fotbalové hvězdy a hrají si na ně. My jim během 11 týdnů přes 11 hvězd předáme 11 důležitých messages. Nenásilně, jen tak mimoděk. Děti budou trénovat, kopat si a pak uslyší: Umyj si ruce. Pak zase: Nepij špinavou vodu. Nebo: Nezapomeň na síť proti malárii. Prostě banální věci, které však nedělají. První zpráva zní: Hraj fotbal. Druhá: Respektuj dívky a ženy. Třetí: Chraň se proti AIDS... Každou zaštítí jedna hvězda. Jsem si jistý, že díky tomu vyléčíme kus Afriky. Fotbal je prostředkem, jak udělat svět lepším.

Takže vy jste vlastně misionář?
Ne, nedělejte ze mě misionáře, to rozhodně nejsem. Misionář mluví o víře, já mluvím o vědě, což je velký rozdíl.

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

27. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta uhájila náskok, v šestce zůstalo Slovácko, Karviná se vyšvihla ze dna

28. dubna 2024  14:21,  aktualizováno  16:57

Sparta v závěrečném kole základní části fotbalové ligy suverénně vyhrála v Olomouci (4:1) a před...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč je pro Slavii nevýhodný triumf Dortmundu? Nepomůže ani místo navíc

2. května 2024  14:06

Na první pohled to mohlo pro český fotbal vypadat nadějně. Borussia Dortmund díky středečnímu...

Liga a data: Na papíře je první Slavia. Kdo hraje nad poměry a kdo zaostává?

30. dubna 2024

Premium Zajímá vás, jak by vypadala tabulka fotbalové ligy po třiceti kolech čistě na základě tvrdých dat?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mo, co jste si s Kloppem udělali? ptali se Salaha. Když to řeknu, bude zle

27. dubna 2024  20:42

Když ho po zápase v mixzóně novináři požádali o rozhovor, liverpoolský útočník Mohamed Salah jen...

Slavia na úvod nadstavby deklasovala Baník, Budějovice už nejsou poslední

4. května 2024  14:30,  aktualizováno  21:33

Týden před derby nezaváhali a minimálně do neděle stáhli náskok vedoucí Sparty na jeden bod....

Dejte Schranzovi 90 minut a běžte se radovat. Jsem vděčný, že jsem zpátky

4. května 2024  21:26

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský by měl Ivana Schranze nechávat na hřišti celých devadesát...

Titul číslo 36. Real je zase mistrem Španělska, pomohla ztráta Barcelony

4. května 2024  18:32,  aktualizováno  21:07

Dlouho si dělala naději na mistrovský titul, teď ho Girona výhrou 4:2 nad Barcelonou přihrála...

Haaland zazářil čtyřmi góly, City vyhrálo a nadále ztrácí jeden bod na Arsenal

4. května 2024  13:25,  aktualizováno  20:41

Titul v anglické fotbalové lize má pořád ve svých rukou obhájce Manchester City. Ten po výhře 5:1...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...