Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Severoirská fotbalová zbraň: svůdník, simulant, posměváček i bavič

Kyle Lafferty ze Severního Irska slaví gól. | foto: AP

4 2016
George Best, zdaleka nejslavnější fotbalista, jakého kdy Severní Irsko vychovalo, kdysi zaperlil: „Říká se o mně, že jsem spal se sedmi Miss World. Není to pravda. Byly jen čtyři.“ Mezi krajany, kteří se v neděli utkají na Letné s Českem v prvním zápase kvalifikace o mistrovství světa, má teď legenda Manchesteru United zdatného nástupce.

„Nezvladatelný svůdník. Ir, pro kterého neexistují pravidla,“ láteřil Maurizio Zamparini, šéf italského Palerma, když mluvil o útočníkovi Kylu Laffertym.

Lafferty, urostlý rabiát, který se těžko odstavuje od míče, bude možná v neděli strašit české obránce. Ale bohužel pro trenéry i pro něj samého poutá až příliš často pozornost i mimo hřiště.

Před brankou soupeře se mu daří střídavě, zato u žen slaví Lafferty úspěchy dlouhodobě. I u těch nejkrásnějších - podobně jako Best.

Byl ženatý s Nicolou Mimnaghovou, někdejší Miss Skotska i Velké Británie. Manželství však nevydrželo a on si vybral další skotskou missku, Vanessu Chungovou.

Až s ní se zklidnil. Skončilo období, kdy mu seznamování s krásnými dívkami kazilo fotbalovou kariéru.

„Ten člověk si klidně na týden zmizí a jede lovit ženy do Milána. Skoro netrénuje, je totálně vykolejený,“ zlobil se Zamparini. „Na trávníku je skvělý, pro tým dře do posledních sil. Ale mimo hřiště je nekontrolovatelný.“

Majitel Palerma, který klidně za sezonu osmkrát vymění trenéra, není zrovna vzorem trpělivého muže. A tak nepřekvapí, že se s Laffertym v létě 2014 rozloučil.

Sicilští fanoušci ho sice milovali, zvolili ho hráčem sezony, ale ani 11 gólů, kterými druholigový tým postrčil zpátky do Serie A, nemohlo Zampariniho zlomit. A tak šel problémový útočník o dům dál.

Tak jako už mnohokrát.

Skotským Glasgow Rangers vystřílel titul, ale také se na tréninku pohádal s trenérem a během zápasu s Aberdeenem trapně nafilmoval úder do hlavy, za který soupeř neprávem viděl červenou kartu.

Jindy se na Twitteru vysmíval kouči soupeře, novináři si ho podali za to, že parkoval své bentley na místě pro invalidy. A nakonec naštval i fanoušky, když po pádu do čtvrté ligy oznámil, že chce rychle pryč.

On-line

Sledujte utkání Česko vs. Severní Irsko v podrobné on-line reportáži.

Ve švýcarském Sionu moc gólů nedal, tak aspoň po jednom z nich pobavil oslavou, kterou novináři nazvali „postřelená kachna“.

V dalších letech na oslavné legrácky nebyl prostor, za poslední dvě sezony dal v barvách Norwiche, Birminghamu a tureckého Rizesporu dohromady jen čtyři góly.

A tak znovu poutal pozornost jinak. Když Severní Irsko stvrdilo nečekaný postup na Euro, v televizním rozhovoru s vážnou tváří tvrdil, že do skupiny si přeje Argentinu nebo Brazílii. Pak si lehl na zem, válel sudy směrem k nohám reportéra, ukazoval na jeho hnědé boty a křičel: „Co to má být?“

Ale abychom byli spravedliví - přes image rošťáka je Lafferty pro Severní Irsko klíčovým hráčem. I když se mu v klubech nedařilo, na Euro pomohl šesti góly v kvalifikaci. Na turnaji se sice netrefil, ale na cestě do osmifinále odvedl spoustu práce.

„Lituju všech těch pitomostí, co jsem dřív dělal. Dostal jsem lekci a už se soustředím jen na fotbal,“ dušuje se teď, v osmadvaceti.

Pro Česko by tahle slova měla být před nedělí varováním.Najdete na iDNES.czmobilní verze