Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalifikační dvojzápas: leckdy ošidná záležitost pro pevné nervy

Tomáš Ujfaluši povede české reprezentanty do kvalifikačního dvojzápasu v roli kapitána | foto: Michal DoležalČTK

26 2009
Blíží se fotbalové divadlo o ­dvou dějstvích, z nichž každé může být zcela odlišné. To však neznamená, že by spolu nesouvisela.

Dvojzápas, před nímž čeští fotbalisté stojí, je ošidná záležitost. V bitvě o mistrovství světa hraje národní mužstvo v sobotu ve Slovinsku a ve středu se Slovenskem, přičemž vystoupení v prvním zápase může výrazně ovlivnit utkání druhé.

"Když se první zápas nepovede, je to pak psychicky náročné," přiznává obránce Zdeněk Grygera. "Při úspěchu se dobrá nálada samozřejmě přenáší do dalšího zápasu. A ­to není všechno: i únava se vstřebává jinak po vyhraném a jinak po prohraném střetnutí."

Jak úvodní zápas dokáže zahýbat s tím následujícím, o tom svědčí poměrně čerstvý příklad z loňského října. Tenkrát tým v kvalifikaci nejprve podlehl 1:2 v Polsku a pod tlakem nastupoval o čtyři dny později v Teplicích proti Slovincům.

"Nej" dvojzápasy

českého fotbalu

Nejpovedenější
Červen 2005 (kvalifikace na MS).
Česko – Andorra 8:1, Česko – Makedonie 6:1. Pět gólů dal Koller.

Nejzbabranější
Listopad 2001 (baráž o MS)

Belgie – Česko 1:0, Česko – Belgie 0:1. V prvním utkání byl vyloučen Řepka, pak už přišel jen zmar a frustrace.

Nejdramatičtější
Březen 2007 (kvalifikace na ME).

Česko – Německo 1:2, Česko – Kypr 1:0. Rozhozený tým se po aféře s­ erotickým večírkem protrápil k výhře nad Kyprem.

"Musíme vyhrát," uvědomovali si hráči. Bylo to od nich logické a jediné správné předsevzetí, zároveň se tím však dostávali pod tlak.

Možná si vzpomínáte, jak to celé dopadlo. Češi sice vyhráli 1:0, ale po lopotném výkonu a díky zákrokům brankáře Zítky, který zlikvidoval velké šance soupeře.

Lidé na tribunách nespokojeně pískali a trenér Petr Rada uznal: "Tlak nás hodně svazoval."

Jeho tým čeká pozítří ve Slovinsku odveta, a jestli se nepovede... "Takhle nepřemýšlíme, věříme, že zápas zvládneme," ujišťuje záložník Radoslav Kováč.

A když přece ne? Se Slovenskem by to byl duel o holý život, přesněji řečeno život s nadějí na šampionát.

"Fotbalista se ale v dnešní době musí umět rychle oklepat, na něco podobného je přece zvyklý v klubu, kde ho to může potkat často," říká Grygera.

"Nedávno jsme s Juventusem vypadli proti Chelsea z Ligy mistrů a pár dní nato jsme hráli italskou ligu. Byli jsme hodně smutní, ale věděli jsme, že musíme vyhrát, jinak v tabulce ztratíme. A Boloňu jsme porazili 4:1."

Pravda je, že z dvojzápasu v klasické kvalifikaci Češi ještě nikdy nevyšli bez bodu. Oba na sebe nalepené duely nezvládli pouze v baráži o světový šampionát 2002, kdy měli jediného protivníka Belgii a pokaždé prohráli 0:1.

"Když se první zápas nepovede, není to příjemné, ale je možná lepší hrát hned a mít možnost okamžité nápravy, než se tím týdny užírat," míní Kováč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze