Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Itálie vs. Česko, to je hra vabank. O Bílka. O Brazílii. O všechno

NA ZEM. Petr Čech při tréninku české reprezentace před zápasem s Itálií. I na něj budou fotbalisté opět hodně spoléhat. | foto:  Michal Šula, MAFRA

10 2013
Turín (Od našich zpravodajů) - I kdyby dnes večer fotbaloví reprezentanti nevyhráli v Itálii, poslední doušek naděje jim zbude. Jenže už jen matematický, titěrný a utopický. Proto kašlete na počty, musí se vyhrát! Jinak je s mistrovstvím světa amen.

Jen nad alpskými štíty se pohupovaly chuchvalce mraků, jinak pražilo letní slunce a kukuřičná pole u Turína se barvila do hněda. Snad se dnes večer česká fotbalová naděje nezbarví do černa.

"Víme, že máme poslední šanci. A za tu šanci stojí bojovat ze všech sil," řekl záložník Tomáš Rosický, když se usadil v tiskovém sále krásného stadionu Juventusu Turín. V tu chvíli se blonďatá hosteska otočila na nebezpečně vysokých podpatcích a zavřela vstupní dveře, aby reprezentační kapitán nemusel překřikovat hlahol z chodby.

On-line

Utkání můžete sledovat minutu po minutě

Dnes večer bude muset zakročit sám Rosický, aby se národnímu týmu nezavřely dveře na mistrovství světa. Pokud se to stane, strhne se na "českých chodbách" hodně drsný křik.

Česko má poslední šanci, jak zachránit svou cestu do Brazílie. Už teď je miniaturní, hráči ji nemají zcela pod kontrolou, ale pořád dýchá životem. Přeloženo do řeči smrtelníků: do konce kvalifikace zbývají 3 zápasy, v nichž Češi potřebují 9 bodů. Pak se jim (možná) podaří vklouznout do baráže.

Když se dveře do hlučné turínské chodby zavřely, vůdce Rosický bez vytáček přiznal: "Je to nejtěžší situace, ve které jsme se za poslední čtyři roky ocitli."

Právě necelé čtyři roky je u reprezentace trenér Michal Bílek. Byť mu fanoušci spílali za nezáživné výkony, on se pokaždé z problémů vyhrabal. Dnes má hlavu rovnou pod gilotinou. Přitom se v Turíně zdaleka nehraje jen o to, zda Bílek padne.

TRENÉRSKÉ POKYNY. Přesto nedal Michal Bílek při tréninku na sobě nic znát, opět...
ZA KOLIK TO MÁME? Trenér Michal Bílek se během tréninku dívá na hodinky. Ale...

ZA KOLIK TO MÁME? Trenér Michal Bílek se během tréninku dívá na hodinky. Ale může to také znamenat "Kolik času ještě mám?" I o trenéra Bílka totiž v zápase s Itálií půjde, jeho pozice je v ohrožení.

O co tedy?

Přece o mistrovství světa, což je po letních olympijských hrách nejsledovanější sportovní událost.

V roce 2014 se kouzlo znásobí, neboť o zlatou sošku se bude bojovat v Brazílii, což je chrám. "Strašně by mě mrzelo, kdyby zrovna tam kluci chyběli," prohlásil legendární Pavel Nedvěd, když přišel bývalé parťáky pozdravit. Z tribun nového turínského stadionu na něj svítily bílé sedačky a tři velké zlaté hvězdy, které symbolizují 31 titulů Juventusu.

Fotogalerie

Zatímco Juventus zůstává fenoménem, Česko se houpe na vlnách. No, teď je zrovna pod hladinou. Od rozdělení federace hrálo na mistrovství světa jen v roce 2006. Vynechalo 1998, 2002 a 2010, takže by nemuselo až tolik překvapovat, že úpí i nyní. Jenže překvapuje, a nemile.

"Jak je možné, že jste loni hráli čtvrtfinále mistrovství Evropy a teď se takhle moříte?" zeptal se v pondělí jeden z italských reportérů trenéra Bílka. Jak výstižné! Čeští fanoušci možná výsledky na Euru 2012 nedocenili, ovšem v Evropě dodaly domácí fotbalu slušné renomé. Jenže teď - zvlášť po páteční ostudě s Arménií - je to pasé.

Spásu může přinést jedině zázračné povstání v konci kvalifikaci.

Mimochodem, tým, který postoupí na mistrovství, získá odměnu 175 milionů korun. Češi zatím od krásného bonusu spíš utíkají. Sázková kancelář Tipsport vypsala hrozivě vysoký kurz 20:1 jen na to, pokud se dostanou do baráže. A postup na mistrovství? Tam je dokonce kurz 40:1. A nevěří se. Nevěří.

Naši fotbalisté před utkáním s Itálií:

Věříte, že čeští fotbalisté postoupí na mistrovství světa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. září 2013. Anketa je uzavřena.

NE 22044
ANO 2193


Najdete na iDNES.czmobilní verze