Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakev u stadionu v Jerevanu. Chystá se tam pohřeb českých nadějí?

GÓLOVÁ RADOST. Arménský reprezentant Artur Sarkisov (uprostřed) oslavuje se spoluhráči zásah do sítě Malty. | foto: Reuters

25 2013
Jerevan (Od našeho zpravodaje) - Není to úplně vábné prostředí, ale možná se tak nějak hodí k obrazu českého fotbalu posledních dní. Stadion Republiky v Jerevanu, kde národní tým sehraje v úterý utkání s Arménií, stojí u svahu plného nuzných chatrčí a vedle torza nikdy nedokončeného paneláku. Těsně před bránou, jíž projdete do areálu, je na jednom z dvorků rakev.

Kdo chce, může v tom vidět symboliku: kulisy pro pohřeb českých nadějí na mistrovství světa jsou připraveny. "Víme, že jsou vaši hráči nyní pod velkým tlakem, ale záleží jen na nich, jak se s ním vypořádají," okomentoval v pondělí tíživou situaci hostů arménský trenér Vardan Minasjan.

Seděl při tom v nevelké místnosti v útrobách stadionu, jehož trávník právě kropila voda a starší žena z něj košťátkem na lopatku odklízela smítka. Tribuny evokující rádoby vznešenou socialistickou architekturu s pseudoantickými sloupy, na nichž zvenčí stadionu stojí pseudoantické sochy sportovců, byly tiché, to se však v den zápasu promění. Má být vyprodáno, to znamená, že arménský tým požene zhruba patnáct tisíc diváků.

Okolí fotbalového stadionu v Jerevanu, kde nastoupí česká reprezentace. Na

Okolí fotbalového stadionu v Jerevanu, kde v úterý večer nastoupí česká reprezentace. Na snímku reportér MF DNES a iDNES.cz Filip Saiver.

Pořadatelé by údajně zaplnili i větší arénu ve městě, stadion Hrazdan, kde Arméni kupříkladu hráli jiný zápas této kvalifikace s Itálií. Podle odhadů by tam přišlo třicet tisíc lidí, jenže kapacita je víc než padesátitisícová a na rozlehlém místě by byla vlažná atmosféra. Proto byl zvolen sevřenější Stadion Republiky, který má bouřit, nejlevnější lístek na utkání stojí v přepočtu zhruba 130 korun, nejdražší dvojnásobek.

"Šance obou mužstev na úspěch jsou vyrovnané," tvrdil Minasjan v místnůstce přeplněné novináři, takže z ní rychle mizel čerstvý vzduch. Pro Česko prakticky zmizí i šance na šampionát, pokud v Jerevanu nezvítězí. A pokud rovnou prohraje, bude potupa dokonána tím, že se před tým dostane právě Arménie, jež bude mít ke všemu ve skupině o zápas méně.

"Pořád si ale myslím, že Češi jsou velmi silný tým, zdobí je disciplína a jsou na tom hodně dobře fyzicky," říkal Minasjan. "Viděl jsem páteční prohru Česka 0:3 od Dánů, ale o kvalitě soupeře bych z toho výsledku nevyvozoval velké závěry. Češi sehráli slušný první poločas a zápas rozhodl první vstřelený gól, od nějž se pak odvíjely ty další."

Za klíčové české hráče označil arménský kouč podle očekávání brankáře Čecha a záložníka Rosického, zajímá ho však především vlastní tým a jeho problémy.

Pro zápas hrozí, že mu budou chybět někteří důležití hráči především ve středu pole, v tom případě by se musel spolehnout na málo prověřené mladíky. Snad i proto hodnotil Minasjan ambice vlastního týmu opatrně a střízlivě, ovšem fanoušci žádají v úterý vítězství.

"Šéf našeho fotbalu připustil, že pokud Česko neporazíme, na mistrovství světa se nedostaneme, což byl přitom původní cíl," prozradil arménský sportovní novinář David Galstjan.

Možná je takový cíl příliš smělý, teď se ho ale Arméni ještě stále drží, jsou tedy ve víceméně stejné pozici jako jejich nadcházející soupeř. Vlastně v úplně stejné pozici ne, podstatný rozdíl tu je. Nezvítězí-li Arménie, její trenér bude u mužstva dál pokračovat. Nezvítězí-li Češi, téměř jistě skončí kouč Michal Bílek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze