Sýrie na mistrovství světa nepostoupí, s Austrálií padla v prodloužení

Syrský fotbalista Mardek Mardkian během play-off o postup do baráže o mistrovství světa proti Austrálie. | foto: AP

10 2017
Jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů kvalifikace se uzavřel. Fotbalisté Sýrie si na mistrovství světa nezahrají. Jejich cesta kvalifikací skončila v play-off proti Austrálii, které outsider podlehl v prodloužení.

Ani Australané ovšem nemají zatím účast na světovém šampionátu jistou. Čeká je ještě baráž se Spojenými státy, Panamou, či Hondurasem.

Přes Sýrii postoupila Austrálie po napínavém dvojutkání. Jak minulý týden v Malajsii, kde mají Syřané azyl, tak v úterý v Sydney skončily zápasy po devadesáti minutách nerozhodně 1:1.

V odvetě dokonce Syřané chvíli vedli díky rychlé brance Omara Al Somy, jedné z hvězd týmu. Důležitý gól vstřelil stejný hráč i před měsícem Íránu. A díky tomu nyní mohli proti Austrálii hrát.

Byli jasnými outsidery, čekal na ně mnohem zkušenější soupeř, který nechyběl na žádném z posledních tří šampionátů. Přesto mu byli vyrovnaným protivníkem.

Příběh Sýrie

Jak fotbal zastínil válku

RADOST SYŘANŮ. Fotbalisté Sýrie se radují ze vstřelené branky v odvetném utkání...

V Austrálii je zlomily dvě trefy Tima Cahilla, který o postupu rozhodl svým padesátým reprezentačním gólem ve 109. minutě zápasu. V té chvíli už se Syřané především bránili, zápas chtěli dovést do penalt, protože hráli bez vyloučeného Al Mawase. Přesto ještě v závěru po přímém kopu trefili tyč.

Světové mistrovství má nyní sedmnáct potvrzených účastníků. Kromě pořádajícího Ruska jsou to Belgie, Německo, Anglie, Španělsko, Polsko, Srbsko a Island, Brazílie, Mexiko, Kostarika, Japonsko, Jižní Korea, Írán, Saúdská Arábie, Nigérie a Egypt.