Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadějné počty fotbalistů: výhra s Islandem výrazně přiblíží Euro

VYDRŽÍ JIM TO? České fotbalisty čeká souboj o první místo s Islandem. | foto: AP

16 2014
Ještě nejde o všechno, ale výhra by znamenala výrazný posun směrem k Euru 2016 ve Francii. Čeští fotbalisté mohou zakončit rok 2014 jako vedoucí tým kvalifikační skupiny A. Stačí porazit Island (začátek od 20:45).

„Nikdo asi nepočítal s tím, že zápas s Islandem bude tak zajímavý, jak se v této fázi jeví. Kdo uhraje tři body, udělá hodně velký krok k postupu na mistrovství Evropy,“ předpovídá trenér Pavel Vrba.

To sedí. Český los přitom vypadal vražedně: doma Nizozemsko, venku Turecko a Kazachstán. „Když po třech zápasech budeme mít čtyři a více bodů, budu spokojený,“ říkal před startem kvalifikace šéf českého fotbalu Miroslav Pelta.

Realita je výrazně veselejší. Češi mají devět bodů za tři výhry, stejně tak Island, který ani neinkasoval. Nejblíž je Nizozemsko se třemi body. Na Euro jdou první dva, třetího čeká baráž.

Jistě, po třech zápasech z deseti je brzy na závěry, ale pokud se budeme držet toho, že by k postupu mělo stačit 21, možná 18 bodů, vycházejí při výhře Česka s Islandem propočty velmi zajímavě. „Mít po podzimu 12 bodů, to je lákavá představa. Pak už by nám stačilo neztrácet body doma,“ řekl brankář Petr Čech. „Vítěz si hodně pomůže.“

Fotogalerie

Jít do roku 2015 s plným bodovým ziskem a ztratit postup, to by musel přijít nečekaný kolaps. Vždyť do Česka ještě přijede Lotyšsko, Kazachstán a Turecko, tedy nic neřešitelného. Základ je ale zvládnout duel s Islandem, který zatím svými výsledky rovněž šokuje.

„Mají devět bodů a skóre 8:0, to není náhoda,“ myslí si Vrba. „Byl jsem přesvědčený, že nejsilnější budou Nizozemsko a Turecko, teď se to trochu obrátilo. Nevím, jestli je Island nejsilnější, ale určitě je nejdisciplinovanější.“

Islandu unikla účast na mistrovství světa až v baráži s Chorvatskem, teď má šanci poprvé postoupit na velkou akci. Ač tým ve středu prohrál přátelák v Belgii 1:3, kde dostali šanci náhradníci, a podle kurzů jsou favority Češi (1,8:1 oproti 4,9:1), není radno partu kolem útočníka Sigthórssona z Ajaxu a záložníka Sigurdssona ze Swansea podceňovat. „Není to výběr jednotlivců, ale opravdový tým. V tom je jeho síla,“ ocenil Vrba.

Totéž se dá říct i o Češích, kteří mohou jít do utkání v klidu, protože mají „nahráno“. Nepříjemností jsou však zranění kolena levého obránce Limberského a záložníka Váchy, dvou velmi důležitých členů sestavy. „Je to určitá komplikace,“ připustil Vrba.

Kdo je nahradí? Nejpravděpodobnější je varianta s Procházkou na stoperu a posunem Kadlece na kraj, v záloze může zaskočit zkušený Plašil. Nebo zvolí Vrba jiné řešení? Suchý? Pudil? Hořava? Můžete jen hádat. Kouč sestavu tají, hráči dostali doporučení, aby se před zápasem ani náznakem nezmiňovali o konkrétních věcech z přípravy.

Vrba si je velmi dobře vědomý šance, jakou jeho tým má. Nechce podcenit sebemenší detail - i proto tým trénoval za zavřenými dveřmi.

Dnes můžete reprezentanty spatřit v akci: po snídani se přesunou do Plzně, kde bude od 19 hodin otevřený trénink. Tam už se sice taktické věci nepilují, i přesto to není běžné. I tahle maličkost svědčí o pohodě týmu. „Všechny zvu,“ prohlásil Vrba, který se do plzeňské Doosan arény vrací po necelém roce od svého odchodu.

Odsud se odrazil k reprezentaci. S ní se teď z místa, kde se proslavil, může přiblížit k hranicím Francie.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze