Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kudy do fotbalového ráje? Zeptejte se Španělů

David Villa dává gól Iráku | foto: Reuters

20 2009
Pochází z Bukurešti, hraje fotbal za německý Stuttgart, je mu 23 let a odstartoval velkou epochu španělského fotbalu. Zní vám to nelogicky, že? Ale jen zdánlivě. Rumunský útočník Ciprian Marica je posledním mužem, který udolal španělskou reprezentaci. Dnes je to přesně 2 roky, 7 měsíců a 5 dní.

Tak dlouho trvá španělská neporazitelnost. A pokud ji dnes nepřeruší domácí tým Jihoafrické republiky, vyrovná Španělsko světový rekord, který v roce 1996 stanovili Brazilci.

Historicky nejúspěšnější reprezentační šňůra má 35 korálků.

"Bude skvělé, pokud to dotáhneme až k rekordu, ale nesrovnatelně krásnější bude, pokud za rok vyhrajeme mistrovství světa," prohlásil útočník Fernando Torres.

Jedenáct hvězdných dělníků

Byť dnes Španělé nejspíš nastoupí s náhradníky, protože mají postup do semifinále Poháru FIFA už předem zajištěný, byla by senzace, kdyby rekord nevyrovnali.

Tým okolo kanonýrů Torrese a Villy je zrozen pro úspěch. Před rokem se protancoval k titulu mistrů Evropy a za rok bude patřit mezi nejžhavější favority mistrovství světa. V čem je tak silný?

Fernando Torres

"V tom, že nemá hvězdy, kterým se všichni podřizují. I ten nejlepší hráč, který by mohl žádat privilegia, oddaně pracuje pro tým. Zlomovým momentem bylo, když seminulý trenér Aragonés odvážil vynechat legendárního útočníka Raúla. Tehdy fanoušci nadávali, teď jim Raúl nechybí.

Španělsko je vlastně týmem jedenácti hvězdných dělníků," říká bývalý reprezentant Milan Luhový, který ve Španělsku hrával.

Fotbal podle starých pánů

Španělé odjakživa patří mezi fotbalové velikány, ale teprve teď diktují světový trend.

Z 34 úspěšných zápasů mají pouhé dvě remízy a jedno vítězství v prodloužení, což překonává i bilanci rekordních Brazilců, kteří při svém tažení vyhráli třeba mistrovství světa 1994.

"Podařilo se nám dát dohromady tým, který předvádí rychlý fotbal, rád útočí a hraje na jeden dotek. A když držíme míč, je strašně těžké nás bránit," řekl Luis Aragonés pár minut po loňském vítězství na mistrovství Evropy.

Ano, přesně v tom tkví španělská dominance: brilantní technika, bleskurychlá kombinace, efektivní práce a záliba v přihrávkách. Jen si zkuste bránit mužstvo, které vám jen párkrát za zápas půjčí míč. Naběháte o kilometry víc, funíte, z únavy vás chytají křeče, přesto nemáte šanci. Soupeř v čele s drobnými záložníky Xavim a Iniestou vám fotbal znechutí.

"Nazval bych to genialita pohybu míče," tvrdí Luhový. "V kontrole míče je současná španělská generace nedostižná, přitom ti kluci nemusí umět žonglovat tři hodiny v kuse."

Co před lety začal 70letý důchodce Aragonés, v tom od loňska pokračuje Vicente del Bosque. Dva stárnoucí trenéři, kteří nepotřebují reklamu, aby si jich někdo všímal. Za ně mluví fotbal.

Téměř 60letý Del Bosque sice převzal sehraný a úspěšný tým, ale kdyby neměl potřebnou intuici, mohl vítěznou cestu zabrzdit.

Místo toho zatím zvítězil ve všech 12 zápasech, do kterých nadiktoval svou sestavu. Už po 10 výhrách vytvořil rekord, protože takový start neměl ještě žádný reprezentační debutant ve fotbalových dějinách.

Mimochodem, za rok by měla španělská revoluce vrcholit. Na mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Pět hvězd Španělska


Xavi
Je malý, ale šikovný... Nejlepší hráč loňského Eura a nejlepší hráč letošního finále Ligy mistrů. Mozek Barcelony i reprezentace. Sám dokáže určovat tempo hry, protože téměř každá akce jde přes jeho pravou nohu.

Fernando Torres
Když v neděli třemi góly sestřelil Nový Zéland, nebylo to překvapení. Blonďák s klučičí tváří patří mezi nejefektivnější útočníky světa. I proto mu Liverpool prodloužil smlouvu do roku 2013.

David Villa
V reprezentaci si vylepšuje unikátní bilanci: 46 zápasů, 30 gólů! Byl by skoro zázrak, kdyby i na podzim hrál za Valencii. Real Madrid za něj chtěl dát miliardu korun.

Andrés Iniesta
Ještě menší dvojče generála Xaviho. Září spolu i v Barceloně. Než v květnu oslavil triumf v Lize mistrů, zranil si stehenní sval a na Poháru FIFA nehraje.

Iker Casillas

Španělsko: Iker CasillasJediný zástupce defenzivní části. Brankář a kapitán národního týmu, legenda Realu Madrid. Je mu teprve 28, ale už se blíží ke stovce startů za reprezentaci. V posledních letech zřejmě nejlepší gólman světa.

Hrají stylem, který baví děcka i dědečky


Madrid (Od spolupracovnice MF DNES)

Ze smutného favorita, který na velkých turnajích propadal, se stal fotbalový král. "Všechno změnil jeden jediný moment: loňské Euro. Španělský tým konečně zapomněl na pocit méněcennosti, který ho desítky let pronásledoval," tvrdí novinář José Luis Hurtado, který v prestižním deníku Marca šéfuje fotbalové sekci.


Neříkejte, že jen díky zlatému mistrovství Evropy teď Španělsko dominantně vládne evropskému fotbalu.
Nejen kvůli němu. I kvůli zkušenostem z minula, kdy jsme nevítězili. Znáte to: ne všechno, co se v životě prohraje, je zbytečné. Neúspěchy nás posílily. Ovšem triumf na mistrovství Evropy znamenal ještěmnohem víc. Od té doby hraje Španělsko agresivně, drze, s odvahou.


V čem je to hlavní kouzlo?
Na hřišti se sešla parta hráčů, kteří milují přihrávky a fotbal v tempu, což je styl, který baví malá děcka i dědečky. V tom není žádné kouzlo. Dali se dohromady jedinečně talentovaní hráči, kteří si rozumějí. Xavi, Iniesta, Fabregas, Torres nebo Villa jsou španělskou zlatou generací.


To se tvrdilo už několikrát. V 50. letech o Di Stéfanovi a spol., v 80. letech zase o Butragueňovi a spol.
Jenže žádná dosavadní generace za sebou nenechala převratný úspěch. Žádná v sobě nenašla vítěznou chemii. Až ta dnešní.


Ta dnešní už 34 zápasů za sebou neprohrála, ještě jeden úspěch a vyrovná světový rekord v neporazitelnosti. Není Španělsko nervózní z toho, že ta série může skončit?

Spíš je v očekávání. Na Poháru FIFA by se naše vítězná cesta zastavit neměla a pak přijde mistrovství světa... Což je největší možná výzva.


Kteří tři hráči jsou v současném týmu klíčoví?
Tým funguje jako celek, ale pokud musím vybrat tři, tak Xavi, Iniesta a Torres. Xavi je srdce fotbalu. Iniesta, byť teď v Jižní Africe chybí, je Xaviho dvorní společník, mistr fint, který má dokonalý přehled o hře. Torres je beranidlo a znamená pro nás góly. A když k němu přidáme Villu, máme démantovou dvojici útočníků.


Takže už nekřičíte, že v reprezentaci není Raúl, nejlepší střelec historie?
Raúl byl majákem reprezentace, ale všichni už pochopili, že jeho čas v mezinárodních zápasech je pryč.


Dřív, i v době Raúla, se většinou stalo, že Španělsko odjelo na velký turnaj se žhavým očekáváním, ale vracelo se s obrovským zklamáním.
Proč?
Neumělo si poradit s rolí favorita, kterou ještě zvyšoval tlak od médií. A podceňovala se síla soupeřů.


To už se neděje?
Děje, ale rozdíl je v tom, že současný tým si poradí se vším. Jeho kvalita je na hranici geniality.

JITKA CID FUENTES
Najdete na iDNES.czmobilní verze