Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kubík prožil nepříjemný úvod, odvolával od týmu kamarády

Luboš Kubík | foto: Profimedia.cz

24 2009
Prvním bodem slavnosti bude poprava! Nezapomenutelná hláška ze čtyřicet let starého českého pohádkového filmu Šíleně smutná princezna sice na pondělní dopolední situaci na Všesportovním stadionu v Hradci úplně nesedí, přesto se dá s trochou fantazie použít.

Krátce poté, co Luboš Kubík nastoupil do funkce sportovního ředitele hradeckého druholigového fotbalového klubu, oznámil trenérům A-týmu, svým novým nejvýraznějším podřízeným, že je propouští. "Nebyla to pro mě jednoduchá situace, Oldu Machalu i Michala Šmardu dlouho znám, vždyť jsme stejná generace," popisoval první chvíle po začátku své práce u týmu Kubík.

Luboš Kubík

Bývalý skvělý fotbalista se narodil ve Vysokém Mýtě, mládežnická léta strávil v Hradci Králové, ale ještě jako dorostenec přestoupil do pražské Slavie. Po odchodu do zahraničí na konci 80. let postupně hrál v italské Fiorentině, francouzských Métách, v německém Norimberku a také v Chicagu, mezitím oblékal dres Lázní Bohdanče a Drnovic. Za reprezentační mužstvo odehrál 56 zápasů. Jako trenér vedl polskou Wroclaw, anglický Torquay United a reprezentaci Spojených států amerických do 23 let. Naposledy působil v divizním Týništi nad Orlicí.

Trenérům nepomohla ani generační blízkost s novým ředitelem, na rozdíl od filmu se od něj milosti nedočkali. Krátce po skončení pondělního tréninku Kubík poprvé předstoupil před hráče a oznámil jim, že všichni trenéři, tedy včetně Luďka Jelínka, končí.

"Hráčům jsem řekl, že se musíme společnými silami ze současné situace dostat," uvedl nový sportovní ředitel. Že tento program absolvuje, dozvěděl se definitivně v neděli večer. Po utkání s Jihlavou se dotáhla do konce jednání, která zdaleka nebyla nová. "S vedením hradeckého klubu jsem byl ve styku už delší čas, po utkání s Jihlavou došlo k dohodě," vysvětloval Kubík.

V pondělí přijel na Všesportovní stadion před desátou hodinou, právě na desátou byli pozváni stávající trenéři Machala a Šmarda. Po půl jedenácté bylo jejich odvolání zpečetěno, v jedenáct následovala schůzka s hráči v kabině a pak dlouhý den plný telefonátů.

Na jeho konci měl být nový kouč. "Ještě není jeho příchod dotažen, snad zítra," uvedl Kubík. Do Hradce přichází ve chvíli, kdy je mužstvo téměř na pomyslném dně. Začátek jara mužstvo poslal do hluboké deprese a místo boje o postup se přiblížil konec tabulky "S tím bude muset nový trenér něco udělat," uvědomuje si nový sportovní ředitel.

Sám od vedení klubu slyšel nyní trochu jiné zadání než před sezonou právě odcházející Machala. "Musíme dát mužstvo dohromady, aby nemělo starosti se záchranou," uvědomuje si svůj hlavní úkol Kubík.

Hráči trénovali s tušením, že se něco blíží

V pondělí těsně před půl desátou líně opouštěl jinak prázdné tréninkové hřiště Všesportovního stadionu nádherně zbarvený bažant a tak trochu bezradně a váhavě si to namířil jinam. Možná v tom včera bylo trochu symboliky. Jen pět minut po něm se na tréninkovou plochu začali pomalu trousit hráči druholigového týmu. Také trochu váhavě. A poněkud zamlkle. Cestou na lehký trénink, který následoval po nedělním utkání s Jihlavou, už totiž tušili, že se děje něco neobvyklého.


"Bylo nám před tréninkem řečeno, že po jeho skončení máme počkat v kabině," uvedl kapitán mužstva Radim Wozniak. Neobvyklost situace brzy mohl poznat i náhodný návštěvník areálu. Trénink totiž vedl asistent a trenér brankářů Luděk Jelínek. Hlavní kouč Oldřich Machala a další asistent Michal Šmarda chyběli. Tak začínal v Hradci Králové pro hráče den, kdy se měnili trenéři.


Po dvou a půl letech šlo o první výměnu, kdy byli trenéři odvoláni kvůli špatným výsledkům. Před nimi se to stalo v září roku 2006 Karlu Krejčíkovi, jeho následovníci Luděk Klusáček a Pavel Malura odešli z vlastní vůle.


Pondělní pozápasový trénink patří tradičně mezi lehké. Fotbalisté, kteří v neděli odehráli většinu utkání, se jen lehce vyklusávali, zbytek kádru si k tomu přidal několik cvičení s přihrávkami a střelbou, na závěr si zahráli na dvě branky.

V těch chvílích na nich nebylo znát, že se blíží jedenáctá, na kterou si je do kabiny objednalo vedení klubu. "Ale jinak nebyla dobrá nálada. Kvůli neděli i kvůli tomu, že jsme tušili, že se něco bude dít," přiznal Wozniak.


V jedenáct hodin se jejich tušení potvrdilo. Klub jim představil nového sportovního ředitele Luboše Kubíka, od něj se pak dozvěděli, že trenéři končí. TřebaWozniak zažil první trenérské odvolání od chvíle, kdy do Hradce přišel. "Mrzí mě to, vím, co pro fotbal dělali," komentoval výměnu kapitán, "fotbal umí být krásný i krutý, teď přišlo to druhé."


Krátce po jedenácté byl konec. Wozniak zamířil domů, někteří tak učinili až po rehabilitaci. "Mě po masáži bolí celé tělo a teď hrajeme už v pátek," vysvětloval, "jel jsem raději za rodinou, abych přišel na jiné myšlenky."Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 11 5 5 1 17:12 20
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 11 4 5 2 15:13 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 11 5 1 5 17:17 16
10. FK Viktoria Žižkov 11 3 4 4 18:18 13
11. FC MAS Táborsko 11 3 4 4 15:17 13
12. Baník Sokolov 11 3 2 6 13:17 11
13. FK Ústí nad Labem 11 2 2 7 12:22 8
14. Frýdek - Místek 11 1 4 6 7:15 7
15. FC Vítkovice 11 1 4 6 8:26 7
16. FK Varnsdorf 11 0 6 5 11:19 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze