Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kubíček svolává řádnou valnou hromadu, podporuje ho většina okresů

Svazový předseda Pavel Mokrý (vlevo) a druhý místopředseda Jiří Kubíček | foto:  Dan Materna, MAFRA

9 2008
Druhý místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Jiří Kubíček předběžně svolává na 31. ledna příštího roku svazovou řádnou valnou hromadu. Jde o valnou hromadu nevolební, která má podle platných fotbalových stanov proběhnout jedno za dva roky. Poslední taková valná hromada proběhla 3. února 2007.

Leckdo toto shromáždění zaměňuje s volební valnou hromadou, která se koná jednou za čtyři roky a volí se  na ní nové svazové vedení. Poslední taková valná hromada proběhla v říjnu 2005 a současný výkonný výbor na nátlak fotbalového hnutí volební valnou hromadu svolal už na 27. června 2009.

Kubíček coby dlouholetý oponent současného vedení českého fotbalu se nyní pře se svazem o to, zda se řádná nevolební valná hromada má nebo nemá uskutečnit.

spor o řádnou valnou hromadu též - ZDE

Podle něj i podle mnoha regionálních funkcionářů by měla být svolána do dvou let od poslední nevolební valné hromady. Čelní svazoví představitelé však zastávají názor, že příští rok postačí červnová volební valná hromada.

Kubíček má však oporu nejen ve stanovách, ale stojí za ním i 49 okresních fotbalových svazů, což podle něj stačí k tomu, aby valná hromada byla svolána.

Jenže legislativní rada fotbalového svazu minulý týden potvrdila, že podle jejího výkladu stanov tak může učinit právě jen výkonný výbor a návrh Kubíčka i okresů zavrhla.

Zajímavé však je, že zatímco komuniké z jednání legislativní rady fotbalový svaz vyvěsil na své internetové stránky, komuniké odvolací a revizní komise, která svolání řádné valné hromady považuje za povinnost, svazové vedení veřejnosti utajilo.

Přitom odvolací a revizní komise ve čtvrtek 4. prosince mimo jiné konstatovala:

Jiří KubíčekŘádná valná hromada ČMFS se v souladu se zněním čl. 6, odst. 4. věty prvé Stanov ČMFS musí sejít nejpozději do 3. 2. 2009 a ORK vyzývá výkonný výbor ČMFS i jednotlivé členy výkonného výboru ČMFS k tomu, aby pro splnění ustanovení této nejvyšší svazové normy bezodkladně učinili všechny potřebné kroky.

"Toto stanovisko odvolací a revizní komise má definitivní platnost," říká Kubíček. "Výkonný výbor plní řídící funkci a ORK ho coby orgán volený valnou hromadou kontroluje. Pokud by se tedy příští úterý výkonný výbor postavil proti svolání řádné valné hromady, postupoval by proti fotbalovým stanovám."

Podle Kubíčka jsou pro svolání řádné valné hromady na začátku příštího roku tři argumenty: stanovy, výklad ORK a fakt, že tuto valnou hromadu žádá svolat 49 z celkového počtu 76 okresních fotbalových svazů.

"Pokud výkonný výbor na svém úterním jednání nebude žádný z těchto argumentů respektovat a řádnou valnou hromadu smete se stolu, svolám celou akci ve vlastní režii jako Pracovní shromáždění delegátů-zástupců krajských a okresních fotbalových svazů, zástupců první a druhé ligy, ČFL a MSFL a všech divizí," uzavírá Kubíček.

Vedoucí svazového právního oddělení Marcel Petrásek ke Kubíčkově iniciativě říká: "Na svolání podobného shromáždění má právo jakákoli fyzická osoba, bez ohledu na funkci."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze