Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kubíček svolává řádnou valnou hromadu, podporuje ho většina okresů

Svazový předseda Pavel Mokrý (vlevo) a druhý místopředseda Jiří Kubíček | foto:  Dan Materna, MAFRA

9 2008
Druhý místopředseda Českomoravského fotbalového svazu Jiří Kubíček předběžně svolává na 31. ledna příštího roku svazovou řádnou valnou hromadu. Jde o valnou hromadu nevolební, která má podle platných fotbalových stanov proběhnout jedno za dva roky. Poslední taková valná hromada proběhla 3. února 2007.

Leckdo toto shromáždění zaměňuje s volební valnou hromadou, která se koná jednou za čtyři roky a volí se  na ní nové svazové vedení. Poslední taková valná hromada proběhla v říjnu 2005 a současný výkonný výbor na nátlak fotbalového hnutí volební valnou hromadu svolal už na 27. června 2009.

Kubíček coby dlouholetý oponent současného vedení českého fotbalu se nyní pře se svazem o to, zda se řádná nevolební valná hromada má nebo nemá uskutečnit.

spor o řádnou valnou hromadu též - ZDE

Podle něj i podle mnoha regionálních funkcionářů by měla být svolána do dvou let od poslední nevolební valné hromady. Čelní svazoví představitelé však zastávají názor, že příští rok postačí červnová volební valná hromada.

Kubíček má však oporu nejen ve stanovách, ale stojí za ním i 49 okresních fotbalových svazů, což podle něj stačí k tomu, aby valná hromada byla svolána.

Jenže legislativní rada fotbalového svazu minulý týden potvrdila, že podle jejího výkladu stanov tak může učinit právě jen výkonný výbor a návrh Kubíčka i okresů zavrhla.

Zajímavé však je, že zatímco komuniké z jednání legislativní rady fotbalový svaz vyvěsil na své internetové stránky, komuniké odvolací a revizní komise, která svolání řádné valné hromady považuje za povinnost, svazové vedení veřejnosti utajilo.

Přitom odvolací a revizní komise ve čtvrtek 4. prosince mimo jiné konstatovala:

Jiří KubíčekŘádná valná hromada ČMFS se v souladu se zněním čl. 6, odst. 4. věty prvé Stanov ČMFS musí sejít nejpozději do 3. 2. 2009 a ORK vyzývá výkonný výbor ČMFS i jednotlivé členy výkonného výboru ČMFS k tomu, aby pro splnění ustanovení této nejvyšší svazové normy bezodkladně učinili všechny potřebné kroky.

"Toto stanovisko odvolací a revizní komise má definitivní platnost," říká Kubíček. "Výkonný výbor plní řídící funkci a ORK ho coby orgán volený valnou hromadou kontroluje. Pokud by se tedy příští úterý výkonný výbor postavil proti svolání řádné valné hromady, postupoval by proti fotbalovým stanovám."

Podle Kubíčka jsou pro svolání řádné valné hromady na začátku příštího roku tři argumenty: stanovy, výklad ORK a fakt, že tuto valnou hromadu žádá svolat 49 z celkového počtu 76 okresních fotbalových svazů.

"Pokud výkonný výbor na svém úterním jednání nebude žádný z těchto argumentů respektovat a řádnou valnou hromadu smete se stolu, svolám celou akci ve vlastní režii jako Pracovní shromáždění delegátů-zástupců krajských a okresních fotbalových svazů, zástupců první a druhé ligy, ČFL a MSFL a všech divizí," uzavírá Kubíček.

Vedoucí svazového právního oddělení Marcel Petrásek ke Kubíčkově iniciativě říká: "Na svolání podobného shromáždění má právo jakákoli fyzická osoba, bez ohledu na funkci."

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

VIDEO Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra...

Králův přestup do Bordeaux se zasekl. Zvláštní situace, říká Dovalil

Tepličtí fotbalisté Alex Král (vlevo) a Patrik Žitný, střelci ze zápasu proti...

Teplický fotbalový univerzál Alex Král má velmi blízko do Bordeaux. Ve francouzském klubu dokonce...Ronaldo žádný gól, Messi dva. Jak se změnila fotbalová planeta

Cristiano Ronaldo z Juventusu (vpravo) se snaží vyzrát na Fabia Depaoliho z...

Stefano Sorrentino je fotbalový brankář s uhrančivýma hnědýma očima. Před dvaceti lety to jako...

Chyběla nám trpělivost. A závěr? Něco neuvěřitelného, zlobil se Ščasný

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný (v bílém) se u rozhodčích dožaduje odpískání...

VIDEO Po minulém utkání v Teplicích toho hráčům moc vytýkat nemohl. Zato domácí zápas s Příbramí a hlavně...

KOMENTÁŘ: Proti Surkisovi! Jak se Slavia namočila do vysoké hry

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík (uprostřed) sleduje zápas 3. předkola Ligy...

Jmenuje se Grigorij Surkis, je to Ukrajinec, někdy se chová drsně až nevybíravě a má dlouhé prsty....

Další z rubriky

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v...

Ghaně a Nigérii hrozí kvůli vměšování politiky suspendace ze strany FIFA

Afriyie Acquah z Ghany prohání obranu Kamerunu. Vpravo je Benjamin Moukandjo,...

Nigérii a Ghaně hrozí suspendace z mezinárodních soutěží FIFA kvůli vměšování politiky do...

Messi už letos reprezentovat nebude a možná vynechá i Copu América

Lionel Messi, kapitán Argentiny, zadumaně sleduje dění na opačné straně hřiště.

Lionel Messi se letos už v argentinské reprezentaci neobjeví a je možné, že nebude hrát ani příští...Najdete na iDNES.cz