Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kubíček se bouří: Chtějí se mě zbavit

26 2006
Praha - Třetí muž českého fotbalu se bouří. Jiří Kubíčkovi, místopředsedovi fotbalového svazu za Moravu, se nelíbí, že mu disciplinární komise zakázala činnost. "Je to potlačení volby valné hromady, porušení stanov a zásah do mých osobních práv. Je to úmysl zbavit mě funkce místopředsedy za Moravu," řekl Kubíček.

Článek byl doplněn o stanoviska předsedy disciplinární komise

Kubíčkovi, řediteli prvoligové Olomouce, byly dočasně pozastaveny výkony funkcí místopředsedy a člena výkonného výboru, dále funkcí v legislativní radě a komisi pro přestupy hráčů.

"Dosud nevím, co jsem udělal," prohlásil Kubíček. "Chápu to jako aktivitu pánů Košťála, Vacka a Mokrého se mě přes předsedu disciplinárku zbavit." 

Předseda disciplinární komise Alexander Károlyi se ohradil: "To je uvažování pana Kubíčka. Disciplinární komise má sedm lidí a já si neumím představit, jak bych to mým šesti kolegům nařídil, když jsou mezi nimi soudci, notáři, prostě vysoce postavení a nezávislí lidé. A taky nevidím důvod, aby se pana Kubíčka někdo zbavoval, když není tak důležitý."

Že není důležitý? To je zřejmě hlavní důvod, proč se Kubíček bouří. Po loňských volbách se sice stal třetím mužem fotbalu, ale v podstatě nemá šanci cokoli ovlivnit, pokud ve výkonném výboru nesežene další podporu. Tu však od ostatních členů, zdá se, mají předseda Mokrý, první místopředseda Košťál, místopředseda pro ligu Vacek.

Proč kauza vznikla?

Kubíček loni  obvinil vedení svazu ze špatného hospodaření. Nikdy však nepředložil důkazy a ani se nedostavil na jednání disciplinárky.

Kubíček tvrdil, že v hospodaření svazu není dostatečným způsobem vyjasněno několik desítek milionů korun v souvislosti s výdělkem na mistrovství Evropy v Portugalsku.

"Nebylo doloženo 130 milionů korun. Domnívám se, že šlo o promyšlenou akci," zopakoval Kubíček.

Svaz loni hospodaření předložil, ale podle Kubíčka ne úplně.

"Teď už mi ty peníze nechybí. Nikdo je neukradl, utratily se za svazové výdaje, ale chybí na ně doklady," pronesl Kubíček v pátek odpoledne v Praze, kam svolal mimořádnou tiskovou konferenci.

Loni v létě Vacek s Košťálem dali podnět disciplinární komisi, aby s Kubíčkem zahájila řízení, zda nebyl porušen disciplinární řád.

Další podnět dostala disciplinárka od výkonného výboru letos v zimě poté, co Kubíček svolal do Olomouce zástupce moravských krajů, okresů a klubů, kde o hospodaření svazu také hovořil.

"Dostali jsme od výkonného výboru zvukový záznam, který pořídil jeden z účastníků aktivu," poznamenal Károlyi. "Bylo zahájeno šetření, jestli pan Kubíček neznevážil jméno ČMFS."

Kubíček ignoroval pozvánky na disciplární komisi

Ohledně zvukového záznamu olomoucký ředitel obvinil předsedu svazu Mokrého, že po loňských podzimních volbách pracoval na tom, aby ho před disciplinárku dostal.

"Když jsem do Olomouce svolal zástupce Moravy, někdo mi tam dal nahrávací zařízení. Doslovný přepis ze zasedání je důvod, proč si mě zavolali na disciplinárku," řekl Kubíček.

To Károlyi potvrdil. "Sice jde o nestandardní způsob, ale aktiv byl veřejný, takže pořízení záznamu bylo legitimní."

Poté disciplinárka požádala Kubíčka, aby některé skutečnosti, které aktivu zazněly, doložil. "Jenže on na naše otázky neodpověděl dostatečně, reagoval svými filozofickými úvahami a že se nezúčastní jednání. My jsme ho k jednání opakovaně vyzvali."

Když Kubíček nedorazil ani ve čtvrtek 25. května, disciplinární komise vydala předběžné opatření a pozastavila mu činnost do dalšího jednání, které bude 8. června.

"Vyhýbal se řízení, tak jsme museli rozhodnout. Má zákaz výkonu funkcí do doby, než bude přijato definitivní rozhodnutí," upřesnil Károlyi.

"Rozhodli jsme proto, abychom ho donutili, aby na disciplinární komisi přišel a vlastně mu tím umožnili jeho právo, aby se vyjádřil. Udělali jsme to v jeho zájmu. Je divné, že se nemohl ve čtvrtek jednání zúčastnit a v pátek v Praze udělal narychlo tiskovku," podivil se Károlyi.

Kubíčkův právník: Byly porušeny stanovy

Na tiskové konferenci Kubíček za sebe vesměs nechal mluvit právního zástupce Vachtu, který ve složitých formulacích informoval, že disciplinárka porušila stanovy fotbalového svazu. A že odvolat z funkce ho může pouze valná hromada.

"Jenže my jsme nikoho z funkce neodvolali. Pan Kubíček mandát pořád má, ale my jsme mu ho na určitou dobu zakázali vykonávat," vysvětlil Károlyi.

Právník Vachta dále tvrdil, že disciplinární komise nemá pravomoce ani kompetence Kubíčkovi práci ve funkcích zakázat a stanovy ocitoval. "Bylo zjevně postupováno proti právu," doplnil Kubíček.

Co na to Károlyi?

"Stačí si stanovy pořádně přečíst.  Kdyby tresty měla udílet valná hromada, tak by to dělala jednou za dva nebo za čtyři roky. To je absurdní výklad stanov."

Kubíček se však hodlá bránit. Do patnácti dnů do podnět na přezkoumání celého případu odvolací a revizní komisi. A také se zřejmě obrátí na civilní soud.

Místopředseda a člen výkonného výboru ČMFS Jiří Kubíček, jemuž disciplinární komise svazu vyslovila zákaz výkonu všech svazových funkcí, uspořádal v Praze tiskovou konferenci a proti verdiktu komise se ohradil.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Z malého tlouštíka nejdražším brankářem světa. Kdo je Alisson

Brankář Alisson Becker z AS Řím plachtí vzduchem, ale na ránu liverpoolského...

Není to tak dávno, co v semifinále Ligy mistrů obdržel od Liverpoolu sedm gólů. Anglický klub to...

Vydařená střídání, pozitivní výkon, chválil Hapal. A měl radost ze syna

Nová posila Sparty Alexandru Chipciu (vpravo) dostává instrukce od trenéra...

Do prvního ligového utkání na Letné zbývala necelá hodina, když Lukáš Hapal, syn sparťanského...Dukla – Plzeň 1:3, mistr otočil skóre za dvě minuty, pečeť přidal z penalty

Jan Holenda (vlevo) z Dukly v souboji s plzeňským soupeřem.

Utrápené vítězství. Fotbalisté plzeňské Viktorie vyhráli v úvodním kole první ligy na hřišti...

Absťák nemám. Nic mi nechybí, hlásí Lafata. Hledá se nový kanonýr

David Lafata ze Sparty se raduje z gólu proti Zlínu.

Fotbalová liga startuje! A její historicky nejlepší střelec má zrovna po tréninku. Na perfektně...

Tetteh a Letná: loni zranění, teď ovace. Ale spokojený nejsem, řekl

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh během zápasu úvodního ligového kola proti...

Sezonu začal stejně jako před rokem v Praze na Letné. Jenže zatímco loni měl na sobě fotbalista...

Další z rubriky

Máme se na co těšit, věří Dočkal pořadatelům MS 2026 v Americe

Spojené státy americké budou v roce 2026 podruhé v historii hostit fotbalové...

Atmosféru fotbalových mačů v USA a Kanadě zná, i proto Bořek Dočkal vítá fakt, že obě...

Přátelství navěky aneb život s Rosickým. Fábregas exkluzivně vzpomíná

Tomáš Rosický se objímá se Cescem Fábregasem.

VIDEO Odehráli spolu 90 zápasů a vzájemně si připravili jen 4 góly. Přesto jsou přátelé na celý život....

Zůstat v Arsenalu 22 let byla největší chyba kariéry, lituje Wenger

Arséne Wenger po posledním domácím utkání na lavičce Arsenalu.

Bývalý trenér fotbalistů Arsenalu Arséne Wenger označil za největší chybu kariéry, že na lavičce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz