Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kubíček napadl Károlyiho, ten se brání

3 2006
Praha - Jiří Kubíček, ředitel fotbalové Olomouce a místopředseda svazu, je zděšen, že předseda disciplinární komise Alexander Károlyi dostal za práci odměnu. "Netušil jsem ani v nejhorším snu, že soudní orgány v ČMFS berou odměnu za svou práci," prohlásil Kubíček. Károlyi se brání: "Jsou to lživé a zavádějící informace."

Prohlédněte si video

Kubíček je sice třetím mužem českého fotbalu, ale fakticky ho z vedení svazu ostatní vyšachovali.

Proto se funkcionář vydal do boje. Na dnešek sepsal patnáctistránkové memoradum, kde poukazuje na praktiky v hospodaření a chování jednotlivých osob, zejména předsedovi disciplinární komise Alexandru Károlyimu.

Disciplinárka totiž před dvěma týdny zakázala Kubíčkovi výkon funkce místopředsedy a člena výkonného výboru na 22 měsíců.

Kubíček se s tím nehodlá smířit a bojuje. Bojuje proti trestu, který podle něj nesmí disciplinární komise řádně volenému členovi udělit.

Bojuje proti současnému vedení svazu, respektive proti šéfovi Pavlovi Mokrému, první místopředsedovi Vlastimilu Košťálovi, třetímu místopředsedovi Jaroslavu Vackovi.

"Svou kauzu dokončím," tvrdí Kubíček. "Pokud nebudu očištěn fotbalovými orgány, následuje soudní cesta. Pak zvážím, jestli budu ve fotbale pokračovat. Po dvaadvaceti letech, co v něm pracuju, jsem unaven. Co se děje kolem mé osoby, je dehonestující a katastrofické. Ale odejdu se ctí."

Jeho případ má teď na stole Odvolací a revizní komise ČMFS, kterou Kubíček napadl za to, že na jednání 4. července se jeho případ řešit nebude.

"Sdělili mi, že je to z důvodu nabitého programu. Přitom tam budou řešit jen případ pana Řepky v utkání v Jihlavě," řekl Kubíček.

Ten například tvrdí, že Károlyi jako předseda disciplinární komise dostal za rok 2005 odměnu 370 tisíc korun.  A letos v květnu pak měl výkonný výbor podle Kubíčka Károlyimu vyplatit dalších 650 tisíc korun.

"Byl jsem přesvědčen, že funkcionáři zvolení do výkoného výboru, do disciplinární komise, do odvolací komise vykonávají své funkce bezplatně. Ale když jsem zjistil, že dostávají odměnu, byl jsem zděšen," řekl Kubíček.

"Netušil jsem to ani v nejhorším snu, že soudní orgány v ČMFS berou odměnu za svou práci. Já pracoval ve výkonném výboru třináct let a nikdy jsem nedostal ani korunu."

"Ta podjatost z přijímání peněz je přímo hrůzná. Károlyi přitom stále tvrdí, že je ekonomicky naprosto nezávislý. Předpokládá se, že lidé v disciplinárce budou nepodjatí, ale oni za to navíc dostali peníze přímo od orgánu, který na mě podal podnět."

Co na to Károlyi?

"Jsou to účelové a zavádějící informace. Nevidím nic špatného na tom, když někdo za nadstandardní a mimořádné služby dostane výjimečnou odměnu," prohlásil Károlyi.

"Odměnu jsme dostali za korupční aféru, což mimořádná událost byla. Jinak nic nedostáváme," podotkl Károlyi.

"Vyplacení mimořádných odměn za zcela nadstandardní činnost v určitém časovém období není trestným činem ani disciplinárním proviněním, ale legitimním krokem jakékoliv právní společnosti. Nehledě ke skutečnosti, že částka uváděná panem Kubíčkem je neodpovídající," ohradil se předseda disciplinárky.

Jak kauza Kubíček vznikla

Kubíček loni  obvinil vedení svazu ze špatného hospodaření. Nikdy však nepředložil důkazy. Tvrdil, že v hospodaření svazu není dostatečným způsobem vyjasněno několik desítek milionů korun v souvislosti s výdělkem na mistrovství Evropy v Portugalsku.

"Nebylo doloženo 130 milionů korun. Domnívám se, že šlo o promyšlenou akci," říkal Kubíček.

Svaz loni hospodaření předložil, ale podle Kubíčka ne úplně.

"Teď už mi ty peníze nechybí. Nikdo je neukradl, utratily se za svazové výdaje, ale chybí na ně doklady," pronesl Kubíček na konci května, kdy svolal mimořádnou tiskovou konferenci.

Žádné důkazy nepředložil ani dnes.

Za jeho výroky si ho zvala disciplinární komise, na jejíž jednání se však Kubíček opakovaně nedostavoval.

Před dvěma týdny mu disciplinárka udělila dvouletý nepodmíněný trest zákazu funkcí druhého místopředsedy a člena výkonného výboru za to, že vedení svazu opakovaně obvinil ze špatného hospodaření a neúčastní se disciplinárního řízení. Kubíček zároveň pracoval i v legislativní radě a komisi pro přestupy hráčů.

Disciplinárka zdůvodnila trest tím, že Kubíček svými výroky znevážil jméno ČMFS, jeho orgánů, funkcionářů a účastníků soutěží a nerespektoval rozhodnutí disciplinární komise ČMFS.

Podle Kubíčka disciplinárka nemá mandát vést řízení s místopředsedou ČMFS. "Ze stanov jednoznačně vyplývá, že pravomoc k volbě a odvolávání osob do funkcí v ČMFS má výlučně valná hromada," řekl Kubíček.

Předseda disciplinární komise Károlyi tvrdí: "Stačí si stanovy pořádně přečíst.  Kdyby tresty měla udílet valná hromada, tak by to dělala jednou za dva nebo za čtyři roky. To je absurdní výklad stanov."

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Nejčtenější

Tetteh a Letná: loni zranění, teď ovace. Ale spokojený nejsem, řekl

Sparťanský útočník Benjamin Tetteh během zápasu úvodního ligového kola proti...

Sezonu začal stejně jako před rokem v Praze na Letné. Jenže zatímco loni měl na sobě fotbalista...

Největší přestup Slavie: favorit na titul koupil Olayinku za 80 milionů

Peter Olayinka, nová posila Slavie z Gentu, pózuje s dresem. Slavii stál v...

Fotbalová Slavia dotáhla do úspěšného konce svůj historicky nejdražší přestup. Do mužstva největší...Olomouc - Slavia 0:3, razantní vstup do sezony, trefil se i Coufal

Miroslav Stoch ze Slavie (vlevo) utíká slavit svůj gól do sítě Olomouce se...

Razantně vstoupili slávističtí fotbalisté do nového ligového ročníku. Dle bookmakerů největší...

Bohemians - Slovácko 2:1, volej, dvě penalty, domácí se báli o výhru

Fotbalisté Bohemians se radují z druhého gólu, který v utkání se Slováckem...

Fotbalisté Bohemians 1905 vstoupili do nového ročníku první ligy vítězně, před vlastními fanoušky...

Šéf Bayernu: Özil hrál několik let strašně, teď to schovává za fotku

Německý fotbalista Mesut Özil kličkuje před rakouským Davidem Alabou

Předseda Bayernu Mnichov Uli Hoeness tvrdě zkritizoval záložníka Mesuta Özila. Mistr světa z roku...

Další z rubriky

Gebre Selassie: Zvažoval jsem konec v repre, ale láká mě třetí Euro v řadě

Obránce Theodor Gebre Selassie na reprezentačním tréninku.

Kolem něj se točí fotbalisté o sto šest, jen on zůstává věrný. Theodor Gebre Selassie a německý...

V Bahrajnu se dvakrát denně trénovat nedá, říká trenér Soukup

Český trenér Bahrajnu Miroslav Soukup

Miroslav Soukup, trenér fotbalové reprezentace Bahrajnu, je po remíze s Hradcem Králové 1:1 s...

Van Persie: Tomáš nebyl sobec, ale král přihrávek. Měl v sobě něco extra

DĚKUJU. Tomáš Rosický se objímá s Robinem van Persiem, prožil s ním v Arsenalu...

VIDEO Do Prahy dorazil s úsměvem na tváři, natěšený, ve skvělé náladě. Před rozhovorem si se všemi...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?Najdete na iDNES.cz