Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň má nahráno, ale čeká ji těžká šichta, říká zvěd z Mariboru

Lubomír Kubica (uprostřed) ve zlínském dresu. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

28 2013
V Mariboru patřil mezi nejpopulárnější fotbalisty, dnes už Lubomír Kubica jen vzpomíná. Muž, který překonal rakovinu, varuje před odvetou Ligy mistrů.

Obří billboard Lubomíra Kubici visel na stadionu Ljudski vrt v Mariboru ještě dlouho poté, co český fotbalista v létě 2009 z nejúspěšnějšího slovinského klubu odešel. Kubicu si fanoušci NK Maribor při jeho dvouletém působení zamilovali. Stal se vůbec prvním Fialovým válečníkem, což je cena pro nejlépe hodnoceného hráče týmu za sezonu.

"To je velké ocenění. Zvlášť proto, že fanoušci si k sobě cizince pouštějí opatrněji. Asi jsem si je získal svou hrou. Tohle angažmá mi nejvíc utkvělo v paměti, mám tam hodně kamarádů a často se tam vracím," říká čtyřiatřicetiletý obránce, který dvakrát překonal rakovinu a nyní nastupuje za druholigový Zlín.

Podobných expertů na mariborský klub u nás moc není. "Plzeň má díky domácí výhře 3:1 nahráno, ale v Mariboru ji nečeká nic jednoduchého," říká Kubica před dnešní bitvou o postup do Ligy mistrů.

Jak se Maribor od vašeho odchodu proměnil?
Klub zbohatl. Odcházel jsem ve chvíli, kdy po šesti letech získal titul, a od té doby byl Maribor mistrem - až na jedno druhé místo - každý rok.

Nastartoval Maribor legendární slovinský kanonýr Zlatko Zahovič, jenž tu sedmým rokem dělá sportovního ředitele?
Zlatko je klíčová postava, obrovská legenda. Slovinci byli unešení, když se rozhodl vrátit ze zahraničí a pomoci svému klubu. Pochopil jsem, že je to pro ně doslova bůh.

Vy jste byl u jeho ředitelských začátků. Jakou s ním máte zkušenost?
Byli jsme spolu párkrát na pivu, a to byl pohodový. Ale zároveň dokázal přepnout do role funkcionáře a hájit zájmy klubu. Proto ztroskotala naše jednání o nové smlouvě. Měl jsem tehdy v klubu velice dobré postavení a on mi v nadsázce sliboval smlouvu do konce kariéry, ale zároveň na mé představy nebyl ochotný přistoupit.

Poskládal Zahovič s koučem Čačičem tým, který je schopný do Ligy mistrů přes Plzeň postoupit?
Po losu jsem říkal, že pokud Slovinci uhrají v Plzni dobrý výsledek, bude to mít Viktorka hodně těžké.

A co tedy znamená plzeňská výhra 3:1 pro odvetu?
Myslím, že třetí gól Plzni moc pomohl. Ale zároveň pozoruju, že se Maribor nevzdává. Viděli, že se s Plzní i přes její vysokou kvalitu dá hrát. První zápas ukázal, že Slovinci mají dobrou ofenzivu, ale problém mají v bránění. Plzeň si je toho při svých zkušenostech vědoma. Bude hrát takticky, aby Maribor musel útočit. Tím bude mít vzadu mezery ještě větší.

Bude pro Plzeň nejtěžší srovnat se s bouřlivou atmosférou?
Pokud nedostane Maribor dva rychlé góly, které by hlediště zchladily, tak Plzeň pozná, jak jsou Slovinci temperamentní. Zato jestli naopak vstřelí první branku Maribor, fanoušci ucítí šanci. V Plzni sice byl taky plný stadion, ovšem dvanáct tisíc diváků v Mariboru požene svůj tým dopředu ještě víc. Uvidíme, jak se s tím Plzeň vypořádá. Já myslím, že to ustojí.

Prožívá Slovinsko boj Mariboru o Ligu mistrů jinak než Česko?
Panuje sice velká rivalita s Lublaní, ale protože je teď Maribor tak suverénní, přeje mu celá země. A žije tím rozhodně víc. Hned po losu toho byly plné noviny, zato u nás se o Mariboru začalo psát až po ligovém šlágru Plzně se Spartou.

Komu vlastně postup přejete?
Před prvním zápasem mi volali slovinští novináři a ptali se na totéž. Řekl jsem, že jako Čech budu držet palce Plzni, ale pokud jí to nevyjde, rád se pojedu podívat do Mariboru na Ligu mistrů.Najdete na iDNES.czmobilní verze