Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Změňte předpisy, ale jak? Krutý trest za karty pro Ramseyho a spol.

Slovinský sudí Damir Skomina ve čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Belgii napomíná velšského záložníka Aarona Ramseyho za úmyslné hraní rukou. Hráč Arsenalu tak přijde o semifinále proti Portugalsku. | foto: AP

5 2016
Aaron Ramsey je pro ofenzívu fotbalistů Walesu možná stejně důležitým hráčem jako Gareth Bale. Jejich spoluhráč Ben Davies je zase stabilním obráncem. Davies ani Ramsey ̈však do středečního semifinále mistrovství Evropy zasáhnout nemohou. A znovu se tak řeší otázka trestu za žluté karty.

„Nazývejme to krutým trestem, protože to tak je. Oni musí sedět, zatímco jeho kamarádi bojují o finále,“ lamentují některá britská média.

Zvlášť kruté pro Wales, malý národ, jehož tažení píše historii a je senzací turnaje.

Reakce velšského záložníka Aarona Ramseyho poté, co za úmyslné hraní rukou ve...

Reakce velšského záložníka Aarona Ramseyho poté, co za úmyslné hraní rukou ve čtvrtfinále dostal druhou žlutou kartu.

Ramsey a Davies v tom však nejsou sami, o jednoho hráče přijde i jejich soupeř z Portugalska, hrát nesmí defenzivní záložník William Carvalho.

A Němci se ve čtvrtek proti Francii musí obejít bez stopera Matse Hummelse, což je zvlášť mrzuté kvůli zraněním, která postihla už dřív Mustafiho a ve čtvrtfinále s Itálií Khediru s Gomézem.

Předpisy pro mistrovství Evropy říkají, že pokud je hráč napomínán žlutou kartou ve dvou jednotlivých zápasech, automaticky nemůže hrát v následujícím utkání. Lhostejno, jestli karty dělí tři týdny, nebo tři dny.

Výjimkou je semifinále, pro něj se hráči, který byl v předchozích zápasech napomínám jednou, žlutá karta maže, aby mohl v případě dalšího osobního trestu nastoupit ve finále.

Portugalský záložník William Carvalho (vlevo) ví, že si semifinále mistrovství...

Portugalský záložník William Carvalho (vlevo) ví, že si semifinále proti Walesu nezahraje. Německý sudí Felix Brych mu v 90. minutě čtvrtfinále proti Polsku uděluje žlutou kartu za faul.

Změny si vynutily situace v minulosti. FIFA a UEFA, řídící organizace světového a evropského fotbalu, na ně přistoupily poprvé v roce 2010.

Nejkřiklavější případy se odehrály především v Lize mistrů, Roy Keane z Manchesteru United a Pavel Nedvěd z Juventusu, klíčoví muži svých týmů, nemohli hrát finále v letech 1999 resp. 2003. United to proti Bayernu nevadilo, Juventus však bez Nedvěda proti AC Milán prohrál na penalty.

Nebo případ Michaela Balacka, který nemohl hrát finále mistrovství světa 2002 proti Brazílii.

Kvůli současné situace Ramseyho, Davise, Williama Carvalha a Hummelse se britská média zamýšlí, jestli by předpisy neměly projít další úpravou. „Mazat karty po základní skupině?“

NEEE. Německý stoper Mats Hummels dostává ve čtvrtfinále mistrovství Evropy...

NEEE. Německý stoper Mats Hummels dostává ve čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Itálii žlutou kartu, která ho vyřazuje ze semifinále proti Francii.

Jenže to by v případech Ramseyho, Willima Carvalha i Hummelse nic neřešilo, všichni dostali žluté karty v osmifinále i ve čtvrtfinále.

V Lize mistrů následuje trest na jedno utkání po třetí, páté a sedmé kartě. V ligových soutěžích po čtyřech či po pěti.

Posledním trendem je, aby rozhodčí nechali zápas plynout bez napomínání, pokud je to jen trochu možné, což se ve většině duelů na současném šampionátu děje.

„Trest za žluté karty má mít odstrašující a výchovný účinek jako tresty v reálném životě. Ale už chybí odškodnění oběti,“ nabízí svůj pohled server espnfc.com. Například Ramsey i Davies byli napomínáni proti Belgii, ale výhodu získalo Portugalsko...

Jenže autoři zároveň nevědí, jak zvolit ideální řešení. A stejně, pravidla byla jasná už před začátkem turnaje.

Slovinský sudí Damir Skomina ve čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Belgii...

Slovinský sudí Damir Skomina ve čtvrtfinále mistrovství Evropy proti Belgii napomíná velšského obránce Bena Daviese za ostrý faul už v páté minutě. Hráč Tottenhamu tak přijde o semifinále proti Portugalsku.Najdete na iDNES.czmobilní verze