Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krondl volá do zbraně své staré známé

20 2005
Praha - Bývalého sudího Josefa Krulu poznamenaného problémy si za svého nejbližšího spolupracovníka vybral nový předseda komise rozhodčích Českomoravského fotbalového svazu Václav Krondl. "Pan Krula bude místopředsedou a komise bude mít celkem sedm členů, včetně jednoho zástupce Unie českých rozhodčích coby oponenta," sdělil Krondl po úterním jednání svazového výkonného výboru.

Vedle Krondla a Kruly jsou dalšími členy komise rozhodčích Václav Hartman (ten jako jediný pracoval v předchozí Melicharově komisi) a Lukáš Hapal, vzdálený příbuzný internacionála Pavla Hapala, dnes trenéra prvoligové Ostravy.

"Jak pan Hartman tak pan Hapal jsou mladí lidé, které v komisi potřebujeme," řekl dále Krondl. "Oba jsou bývalými rozhodčími na nižší úrovni, pan Hapal, kterého dobře znám, by se měl starat především o finance a marketing."

Dalšími dvěma členy této ostře sledované komise budou lidé, které do této funkce doporučí řídící komise fotbalu v Čechách a stejný orgán za Moravu.

Za Čechy by se měl stát členem komise rozhodčích bývalý rozhodčí a později delegát Roman Berbr, který se letos významně angažoval ve fotbalové volební kampani na podporu Vlastimila Košťála.

Berbr v korupční aféře figuroval na policejních odposleších. Třikrát byl kvůli svým vyjádřením před disciplinární komisí pro podezření ze znevážení jména Českomoravského fotbalového svazu. Letos 1. září disciplinárka řízení s Berbrem zastavila, disciplinární provinění nebylo Berbrovi prokázáno.

Za Moravu má být členem komise rozhodčích Stanislav Gajdůšek, který seděl v minulém svazovém výkonném výboru.

Vyšetřování skončilo, zapomeňte...

Za Unii českých rozhodčích má do Krondlovy komise namířeno bývalý sudí Evžen Amler.

Právě Amler byl spolu s Ladislavem Dofkem, Miroslavem Libou a Milanem Šedivým koncem července 2004 obviněn policií z přijímání úplatků. Státní zástupce tato obvinění o měsíc později zrušil a uložil policii nové šetření. Letos 30. června policie u všech čtyř původně obviněných mužů rozhodla o odložení případů.

Odposlechy telefonátů zmíněné čtyřky s Horníkem však naznačují provinění těchto tehdejších rozhodčích a delegáta přinejmenším proti etice...

Kdo je Krondlova pravá ruka Krula?

Velký malér měl Krula už na podzim 1999 v zápase domácího Žižkova se Spartou (2:3), v němž dělal závažné a hrubé chyby ve prospěch hostí. Tehdy byl Krula potrestán zastavením činnosti na pět zápasů a po vypršení trestu byl nasazován pouze na utkání druhé ligy.

Začátkem roku 2001 byl Krula z listiny prvoligových rozhodčích společně s Filípkem, Holubem a Jirků vyřazen definitivně.

"Všichni vypadli z výkonnostních důvodů, každý z nich měl na podzim nejrůznější problémy, musely jim být omezovány delegace," zdůvodnil 23. ledna 2001 padáka těchto výtečníků tehdejší předseda komise rozhodčích Luděk Macela.

Dělení na hlavní rozhodčí a asistenty jen v 1. lize

Podle Krondlových představ by listina rozhodčích měla mít v blízké budoucnosti šestnáct hlavních a dvacet pomezních sudích pro první ligu, v druhé lize by pak mělo fungovat rovněž celkem šestadvacet arbitrů.

"S tím rozdílem, že v druhé nejvyšší soutěži se rozhodčí nebudou dělit na hlavní a asistenty. Každý z nich bude jak pískat, tak mávat," uvedl Krondl, který nové listiny rozhodčích předloží výkonnému výboru ke schválení 10. ledna.

S novým šéfem rozhodčích končí nečinnost sudích, která jim nastávala při omezování delegací.

"Rozhodčí by měli fotbalu sloužit a nebýt po případných chybách úplně mimo," vysvětluje Krondl. "Takže pokud bude některý rozhodčí zralý na omezení delegace, tak ten prvoligový bude nasazován ve druhé lize. A pokud se proviní druholigový, bude přechodně působit také o stupeň níž, tedy ve třetí lize."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze