Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krondl chce věkový limit sudích zrušit

12 2006
Praha - Nový předseda komise českých fotbalových rozhodčích Václav Krondl zařadil na jarní listinu prvoligových arbitrů opět Milana Šedivého. Právě toho "Mílánka", který se před časem nechal ovlivňovat někdejším ředitelem žižkovského klubu Ivanem Horníkem a oddaně mu sloužil. Což dokládají policejní odposlechy.

Krondl však zkušeného rozhodčího ze tří důvodů hájí.

"Za prvé - ani policie, ani disciplinární komise korupční jednání Šedivému neprokázala. Za druhé - právě Šedivý patřil na podzim k rozhodčím, kteří pískali velice kvalitně a neměli žádné problémy. A za třetí - vedle zkušených Járy a Šedivého mám na listině rozhodčí do dvaatřiceti let. A když mi třeba Járu deleguje na své zápasy UEFA nebo FIFA, nikdo ostřílený by mi na ligu nezbyl," argumentuje Krondl.

Budiž, Šedivý před policejními vyšetřovateli i před svazovou disciplinárkou obstál. Ale přece jen, vzhledem k těm odposlechům, které jste si sám vyžádal, jaký máte z nominace Šedivého na prvoligovou listinu vnitřní pocit?
Tohle přece není o pocitech. Korupčního jednání se nedopustil, to máme všichni, abych tak řekl, úředně potvrzené. A jak už jsem se zmiňoval, Šedivý jako jeden z mála řídil zápasy velmi dobře a bez problémů.

I současný svazový místopředseda Vlastimil Košťál se před říjnovou valnou hromadou přikláněl k názoru, že Šedivý by na listině být neměl.
Nový výkonný výbor mi dal naprostou důvěru a bez připomínek listinu schválil. Odpovědnost za rozhodčí nesu já. A buďte si jistí, že kdo nebude pískat tak, jak se sluší, rychle pomaže.

Záznam policejního odposlechu, v němž tehdejší žižkovský ředitel Horník žádá Šedivého o udělení žluté karty Petru Smíškovi z Plzně, aby tento hráč nemohl nastoupit v následujícím utkání proti Žižkovu.

HORNÍK: "Milánku, čau, neruším tě, můžu ještě na chvilku? No, to je, hele prosím tě, ještě mám k tobě jednu. Já už jsem byl teďkon s Vlčounem (svazový delegát Vlček - pozn. red.), on byl teď na Slavii, vole. Ještě jel na fotbal, už jsem tam nejel na fotbal, ale byli jsme spolu odpoledne a tak dále. Takže uvidíš, budeš spokojenej, že to je všechno O.K. Jsem chtěl ještě jednu věc, já jsem mu to říkal taky. Smíšek, vole, ten útočník."
ŠEDIVÝ: "To je pacholek."
HORNÍK: "Kdyby zlobil, vole, tak mu ji sekni, vole, byla by čtvrtá a na jaře by nenastoupil."
ŠEDIVÝ: "Jo, proti vám, jo?"
HORNÍK: "Takže by byl proti nám pak vyžlucenej, když bude zlobit a on je to drzej takovej parchant."
ŠEDIVÝ: "Jo, no ten, toho si pamatuju. Vlastně jsem pískal s váma, že jo? Jo vím, o koho jde, vím no. Tak Jo, Ivánku, hele držím palce a zítra si zavoláme."

V utkání Plzeň - Olomouc (1:3), které poté 22. listopadu 2003 pískal Šedivý, plzeňský útočník Smíšek žlutou kartu samozřejmě dostal...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na prvoligové listině je opět Damková. Co byste řekl k rozhodčí, která nezvládla zápas Slavie s Libercem?
Nechci ji omlouvat, ale to ani tak nebyla chyba Damkové. Patří ji všechna čest, že se probojovala mezi českou rozhodcovskou elitu, ale na takový zápas ji přece delegovat nemohu. Takže Damková si na jaře samozřejmě zapíská, ale určitě ne derby Sparty se Slavií, nebo podobné těžký a důležitý zápas.  

Ze společnosti prvoligových rozhodčích jste mimo jiné překvapivě vyřadil zkušeného Luboše Helebranta.
Helebrant má výkonnostní zenit za sebou, navíc na podzim neodváděl dobré výkony. Jaké dělal chyby například v zápase Liberce se Spartou, to normální nebylo. Pokazil i další utkání. Helebrant prostě není perspektivní.

Když už jste se zmínil o perspektivě, prý chcete přijít s návrhem, aby byl českým rozhodčím zrušen věkový limit.
To je pravda. Jsem přesvědčen, že rozhodčí by měl pískat. dokud na to má jak profesně, tak i kondičně. Vždyť například třeba i v pětapadesáti může člověk pískat perfektně. U nás zatím platí sedmačtyřicet let pro hlavní a o rok víc pro asistenty. Mezinárodní rozhodčí FIFA mají věkovou hranici ještě o dva roky níž.

Pokud český svaz věkový limit zruší, nebude mít právě s FIFA a UEFA problémy.
Nebude. Tyto orgány věkový limit pouze doporučují. A v západní Evropě je řada zemí, kde rozhodčí pískají nejvyšší soutěže třeba i do padesáti. Faktem ale je, že FIFA pro své zápasy žádné výjimky věkové hranice nepovoluje. Tam platí těch pěta a šestačtyřicet. Takže my bychom sudího nad tento limit na mezinárodní listinu dát nemohli.

"Když někdo stojí tak tak nad propastí a ještě do ní nepadá, je to možná lepší ozdravný proces, něž jakýkoli jiný," řekl předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý k opětné nominaci Šedivého na listinu prvoligových rozhodčích.

 

 

Kdy s návrhem na zrušení věkového limitu hodláte na výkonný výbor přijít.
Neříkám, že s tím přijdu třeba už v únoru, ale na léto to rozhodně nechávat nechci.

Jak se díváte na fakt, že z českých mezinárodních rozhodčích FIFA, jimiž jsou Jára, Šedivý, Matějek, Královec a Kovařík, figuruje v první výkonnostní skupině FIFA pouze Jára?
Dobrý pocit z toho samozřejmě nemám. Ve skupině elite nemáme mezi třiceti světovými rozhodčími nikoho, v první pouze zmíněného Járu a ve druhé, která je od jedenapadesátého místa do stovky, zase nikoho. Takže si dávám za úkol zapracovat na našich rozhodčích tak, aby se tato tristní bilance vylepšila.

Další náš mezinárodní rozhodčí Čuřín se koncem loňského roku pískání vzdal. Nepřijde kvůli tomu český fotbal o jedno místo na mezinárodní listině?
Svazový generální sekretář Petr Fousek, který se na FIFA a UEFA často pohybuje, se zasloužil, že Mezinárodní fotbalová federace nám to jedno místo rezervovat bude. Takže v říjnu můžeme na FIFA nahlásit opět šestici rozhodčích.Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Tabulka ligy

Známky

1,96

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,97

Josef Hušbauer

Slavia

2,09

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Slavia Praha 18 10 5 3 28:8 35
3. SK Sigma Olomouc 18 9 6 3 23:11 33
4. FC Slovan Liberec 18 10 3 5 25:18 33
5. AC Sparta Praha 18 9 5 4 24:13 32
6. FK Jablonec 18 7 6 5 24:21 27
7. Bohemians Praha 1905 18 6 7 5 16:15 25
8. FK Teplice 18 6 6 6 21:19 24
9. Fastav Zlín 18 5 6 7 19:28 21
10. MFK Karviná 18 6 2 10 21:25 20
11. Dukla Praha 18 5 5 8 19:31 20
12. Zbrojovka Brno 18 5 3 10 13:24 18
13. FK Mladá Boleslav 18 5 2 11 19:31 17
14. 1. FC Slovácko 18 3 7 8 16:25 16
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 18 2 6 10 22:34 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze