Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kroměříž je nadšená, že může hostit fotbalové reprezentanty

Reprezentanti během tréninku | foto: Dalibor GlückMF DNES

8 2009
Brána hotelu vedoucí na hlavní cestu v centru města je pevně uzamčená, na kovových vratech visí papír se strohým oznámením: "Od neděle do středy je hotel pro veřejnost uzavřen."


Všude panuje klid. Jen občas se pár metrů za bránou mihne postava v červeném tričku s národním znakem a logy sponzorů.

Vítejte v kroměřížském hotelu Octárna, dočasném útočišti české fotbalové reprezentace. Národní tým do Kroměříže přijel v neděli ve 13 hodin a zůstane zde až do středečního odpoledne. Poté se přesune do Uherského Hradiště, kde ho čeká kvalifikační zápas se San Marinem.

"Je pro nás pocta, že si vybrali zrovna nás," říká manažer čtyřhvězdičkového hotelu Vladimír Valouch. "Už jsme se s vedením týmu bavili i o další možné spolupráci do budoucna. Kroměříž je totiž ideálně dostupná i z Brna, Olomouce nebo Uherského Hradiště."

Fanoušci na tréninku v Kroměříži

Tiskovky v kapli, tréninky bez účasti veřejnosti

Rosický a spol. mají k dispozici celý hotelový komplex, jenže vstup do něj je zapovězen. Rozhovory s novináři se proto uskutečňují ve vedlejší staré klášterní kapli svatého Kříže. "Na podobném místě jsem ještě rozhovor nikdy nedělal," utrousil před nedělní tiskovkou jeden z žurnalistů. "Nebojte, kaple je nevysvěcená," usmál se mluvčí svazu Petr Svěcený.

Pokud byste si chtěli zajít k hotelu a nakouknout na Milana Baroše nebo Petra Čecha u kávičky, máte smůlu. Hráči jsou v hotelu sami, i na trénink jezdí autobusem, který vyjíždí přímo z uzavřeného areálu a poté se do něj vrací. Fotbalisté se ani nepřevlékají na hřišti, do autobusu nastupují v tréninkovém oblečení. Jen na nohách mají tenisky, kopačky si nosí v ruce.

I přesto se několik hráčů na chvíli vydalo do ulic Kroměříže, kde ochotně rozdávali podpisy. Další šance, kdy na české hvězdy můžete narazit, je v úterý dopoledne. Po snídani mají hráči na tři hodiny volno, které mohou strávit procházkou po městě.

"Je dobře, že se je podařilo dostat k nám," pochvaluje si Josef Svoboda z Kroměříže, který se byl podívat i na nedělní trénink českého týmu. "Pořád jim věřím, že na mistrovství světa postoupí. Sice musí ztrácet i ostatní, ale šanci máme."

Tomáš Rosický (vpravo) a Václav Svěrkoš na tréninku reprezentace

Podobný pocit sdílí i tisícovka fanoušků, která se na Haškův výběr přišla podívat v neděli odpoledne, kdy reprezentace trénovala na kroměřížském fotbalovém stadionu Hanácké Slavie. Vstupné bylo dvacet korun. "Peníze, které klub vybral, věnoval reprezentaci a ta je pošle nadaci mládežnického fotbalu," řekl Svěcený.

Hodinový trénink provázel velký zájem příznivců. "Roso, hlavně opatrně," volal jeden z diváků na Tomáše Rosického, který se zotavuje po dlouhém zranění. "Syn Adam se těšil na Petra Čecha, takže jsme se museli jít podívat," svěřila se Irena Přívarová z Kroměříže. "Sama mám radši hokej, ten mě bere víc."

Po skončení tréninku si na své přišli sběrači autogramů. Nejvíce na dračku šli Baroš, Rosický, Čech - a Grygera, rodák z nedalekého Holešova. "Poprosili jsme reprezentanty, aby se malým děckám podepsali. Byli ochotní a vstřícní, rozdávali i kartičky a ochotně se s nimi vyfotili," řekl předseda představenstva kroměřížského klubu Ivo Dvořák.

Pokud jste nedělní trénink propásli, máte smůlu. Další příprava je už pro fanoušky uzavřená. Tým chce mít před zápasem se San Marinem klid. Několik fanoušků však na zákaz vyzrálo - přípravu sledují za plotem u silnice směrem do Kotojed.

Octárnu pro tým vybral Brückner

Žádné pikantní informace z něj nevypáčíte. "Vážíme si toho, že je u nás ubytovaný národní tým. Proto jsme slíbili zachovat diskrétnost," naznačil Vladimír Valouch, manažer kroměřížského hotelu Octárna, kde v těchto dnech dočasně bydlí česká fotbalová reprezentace.

Proč si tým Ivana Haška vybral právě váš hotel?
Už jsme tady před pár lety měli ubytovaný nároďák do 21 let. Tehdy ho ještě trénoval Karel Brückner. A právě pan Brückner k nám před dvěma měsíci přijel na inspekci. Prohlédl si hotel, zaujal ho jídelní lístek a byl spokojený. Pak už bylo snadné dohodnout se.

Měli fotbalisté nějaké zvláštní požadavky?
Všechno se připravovalo stejně jako pro každou jinou větší akci. Organizační tým jen kladl důraz na dostatek minerálních vod, které by měli mít hráči kdykoliv k dispozici. Přivítali možnost využít wellness centrum. Vedení týmu si sice chtělo přivézt vlastního kuchaře, ale nakonec byli spokojeni s našimi. Lékař pouze upřesnil jejich jídelní lístek.

Co v něm převažuje?
Ryby, drůbež a dušené maso. K tomu těstoviny a hodně zeleniny nebo ovoce. Hráči mají k dispozici i druhou večeři, pokud budou mít ještě večer hlad. Na výběr mají šunku, sýry nebo ovoce.

Ovlivnil fakt, že u vás bydlí národní tým, provoz hotelu?
Samozřejmě. Celý hotelový komplex je uzavřený. Hosté, kteří u nás měli zamluvený pokoj, dostali finanční kompenzaci a se všemi jsme se dohodli na jiném termínu nebo hotelu. Vyšli jsme jim maximálně vstříc. Podle reakcí bylo jasné, že to ostatní hosté pochopili.

Kde mají hráči a trenéři vymezený prostor k poradám u videa?
K dispozici dostali sál Maxe Švabinského, kam se vejde až osmdesát lidí. Tady i pohromadě stolují a pokud budou mít před zápasem poradu, můžou ji bez problémů uspořádat v tomto sále nebo v rezidenci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze