Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize a úspěchy stále dokola

1 2000
P r a h a, K o d a ň - Popáté za sebou jsou Dánové na mistrovství Evropy. To vypovídá o lecčems: jsou silní a nebezpeční kvůli své houževnaté povaze. A také nevyzpytatelní. Vítězí, když se to nejméně čeká. Za příklad stačí rok 1992, kdy jeli na šampionát jako náhradníci za vyloučenou Jugoslávii a dotancovali k titulu. Naopak jakmile jsou mezi favority, tak nepřesvědčí.

To je pro český tým, který hraje s Dánskem ve skupině, varovná prognóza. Dánům se příliš nevěří. V kursech sázkové kanceláře Tipsport na vítěze Eura jsou až čtrnáctí, zatímco Chovancův výběr šestý.

Dánská reprezentace prochází podivnými etapami: jednou je na vrcholu blaha, jindy ve šňůře propadáků. Evropskou kvalifikaci začala potupná domácí porážka s Walesem. Po dalších nezdarech bylo mužstvo na pokraji zhroucení. "Bez Laudrupů jsme poloviční. Bez nich nic nedokážeme," naříkali fanoušci. Bratři Michael a Brian Laudrupové, největší fotbalové legendy v zemi, řekli reprezentaci sbohem po mistrovství světa ve Francii. Slavnější Michael přesedlal na trenéřinu, mladší Brian ještě pomáhal Bröndby Kodaň a Ajaxu Amsterdam, ale letos na jaře ho svalové zranění přinutilo skončit rovněž.

"Oba vytvářeli na hřišti takové věci, o kterých my můžeme leda snít," obdivně se vyjádřil záložník Martin Jörgensen.

Jenže přišel rok 1999 a najednou mužstvo šlapalo i bez Laudrupů. Zažilo skvělou sérii: sedm vítězství, tři remízy, jediná porážka. Tak dobrý rok Dánsko nepoznalo od jedenaosmdesátého. Tým se záhadně zvedl.

K poslednímu utkání kvalifikace odjel do Itálie a musel vyhrát. Povedlo se to, ačkoli prohrával už 0:2. Dánsko bylo v baráži, kde osmi góly smetlo Izrael.

Sestava se ustálila, obranná linie se třemi veterány si zvykla, že hraje v jedné řadě. Po stranách zálohy létali mladí Jörgensen s Gronkjaerem a v útoku řádil Jon Dahl Tomasson, třiadvacetiletý talent z Feyenoordu Rotterdamu. On má nejblíž k tomu, aby nahradil režiséra Michaela Laudrupa.

"Našli jsme ideální rozestavení," hrdě prohlásil trenér Bosse Johansson. To však bylo před půl rokem. Od té doby Dánové dvakrát nastoupili k přípravném zápasu a dvakrát prohráli: v Portugalsku i doma se Švédskem.

"Zhroutil se nám systém. Organizace hry byla špatná, nikdo neběhal. Vytrácí se zodpovědnost a disciplína. Hráči nedodržují pokyny a zbytečně se pohybují tam, kde nemají co dělat," povídal ten samý trenér. Za čtyři roky u reprezentace tak rozmrzele Johansson nikdy nemluvil.

Tenhle švédský ekonom už trénoval také v Norsku, Řecku, na Islandu, ve Finsku. Naposledy se ujal Dánska. Fanoušci ho mají rádi, je jim sympatický, vyvěrá z něho dobrá nálada. A navíc ta jeho legrační dánština se silným švédským přízvukem. Po Euru populární "Bo" skončí, touží se rozloučit pořádným sukcesem. Pak jej střídá Morten Olsen.

Jedinou světovou hvězdou týmu zůstává brankář. Peter Schmeichel je nezdolný, bude mu sedmatřicet, a stále je třída. Co by se ale stalo, kdyby si třeba zlomil prst? Vždyť jeho náhradník Sörensen z anglického Sunderlandu odchytal za reprezentaci jediný zápas. Znalci soudí, že Dánové riskují, když Schmeichel nastupuje i v nedůležitých přátelácích.

Loňský rok jenom doložil dávnou pravdu: když Dánové překonají krizi, povstane jejich vítězný duch a útočí na vrchol. Překonají i krizi letošní? "Máme tým, který může vyhrát všechny tři zápasy ve skupině," tvrdí Jörgensen z italského Udine.

Autor:


Témata: Ostatní
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze