Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kriminalisté označili rizikové zápasy MS

18 2006
Berlín - Německý spolkový úřad označil nejméně 21 zápasů blížícího se mistrovství světa ve fotbale jako vysoce rizikové z hlediska možného teroristického útoku. Pro teroristy by mohly být lákadly hlavně úvodní zápas 9. června v Mnichově a finále 9. července v Berlíně, napsal týdeník Stern.

Ten se odvolává na služební zprávu Spolkového kriminálního úřadu BKA.

Nelze prý vyloučit útok při zápasech domácího mužstva, neboť Německo trénuje irácké důstojníky a policisty a má jednotku v Afghánistánu.

Ohroženy jsou podle úřadu i utkání Španělska, Polska, Austrálie a Jižní Koreje, které se podílely na irácké válce. Vysoký stupeň pohotovosti budou mít kriminalisté u zápasů britského a amerického týmu, neboť jejich země považuje teroristická síť Al-Káida za úhlavní nepřátele.

Dalším potenciálním rizikem bude možná návštěva íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda na zápasech íránského mužstva.

Ministr vnitra Wolfgang Schäuble proto nenechává z hlediska bezpečnosti nic náhodě. "Německo bude během mistrovství světa v nevyhlášeném výjimečném
stavu," napsal týdeník.

Prostor nad stadiony budou hlídat pohotovostní roty německých vzdušných sil. V dolnosaském Wittmundu a v bavorském Neuburgu budou v hangárech připraveny stíhačky Phantom, které jsou schopny vyrazit během několika minut, jakmile výstražný systém NATO Awacs nahlásí podezřelé dění ve vzduchu.

Během zvláště důležitých zápasů mají nad stadiony, nad nimiž bude uzavřen
vzdušný prostor, nepřetržitě patrolovat bojové tryskové letouny, které lze natankovat ve vzduchu.

Německo hodlá pomocí videokamer sledovat veřejný prostor, stadiony a jejich
okolí i oblasti, kde se budou sdružovat fanoušci, aby utkání přihlíželi na velkoplošných obrazovkách. Právě tam počítá i s prohlídkami a zátarasy.

Při masových shromážděních je ale bezchybné zajištění prostoru prý pouhou
iluzí. Nelze zkontrolovat všechny fanoušky, kteří budou fandit na berlínské třídě 17. června, hamburské pláni Pole Sv. Ducha, ani v mnichovském Olympijském parku.

Podle interního postřehu vidí BKA "jako reálnou možnost," že právě na takových shromážděních mohou islamističtí teroristé použít takzvanou špinavou bombu, výbušninu obalenou jaderným odpadem, jenž zamoří okolí.

Autor:


Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze