Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krev na hřišti. Sudí úder neviděl

6 2006
Villarreal, Bratislava - Vlasatý argentinský záložník Juan Pablo Sorin se válí na zemi, drží se za hlavu a ze spánku mu crčí krev. Dostal ránu loktem od Materazziho. Viděl to celý stadion, všichni u televize, jen řečtí rozhodčí na hřišti ne. Přitom v Lize mistrů začali sudí nosit speciální vysílačky a sluchátka, s nimiž se dorozumívají.

Měla se vyčistit hra, rozhodčí měli díky moderním přístrojům získat mnohem lepší přehled. Tak kde se v úterý stala chyba?

„Jestliže to jeden z rozhodčích neviděl, musel to vidět jiný. Ten musí přestupek nahlásit. Je to pro řecké kolegy hodně špatné vysvědčení,“ říká bývalý slovenský sudí Igor Šramka, který rozhodoval i na světových turnajích.

Hrubián měl být vyloučen Zkrvavený Sorin se vztekal, právem žádal Materazziho vyloučení a penaltu. Místo toho jej rozhodčí poslal z hřiště, aby mu šrám přelepili. Sorin na levé oko přestal vidět a po pár minutách musel střídat. Pokud měl hlavní arbitr Vasaras zakrytý výhled, měl mu asistent pomocí vysílačky popsat, co se stalo. Vida, ani moderní technika nepomáhá.

Nebýt televizních záznamů, italský hrubián Materazzi by ušel trestu. Dá se čekat, že ho dodatečně distancuje aspoň disciplinární komise UEFA. Sudí vypadají s naslouchátky jako tajní agenti, kteří chrání prezidenta.

Technickou vymoženost využívají v evropských pohárech od února. „Jsme v neustálém spojení. Já, moji asistenti i čtvrtý rozhodčí slyšíme každé slovo, které říkáme,“ říkal Luboš Michel, který včera řídil utkání Barcelona – Benfika.

Škoda, že není rozhodčí slyšet Dřív mohl asistent pomáhat hlavnímu jedině pípnutím přes praporek, dnes mu rovnou může říct, co vidí.

A naopak. Média a sponzoři dokonce žádali, aby byla slova rozhodčích slyšet v éteru. Třeba v zámoří při americkém fotbale nebo baseballu rozhodčí přímo sděluje mikrofonem divákům svůj verdikt, jenže fotbalové federace byly zatím proti.

Bylo by nejspíš hodně zajímavé, o čem si rozhodčí během utkání povídají. Zřejmě by bylo slyšet i jejich debaty s hráči. Třeba Slovák Michel se během utkání sám hecuje: „Musím to vydržet. Dávej si pozor.“ A baví tím asistenty.

Do české ligy vysílačky ještě dlouho nevstoupí. „Stojí totiž šílené peníze,“ říká sekretář komise rozhodčích Josef Krula. Jeden speciální komplet pro čtyři rozhodčí, který byl testován ve francouzské lize, stojí zhruba 3000 eur čili 90 tisíc korun.

Ovšem jeden primát česká liga nese. V srpnu 1998 vyběhli rozhodčí k ligovému utkání Brno – Liberec s vysílačkami v uších. „Technické věci mě vždycky zajímaly. Sám jsem to vyrobil, ale bohužel se to neujalo,“ vzpomíná asistent Evžen Amler, který tehdy hlavnímu kolegovi Libovi do uší hlásil třeba to, že liberecký útočník Liuni bez ustání provokuje soupeře.

MATERAZZIHO PRÁCE. Krvavým obličejem zaplatil domácí Juan Pablo Sorín srážku s Markem Materazzim ve vítězném jarním čtvrtfinále Ligy mistrů Villarreal – Inter Milán.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze