Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Křetínský: Nejsme zdaleka jen Sparta

27 2006
Praha - Moc lidí, kteří si v jednom roce koupí nový vůz Maserati a vilu na pražském Smíchově, není. Mezi ty šťastné patří partner finanční skupiny J&T Daniel Křetínský. "Měl jsem problém, jestli maserati není opravdu zbytečná věc. Ale člověk nemůže dělat jenom rozumné věci, je to prostě radost," říká po zmínce o svém autě očividně nerad manažer, který loni oslavil třicátiny, ale na první pohled vypadá ještě o několik let mladší.

Skupina J&T, která vznikla počátkem 90. let na Slovensku a jejími majiteli jsou Patrik Tkáč a Ivan Jakabovič, se pod vedením Křetínského v posledních letech prosazuje hlavně v Čechách.

"Naší strategií je nyní český průmysl. Loni jsme do tuzemských firem investovali 7,5 miliardy korun," říká Křetínský a i letos plánuje další nákupy firem.

Nejznámější je v Česku J&T díky vlastnictví fotbalové Sparty Praha, kterou také Křetínský šéfuje, do jejího uskupení s loňskými tržbami kolem 10 miliard korun však patří směsice další více než padesátky firem ze všech oblastí byznysu: hotely v Tatrách, kanceláře a byty v Bratislavě, elektrárny, strojírenské firmy, sklárna, továrny na autobusy a ochranné pomůcky, masny, banka, podílové fondy, makléřské firmy, podíl v Zentivě či výzkumný ústav.

"Dělali jsme dost oportunistický byznys. Prostě jsme kupovali, kde byla příležitost a bylo to levné. Výsledkem je, že jsme přítomni v mnoha sektorech," říká Křetínský, který do J&T přišel před sedmi lety jako právník specializovaný na cenné papíry.

Před třemi lety se stal partnerem skupiny, odpovědným za investice. "Mysleli jsme si, že podniky kupujeme na kratší dobu a po restrukturalizaci je zase prodáme, protože máme jen omezenější finanční zdroje." Pak ale J&T vydělala miliardy v obchodech, jako byla koupě a prodej Nafty Gbely, akcií ČEZ či Podniku výpočetní techniky a její možnosti se změnily.

Daniel Křetínský

Věk: 30 let
Vzdělání: právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Kariéra: už při škole pracoval v advokátní kanceláři, specializoval se na obchodní právo a právo cenných papírů; od roku 1999 je v J&T
Zájmy: fotbal, výtvarné umění; nejraději má Josefa Šímu a umělce ze skupiny Tvrdohlaví

První velké peníze skupiny, vydělané především na Slovensku Patrikem Tkáčem a jeho otcem Jozefem, se také nevyhnuly vyšetřování policií, ale k obvinění nikdy nedošlo.

"Prodeje posílily naše vlastní zdroje, navíc nám podniky začaly generovat dobré cash flow. Banky firmu začaly vnímat jako atraktivního partnera, což v kombinaci znamenalo takový nárůst zdrojů, že tlak na prodej našich podílů už vlastně nevznikl," popisuje Křetínský.

Energetika a salámy

Nyní podle něj skupina dospěla do stadia, kdy se chce konsolidovat a zaměřuje se na tři klíčové oblasti - energetiku, energetické strojírenství a trvanlivé salámy, a v poslední skupině má být směs samostatných firem, což je například Sparta, výrobce autobusů SOR Libchavy, Jihlavské sklárny Bohemia či hrádecký Vulkan.

Největší loňskou investicí J&T, která navíc patřila k vůbec největším v zemi, byla koupě energetické společnosti United Energy zhruba za 3 miliardy korun. Kupujícím byl Czech Energy Holding, který je ve stoprocentním vlastnictví spolumajitele J&T Patrika Tkáče. "Společnost s ním má uzavřené určité dohody, takže firma ekonomicky patří do skupiny," říká Křetínský.

Do United Energy patří Teplárna Komořany a Teplárna Liberec. Letos se bude J&T snažit získat další elektrárny. "Zvažujeme jak výstavbu nových zdrojů, například dalšího bloku v elektrárně Komořany, tak koupi několika stávajících," říká Křetínský.

Komořany jsou blízko Mostecké uhelné společnosti, a firma tak zvažuje stavbu hnědouhelného bloku o výkonu 80 až 130 megawattů. "Byla by to čistá výroba elektřiny, tedy ne další teplárna. Vše záleží na tom, jestli se dohodneme s Mosteckou uhelnou na dodávkách uhlí. Pokud ano, začneme okamžitě proces povolování stavby," říká. Investice by přišla řádově na miliardy korun.

Pokud nevyjde, má J&T vytipovány menší zdroje ke koupi. "Žádné velké bohužel nejsou na prodej, k dispozici jsou v podstatě jen teplárny. Byl bych spokojen, kdybychom dokázali letos koupit dvě až tři."

O energetiku usiluje J&T i v zahraničí, na Slovensku je ve státním tendru na Slovenské teplárny, rozhlíží se i po jihovýchodní Evropě. "I tady nás zajímá jak výstavba, a to na prvním místě vodních elektráren, protože chceme využít našeho výrobce vodních turbín ČKD Blansko, tak získání stávajících zdrojů," uvedl Křetínský.

Do energetické divize J&T patří ještě třetinový podíl v Pražské energetice, kde má podle Křetínského firma dlouhodobý zájem a kde jedná ve shodě s hlavním akcionářem.

Dále drží minoritu v Severočeské energetice, na niž má však opční smlouvu energetický gigant ČEZ. Ten také již potvrdil, že ji v budoucnu využije. Do skupiny patří ještě obchodník s elektřinou První energetická, která by měla letos zobchodovat 2,5 až 3 terrawatthodiny elektřiny, což by ji vytáhlo na třetí pozici mezi obchodníky s proudem.

Křetínský si energetiku pochvaluje ve všech směrech. "Od té doby, co ji máme, vlastně nenadávám na počasí. Když je teplo, je to příjemné osobně, a když je zima, je to výborné obchodně, protože roste spotřeba energie."

Další divizí J&T mají být trvanlivé salámy. Už teď spravuje tři, masny Kroměříž, Krahulík a Hodice. "Ještě získáme jeden až dva provozy," plánuje Křetínský.

Limity na peníze nemáme

J&T se v Česku účastní mnoha velkých tendrů, v poslední době často v konsorciu s finanční skupinou PPF. "Je to prospěšná spolupráce, máme podobné zájmy v některých oblastech," říká Křetínský. Společně chtějí obě skupiny získat Aero Vodochody, obě se zajímají o Setuzu a loni společně koupily akcie farmaceutické firmy Zentiva.

Bez PPF se J&T přihlásila do tendru na zpracovatele ropných produktů Kaučuk Kralupy.

Kolik má letos firma připraveno na investice, podle Křetínského nejde říct. "Nemáme nějaký limit. Loni jsme třeba jednu velkou akvizici financovali z 85 procent z úvěrů, a jen zbytek byly vlastní zdroje. Takže peníze nejsou problém," tvrdí.

Výtky některých konkurentů, že J&T často při nákupu firem přeplácí (což měl být i případ draze získané fotbalové Sparty), Křetínský odmítá. "Zatím jsme se nemýlili nikdy. U některých projektů bych se i zdráhal říct, kolik jsme na nich vydělali, protože to bylo opravdu hodně," dodává.

Mezi úspěšné prý patří i Sparta, i když se na hřišti trápí. "Sparta má jednu nevýhodu. Vzala mi v podstatě všechen volný čas. A také přemýšlím, jakou si mám zvolit do dokumentů oficiální adresu. Nerad bych, aby mi jako v mém minulém bydlišti ve tři ráno chodili řvát ultras pod okna."

Pracovně ho však Sparta prý tolik nevytěžuje. "Padesát procent je energetika, čtyřicet ostatní a deset procent mi zabere Sparta."Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 17 15 2 0 34:5 47
2. SK Sigma Olomouc 17 9 6 2 23:10 33
3. SK Slavia Praha 17 9 5 3 27:8 32
4. AC Sparta Praha 17 9 4 4 23:12 31
5. FC Slovan Liberec 17 9 3 5 24:18 30
6. Bohemians Praha 1905 17 6 7 4 16:14 25
7. FK Jablonec 17 6 6 5 23:21 24
8. FK Teplice 17 6 5 6 21:19 23
9. Fastav Zlín 17 5 6 6 19:24 21
10. Dukla Praha 17 5 5 7 19:30 20
11. MFK Karviná 17 5 2 10 17:25 17
12. FK Mladá Boleslav 17 5 2 10 19:30 17
13. 1. FC Slovácko 17 3 6 8 15:24 15
14. Zbrojovka Brno 17 4 3 10 12:24 15
15. FC Vysočina Jihlava 17 4 1 12 16:32 13
16. FC Baník Ostrava 17 2 5 10 22:34 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze