Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krach impéria neohrozí MS ve fotbale

8 2002
Berlín - Krach společnosti KirchMedia by neměla mít nepříznivý dopad na německou fotbalovou ligu, ani letošní fotbalový šampionát v Korejské republice a v Japonsku. Firma vlastní na ligu i na mistrovství světa vysílací práva a hodlá i přes momentální krizi dostát svým finančním závazkům. Za práva vysílat německou ligu platí mediální magnát Leo Kirch ročně 375 milionů eur. Částku tentokrát na konto DFL, která spravuje první a druhou německou ligu, převede ProSiebenSat.1 Media, v níž má společnost KirchMedia většinový podíl.

Její vedení slíbilo, že složí zálohu ve výši sto milionů eur.

Podobně chce vedení KirchMedia vyřešit i ožehavou situaci s vysílacími právy na mistrovství světa a převést je na svou dceřinnou společnost KirchSport AG se sídlem ve švýcarském Zugu. Nejprve s tím však musí souhlasit Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) a bankovní domy, zastupující věřitele. Zatímco FIFA už vyslovila předběžný souhlas, banky se k návrhu dosud nevyjádřily. KirchSport AG není narozdíl od mateřské společnosti zatížená dluhy.

Pokud by se přece jen nepovedlo sehnat prostředky, které musí KirchMedia složit na konto DFL do 15. května, neznamenalo by to nutně, že se fotbalové kluby v Německu octnou ve finanční krizi. I když pro menší z nich představuje podíl z prodeje vysílacích práv až 50 procent jejich ročních příjmů. Vedení DFL má podle prohlášení pro podobné krizové případy dostatek finančních rezerv.

Zástupci KirchMedia požádali německý soud o ochranu před věřiteli, kterým společnost dluží odhadem 6,5 miliónu eur. Mezi ztrátové divize mediálního impéria patří i placený televizní kanál Premiere, který vysílá přenosy z německé fotbalové ligy. Za práva platil Kirch pohádkové sumy, což se projevilo i na hráčských platech, které šly v uplynulých letech rychle nahoru.

Pád Kirchova impéria by se měl podle analytiků budoucích příjmů hráčů dotknout. "Není to naše chyba. To Kirchovy peníze vyšroubovaly výši platů tak nahoru," uvedl záložník Herthy Berlín Stefan Beinlich. "Až mi za pár let vyprší smlouva, už tolik peněz chtít nebudu," dodal.

Autor:


The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze