Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Vrba láká k fotbalové reprezentaci Brücknera. Měl by být poradcem

Karel Brückner před utkáním mistrovství světa proti Itálii v červnu 2006. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2013
U fotbalové reprezentace se rýsuje velmi atraktivní trenérský tým: nový hlavní kouč Pavel Vrba by chtěl spolupracovat s Karlem Brücknerem, pro něhož je u národního mužstva připravená pozice konzultanta či oponenta, chcete-li. Čeká se, jak se legendární odborník vyjádří. Hráči jsou z téhle myšlenky nadšení.

Mělo by to být spojení, které vyvede fotbalovou reprezentaci z šedivého období zpátky do lepších časů. Nový trenér Pavel Vrba si nejspíš ke spolupráci přibere legendárního Karla Brücknera. "Mělo by to klapnout. Brückner dostal nabídku, která ho potěšila a láká ho," shodují se zdroje blízké fotbalovým šéfům.

Teď se řeší, jak se jeho funkce bude jmenovat. Konzultant? Poradce? Oponent? Ono je to vlastně jedno, co budete před Brücknerovým jménem číst. Důležité je, že Vrbovu výzvu podle všeho přijme. "Potřebuju nějaký restart. Je to ve fázi úvah," přiznává sám Brückner.

I v důchodu 74letý kouč nadále fotbal detailně sleduje a má velký přehled. Nedávno odmítl nabídku převzít Plzeň právě po Vrbovi. Žije v Olomouci a tahle kombinace by pro něj byla složitá. Jinak mu chuť nechyběla.

Vrbovi pomocníci

Karel Krejčí
Už v Plzni byl prvním asistentem, Vrbovou pravou rukou. Tuhle roli převezme i teď.

Zdeněk Svoboda
Chytrý (a také politický) tah, protože Svoboda dělá asistenta ve Spartě, což je plzeňský hlavní konkurent.

Karel Brückner
Hlavním poradcem se má stát česká trenérská legenda, která si v Olomouci užívá důchodu. Naposledy vedl národní tým Rakouska. Skončil v březnu 2009.

Brückner je všeobecně respektovaná osobnost. A hlavně: své myšlenky dokázal aplikovat do praxe. Jeho éra u reprezentace byla velmi úspěšná. Český fotbal měl pod jeho vedením na začátku tisíciletí v Evropě výbornou pověst.

Teď se rýsuje zajímavé spojení s Vrbou. Co by si fanoušci mohli víc přát? U národního týmu by se sešli dva renomovaní muži, víceméně vysněná dvojice.

Vrba prožil úžasnou pětiletku s Plzní, dvakrát získal titul a dvakrát se probojoval do Ligy mistrů. Žádný z českých koučů nemá v současnosti úspěšnější šňůru.

A Brückner? Jeho věhlas snad není třeba ani připomínat. Výběr kolem Nedvěda, Poborského či Kollera dovedl do semifinále mistrovství Evropy 2004 i na mistrovství světa 2006. I sám Vrba ho považoval za svůj trenérský vzor.

Takhle se k zamýšlenému tahu vyjádřil brankář Petr Čech pro Sport: "Zažil jsem spoustu trenérů s obrovským renomé. A Karel Brückner patří k nejlepším, se kterými jsem měl možnost pracovat."

A to je právě ono: zdá se, že Vrbův start zatím nemá chybu. Veřejnost je mu nakloněná jako málokomu. Po kritizovaném období pod Michalem Bílkem, které skončilo nezdarem v kvalifikaci o mistrovství světa v Brazílii, nastupuje trenér s pozitivní imagí. A blízká spolupráce s Brücknerem by to mohla ještě vystupňovat.

Pavel Vrba
Reprezentační trenér Karel Brückner při kvalifikačním utkání ČR - Finsko v

Pavel Vrba a Karel Brückner... Stane se tohle spojení realitou?

Hráči jsou z téhle myšlenky nadšení. "Byla by to skvělá zpráva pro celý český fotbal. Jeho názory jsou úžasné, stejně jako pohled na fotbal," přidal se pro Sport Tomáš Rosický, který nosí v reprezentaci kapitánskou pásku. "Ať už by jeho role byla jakákoliv, bylo by skvělé mít v týmu takového člověka."

Mimochodem, Vrba s Brücknerem se před svátky sešli na pódiu ve Velkém Týnci, kde divákům vyprávěli nejen o trenérském životě. Brückner mezi řečí se svým typickým vtipem prohlásil, že mu manželka roli oponenta u národního týmu schválila. Prý by mu seděla. A nešel by do něčeho nového - v minulosti si už roli poradce vyzkoušel, dělal ho Ivanu Haškovi.

Nečekejte ovšem, že by byl Brückner při zápasech na lavičce a aktivně se zapojoval. Spíš se uvažuje o tom, že by za ním Vrba pravidelně jezdil do Olomouce na konzultace. Tenhle "cesťák" by se českému fotbalu mohl brzy vyplatit.Najdete na iDNES.czmobilní verze