Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Rada neodstoupí. Nechci utíkat z boje, řekl den po porážce

2 2009
Trenér českých fotbalistů Petr Rada na čtvrteční tiskové konferenci prohlásil, že rezignovat nebude. "Nechci utíkat z boje," řekl Rada.

Odvolat kouče národního mužstva může jen výkonný výbor svazu, který zasedá příští středu.

"Pokud si mě výkonný výbor předvolá, budu připraven předložit jim analýzu dosavadní kvalifikace," uvedl dále Rada.

Český tým ve středu podlehl Slovákům 1:2 a po šesti odehraných zápasech v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010 je ve 3. kvalifikační skupině až čtvrtý s pětibodovou ztrátou na vedoucí Severní Irsko.

Na druhé Slováky ztrácí čtyři body, ale ti mají odehráno o zápas méně. Na šampionát do Jihoafrické republiky postoupí přímo jen vítěz, druhý tým má šanci na baráž.

Na čtvrtečním setkání s novináři Rada dále řekl, že zamyslet se nad ziskem pouhého bodu z dvojzápasu ve Slovinsku a se Slovenskem by se měli především hráči.

Petr Rada "Ti v první řadě by si měli říct, jestli v nich odvedli opravdu sto procent. Ta dobrá pasáž z druhé půle se Slovenskem byla málo," pokračoval Rada.

Na otázku, zda právě on dokáže mužstvo zdravě nabudit, Rada reagoval:

"V tomhle směru na mé straně chyba není, mně motivace nechybí a hráče před zápasy burcuju. Ale když vyběhnou na hřiště, pak už nemá cenu, abych na ně řval."

Na setkání médií s Radou se debatovalo i na téma, jestli současné české fotbalové hvězdy ještě vůbec mají chuť reprezentovat, zda jsou ochotné vydat ze sebe pro národní mužstvo opravdu všechno.

"Pokud já vím, tak na reprezentační srazy přijíždějí všichni rádi, reprezentovat chtějí. Na druhou stranu je pravda, že v některých momentech jsem to právě takhle necítil," řekl Rada. "Což se týkalo zápasu ve Slovinsku."

Ve středečním utkání se Slovenskem trenér Rada zaregistroval, že v prvním poločase nebylo nasazení stoprocentní.

"Ale přesto jsme ještě do přestávky dokázali na slovenský gól odpovědět vyrovnáním."

S druhými pětačtyřiceti minutami už byl kouč mnohem spokojenější.

Petr Rada"Pokud jde o nasazení a bojovnost, po přestávce hráčům nebylo co vytknout. Jenže jim scházelo to, čemu se říká fotbalová nadstavba. Tedy přidat v tom tlaku nápad, myšlenku, nějaké chytré fotbalové řešení."

A vědí vůbec reprezentanti, co od nich Rada v zápase chce?

"Samozřejmě, Naše hra byla stejně jako ve Slovinsku postavená na dvou hrotech a na dvou ostrých krajních záložnících. Hráči moc dobře vědí, co mají na hřišti dělat. Ale zase bych se dostal k té nadstavbě, která prostě chybí."

A jak si Rada nejbližší budoucnost národního mužstva představuje?

"Musíme bojovat dokud je šance. A bude to chtít trpělivost, protože je tu generační problém. Do mužstva jsem už pozval Necida, nominoval jsem Suchého, dostane se i na další hráče širšího kádru," uvedl Rada.

Trenér připustil, že mezi dalšími adepty na reprezentační dres jsou mimo jiné Martin Fillo, Tomáš Hübschman a Tomáš Sivok.

Přičemž dva posledně jmenovaní už starty za národní mužstvo před časem sbírali. Hübschman jich má dvacet a Sivok šest.Najdete na iDNES.czmobilní verze