Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Rada: Musím hráče přesvědčit, aby byli odvážnější

Petr Rada - Kouč české fotbalové reprezentace Petr Rada na tiskové konferenci po prohraném zápase v Polsku. | foto: Radek PetrášekČTK

12 2009
Za šest týdnů čeští fotbalisté odcestují na důležitý kvalifikační zápas do Mariboru. Stačil by na domácí Slovince výkon ze středeční přípravy v Maroku? "To vám teď neřeknu, protože to bude úplně jiný zápas," prohlásil reprezentační kouč Petr Rada.

V Maroku se národní mužstvo příliš nepředvedlo, se štěstím uhrálo bezbrankovou remízu.

 "Jsem rád, že jsme mohli v Maroku hrát. Potvrdilo se, že to byl velmi kvalitní soupeř, za poslední dobu jeden z nejlepších, i když spousta lidí to před zápasem snižovala. I když je Maroko na žebříčku jedenačtyřicáté, neznamená to, že bychom tam měli vyhrát tři nula," prohlásil Rada s denním odstupem.

Na tři nula pro váš tým to tedy opravdu nevypadalo.
Já vím, hlavně první poločas nebyl dobrý. Ztráceli jsme míče, nedostávali jsme se do finální fáze. V útoku byl Baroš až příliš sám, podporu ze zálohy neměl. Byli jsme prostě dopředu málo odvážní. Po přestávce se to zlepšilo, hrálo se nahoru dolů, měli jsme jako první velkou šanci. To jsou pozitivní věci.

Proč jste byli málo odvážní? Čeho jste se báli, když šlo jen o přípravu?
Protože nám kvůli zranění chyběli hráči, kteří hru dopředu a tu odvahu v sobě mají. Těsně před zápasem nám vypadl Sionko, před ním Šírl. Už tady není Koller, který sbíral vysoké míče. A nemáme hráče, který by protivníka obešel, uvolnil prostor a dal chytrou přihrávku dopředu. Musíme hráče přesvědčit, aby příště odvážnější už byli.

Jak to chcete dokázat, když se jejich opatrnost opakuje? Vždyť odvahu neměli ani na podzim.
Budeme s nimi o tom mluvit, ukážeme jim na záznamu ty zápasy, v nichž odvážní nebyli. Přesvědčíme je. Za necelé dva měsíce už půjde do tuhého a když přišlo národní mužstvo do důležitých zápasů, tak kvalitu předvedlo.

Proč jste v Maroku hrál od začátku na jednoho útočníka?
Je to prostě jedna z variant, jedno z rozestavení, ve kterém chceme hrát.

Ale vždyť se to neosvědčilo?
Protože nám chyběli Šírl se Sionkem, kteří hrají hodně dopředu. S nimi by podpora ofenzívy měla růst.

Je tedy možné, že proti Slovinsku nastoupíte také s jedním útočníkem?
Uvidíme, jak na tom budou hráči po zdravotní stránce. Není problém hrát na jednoho, když má dostatečnou podporu ze zálohy. Vždyť třeba v Anglii byl vepředu jen Baroš, ale měl větší podporu. Dostával lepší míče než v Maroku.

Když jste do druhé půle postavil vysoké útočníky Bednáře s Necidem, tak se hra týmu přece jen zlepšila. Mohli by hrát spolu jako dřív Koller s Lokvencem?
Je vždycky lepší, když v útoku máte rychlostní typ. A ani dva vysocí útočníci vám nezaručí, že dáte gól.

Po delší době za reprezentaci nastoupil Matějovský. I sám přiznal, že podal špatný výkon.
Potřebovali jsme ho vidět a určitě ho po jednom zápase nezatratíme. Má v sobě předpoklady, které nám chybějí. Ale teď byl na něm vidět herní výpadek.

Myslíte si, že do kvalifikace se to zlepší, když je v Readingu jen náhradníkem?
Do kvalifikace mají spoustu zápasů. Musím věřit, že bude v klubu hrát.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze