Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Prachatic postrádá diváky

5 2006
Prachatice - Anglické týdny mu v České fotbalové lize příliš nesedí. "Když to dopadne dobře, je to v pořádku," říká Zdeněk Procházka, trenér fotbalistů Tatranu Prachatice. "Ale zpravidla, když hráčů v kádru není moc, bývá třetí utkání problém. Dvě mužstvo zvládne, ale na třetí už nemívá sílu," vysvětluje kouč aktuálně třetího celku ČFL.

Jste stále i ve vedení Tatranu?
Ano.

Jaká je tedy struktura vedení klubu v současnosti?
Dozorčí rada, představenstvo a výkonný management. Josef Veselý je předsedou představenstva, já jsem jako sportovní ředitel, Josef Bambas pracuje jako sekretář a Pavel Babka má na starost mládež. To je všechno. Pak tu pracují trenéři mládeže, ale ti už působí při zaměstnání.

Kolik členů má dozorčí rada a kolik představenstvo?
Dozorčí rada má tři členy a jejím předsedou je Augustin Pokorný. Představenstvo je pětičlenné. Klub má tři akcionáře.

Vedl jste mužstvo už v letní přípravě. Byla podle vašeho přání?
Je třeba vidět, že příprava byla abnormálně krátká. Po nevydařeném jaru jsem chtěl, aby měli hráči tři týdny dovolené. Aby si mužstvo psychicky i fyzicky odpočinulo. Potom byla příprava hodně intenzivní, odtrénovali jsme dost. Možná se to na nás trošku v úvodu sezony podepsalo. Až po dvou třech zápasech to z nás začalo spadávat.

Splnily vaše představy letní přesuny v mužstvu? Jistě jste ho chtěl doplnit.
Mužstvo se tvořilo za pochodu. Ke konci jara a v přestávce jsme kádr dávali dohromady. Byl tu problém s brankáři, protože Paleček i Penksa odešli. Tvořili jsme novou brankářskou dvojici. Měli jsme tady řadu hráčů na zkoušku. Z nich zůstal Fujerik a brankář Baláž. Myslím si, že problémů v létě bylo dost.

Jaký tedy dnes máte z týmu Tatranu dojem?
Kostra mužstva sice zůstala, ale nebylo nás moc. V ČFL jsou vložené středy na podzim i na jaře. A pokud není do pole 16 kvalitních hráčů, je to problém. To se nám podařilo až po příchodu Marcela Kordíka v rozehrané soutěži. Teď si myslím, že máme 16 hráčů, kteří jsou schopni bez větších problémů ČFL hrát.

Oba zápasy v úvodu jste hráli venku a oba jste prohráli…
Oba byly hodně těžké. V Krči hrát, to je vždy hodně složité. Hraje se tam prostě špatně. My jsme to utkání, i když bylo podle mého názoru remízové, nezvládli. Dostali jsme gól a v závěru už jsme výsledek neotočili. Druhé utkání ve Varnsdorfu bylo také náročné. Varnsdorf se později ukázal jako dobrý tým a je lídrem soutěže. I když jsme tam sehráli výborné utkání, co se týče výkonu, nezvládli jsme v závěru dvě standardní situace.

Teď za sebou máte sérii tří výher. Co se proti začátku České fotbalové ligy v týmu změnilo?
Mužstvo se nastartovalo už vydařeným utkáním ve Varnsdorfu. Potom jsme zvládli doma utkání s Hradcem Králové B. Bylo to utkání, které jsme měli vyhrát větším rozdílem, ale měli jsme a máme problémy s koncovkou. Řekl bych, že ten zápas nám i tak pomohl. Pak se nám vydařilo utkání v Teplicích a herně se povedlo i utkání s Plzní v poháru. Proti Plzni B jsme ale vítězství vydřeli, to nebylo o fotbale.

Myslí Tatran letos opět na postup?
My máme cíl mužstvo zkonsolidovat a hrát někde nahoře. Ale jednoznačně nebyl postup jako cíl stanoven.

Vy jste tady prožil poslední tři roky a pamatujete vše dobré i špatné. Pamatujete i letošní problémy klubu. Mluvilo se o tom, že Tatran ČFL opustí...
To asi není úplně otázka pro mě, protože podobné záležitosti si musí rozhodovat akcionáři. Tatran je akciová společnost.

Dobře, ale jak jste tehdy situaci vnímal vy sám?
Myslím si, že to s tím úplně nesouvisí, ale atmosféra v klubu na jaře letošního roku nebyla úplně ideální. Ale je to pryč a je třeba koukat dopředu. Dopadlo to tak, že v Prachaticích ČFL zůstala a tak je třeba se k tomu postavit.

Dokdy máte smlouvu jako trenér?
Na rok, do 30. června 2007.

Jistě byste chtěli být v tabulce po podzimu co nejvýš. Ale jaké umístění by splňovalo vaše představy?
Myslím si, že pokud se nám budou vyhýbat zranění, má mužstvo na to, aby skončilo někde do pátého šestého místa. Na takové umístění by mělo podle mého názoru mít.

Kapitán týmu Pavel Babka je i vaším hrajícím asistentem. Jaká je vaše spolupráce a jak máte rozdělené úkoly?
Konzultujeme spolu některé věci kolem týmu. S dalším asistentem Vladanem Pokorným má na starosti některé pasáže v tréninku. Je to běžné jako všude jinde.

Jste v klubu čtvrtý rok. Co byste chtěl vylepšit, ale třeba se to nedaří?
Zlepšit se dá vždycky všechno. Na Českou fotbalovou ligu tady ale jsou dobré podmínky, řekl bych, že nadstandardní. Je to zásluhou několika málo lidí v klubu a také díky pochopení města.

Trochu zaráží, jaké jsou tady malé návštěvy. V Prachaticích se vždy na fotbal chodilo...
Z toho jsme zklamaní všichni. Lidé teď na fotbal nejdou. Někdo říká, že je to tím, že se nehraje v neděli odpoledne. Ale na druhou stranu jsme hráli pohárový zápas s prvoligovou Plzní ve středu od 17 hodin a přišlo asi 300 diváků.

V čem je tedy problém?
Tvrdím jednu věc. Lidé se namlsali druhou ligou a ČFL je pro ně menším lákadlem. V minulosti Tatran šplhal z divize nahoru a lidi tady na fotbal chodili. Ve druhé lize byly v Prachaticích jedny z největších návštěv v soutěži. Po sestupu Tatranu do ČFL zájem diváků ochladl.

Konec fotbalu to ale v Prachaticích neznamená…
Určitě ne. Tady bude fotbal vždycky. Má tady velkou tradici.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 16 9 4 3 42:25 31
2. Fotbal Třinec 16 9 3 4 23:15 30
3. 1. FK Příbram 16 9 2 5 26:16 29
4. Dynamo České Budějovice 16 7 7 2 24:11 28
5. FK Pardubice 16 9 1 6 22:13 28
6. 1.SC Znojmo 16 7 4 5 21:25 25
7. Baník Sokolov 16 7 3 6 19:17 24
8. FC Sellier & Bellot Vlašim 16 7 2 7 26:25 23
9. FK Olympia Praha 16 6 5 5 21:24 23
10. FC Hradec Králové 16 5 7 4 21:19 22
11. FC MAS Táborsko 16 4 6 6 20:22 18
12. FK Varnsdorf 16 4 6 6 22:25 18
13. FK Viktoria Žižkov 16 4 4 8 22:26 16
14. FC Vítkovice 16 3 4 9 16:31 13
15. FK Ústí nad Labem 16 3 3 10 16:32 12
16. Frýdek - Místek 16 2 5 9 8:23 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze