Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Hašek: Úplně spokojený nejsem, chybí nám dva body ze Slovenska

Česko: trenér Ivan Hašek (v popředí) a jeho asistent Michal Bílek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2009
Kdyby byly výkon, přístup a nasazení důležitější než výsledky, trenér českých fotbalistů Ivan Hašek by jen chválil. "Ale chtěli jsme ze dvou zápasů šest bodů, máme jen čtyři, takže spokojení být nemůžeme," řekl Hašek.

Národní mužstvo fotbalistů má pod novým koučem za sebou dvě kvalifikační utkání o postup na mistrovství světa.

V Bratislavě proti Slovensku remizovalo 2:2, v Uherském Hradišti porazilo San Marino 7:0. A dál živí šanci na druhé místo ve skupině, z něhož se jde do baráže. "O naději budeme bojovat dál," řekl Hašek ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Ale musí vám pomoci Slováci tím, že porazí Slovince, kteří druhé místo mají v rukou.
Slovákům věřím, že doma vyhrají. Mužstvo i sílu na to mají.

Zavoláte jejich trenérovi Weissovi, vašemu kamarádovi?
Určitě spolu budeme mluvit. Náš zápas je pryč, takže je to v pohodě. Pogratuluju mu k výhře v Severním Irsku a všechno probereme.

Slovákům k přímému postupu na šampionát stačí proti Slovinsku bod, ale Weiss po vítězství v Belfastu prohlásil, že kvůli Čechům a vám chce vyhrát. Co na to říkáte?
Od začátku jsme si přáli, aby postoupili Češi a Slováci. A věřím, že vyhrají nejen kvůli nám, ale taky kvůli sobě. Budou mít plný stadion, fanoušci je poženou. Nebudou hrát na remízu, ale na vítězství.

Právě vítězství z Bratislavy vám ke spokojenosti chybí.
Ale zase musím ocenit, jak naši kluci k zápasu přistoupili, s jakým nasazením do toho šli. Slováci, to je naprosto jasný favorit naší skupiny. Jejich mužstvo předvádí nejlepší výkony, je dobře složené. A mě těší, že jsme byli lepší, aktivnější, měli jsme víc střel.

Nemyslíte si, že jste tam měli nastoupit v jiném rozestavení? Na hrotu byl sám Koller, nic nezmohl a pak zlomený s reprezentací skončil.
Byl jsem šťastný, že přijel. A mrzí mě, že skončil, protože by nám určitě ještě hodně pomohl.

A to rozestavení s jedním útočníkem?
Na to je jediná odpověď - vítězství. Jinak by polemika, jestli jsme měli hrát tak, nebo jinak, nevznikla. Chtěli jsme hrát útočně, být nebezpeční, počet střel ukazuje, že jsme aktivní byli.

Když jste viděl, jak výborně hrál Baroš, nelitujete, že jste ho na Slovensku nenasadil od začátku?
Rozhodl jsem se pro jiné rozestavení, protože doma jsme se Slováky hráli na dva útočníky a nevyšlo to. Přehrávali nás ve středu pole, byli lepší v přechodové fázi, proto jsme chtěli něco změnit. Ale musím přiznat, že Milan nás v obou zápasech příjemně překvapil, co se týče přístupu. Asi mu prospělo narození syna. Má vynikající formu a jen doufám, že ji bude mít i za měsíc.

V říjnu vás čekají poslední kvalifikační zápasy s Polskem a Severním Irskem. Co jste říkal jejich výsledkům ve středu, kdy obě mužstva prohrála a téměř jistě přišla o šanci na postup?
Hlavně je pro nás důležité, že Nizozemci porazili Skoty. To by základ k tomu, aby z naší skupiny šel druhý tým do baráže. Jinak vítězství Slováků v Severním Irsku jsem očekával, kvalita je jasná.

Vysoké porážce Poláků ve Slovinsku jste říkal co?
Výsledek je jednoznačný, ale detailní informace o zápase ještě nemám.

Šéf polského svazu Lato také hned odvolal kouče Beenhakkera.
Avizovali dopředu, že když nevyhrají, tak ho odvolají. Kvůli tomu může být zápas s nimi těžší, Poláci jsou pro nás teď hůř čitelní.

V říjnu proti Polsku a Severnímu Irsku musíte nejen vyhrát, ale také myslet na skóre, které v případě rovnosti bodů se Slovinci o druhém místě v tabulce rozhodne. V kvalifikaci o mistrovství Evropy zase rozhoduje vzájemný zápas. Co je podle vás spravedlivější?
Jednoznačně vzájemný zápas. Tam se pozná, kdo je lepší. Je nesmysl honit góly proti San Marinu nebo Andoře.

Národní mužstvo jste vedl už ve třech zápasech, v přípravě s Belgií a teď dvakrát v kvalifikaci. Vyskytl se nějaký kritický moment?
Neříkám, že je všechno v pořádku, ale v mužstvu je pozitivní nálada. I díky přístupu médií. Jsou ve stavu, že národnímu mužstvu chtějí pomoci.

Co vám zápasy ukázaly? A může se v říjnové nominaci objevit někdo nový?
To si chceme zatím vyhodnotit sami v realizačním týmu, ale víme, že pořád je co zlepšovat, že problémy máme a můžu slíbit, že se na ně zaměříme. Hráče budeme důkladně sledovat a v této souvislosti bych zmínil vítězství jedenadvacítky v Německu. Tam je velký potenciál pro áčko.

Který hráč konkrétně?
Určitě Hloušek, Dočkal a další.

Jednoho hráče, který věkem patří do jedenadvacítky, už máte v áčku. Tomáš Necid by navíc v říjnu mohl startovat na světovém šampionátu dvacetiletých v Egyptě, ale pak by nestihl kvalifikaci. Jak to s ním bude?
S trenérem Dovalilem jsme o tom mluvili, ale zatím jsme to neuzavřeli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze