Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč fotbalistů Straka: hodně dobrý hecíř a trochu ztřeštěný showman

František Straka | foto: Profimedia.cz

13 2009
Je červenec 1979. Na Letné stojí šlachovitý mladík, v báglu pár triček, zasněně se rozhlíží po stadionu a v duchu si nakazuje: "Dokaž lidem, že jsi dobrej! Ty přece jsi dobrej!"

Nevěřili mu, že se ve Spartě výrazně prosadí, kolem něho běhali mnohem talentovanější hráči. Ale on věřil.

František Straka nakonec na Letné strávil deset let, získal čtyři tituly, dostal se do reprezentace a fanoušci si o jeho odhodlání, důrazu a nezlomném srdci dodnes vyprávějí.

Ani jako trenér se Straka nezměnil. "Musíš být trochu cvok, abys něčeho dosáhl.

František Straka

Za 15 dní oslaví 51. narozeniny. Rodák z Českých Budějovic, vyučený v oboru číšník – kuchař. Legenda Sparty, taky hrál v obraně Mönchengladbachu nebo Rostocku, v reprezentaci zvládl 35 zápasů, gól nedal. Od roku 2000 trénuje. Je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Františka, z druhého dceru Terezu.

Jaký vlastně je nový šéf fotbalové reprezentace? Vymyká se normálu, to každopádně.

Nikdy nebude šedivým pánem v davu. Když se obléká, tak u Armaniho nebo Bosse. A jestli si někdo myslí, že je snob, vymlouvat mu to nebude.

Když jí, tak většinou zdravě, dává přednost salátům, rybám, těstovinám.

K tomu denně vypije deci panenského oleje. Když má chuť na doutník, tak jedině Don Lucas.

Když trénuje, je to buldok, který se nevzdává. Dokáže hráče nakazit svým bojovným srdcem. Sám o sobě tvrdí: "V minulém životě jsem musel být šelma. Jsem hecíř, mám drajv."

Když mluví, šermuje kolem sebe rukama a chrlí slova jako sopka. Srdíčko, Spartička, šancička, morál, to jsou jeho výrazy. I když se občas přebreptne nebo si pomůže němčinou, je přesvědčivý.

Možná je to trochu tyátr na efekt, ale fanouškům se jeho vystoupení vesměs líbí.

Co na tom, že mimo fotbal občas ujede. Pro časopis Instinkt řekl, že "křesťanství je pro mě odnož buddhismu, to jsou dvě sestry a Buddha je nejvyšší víra".

Lidovým novinám zase tvrdil: "Pokud vím, svět byl stvořen Adamem a Evou."

A když se v roce 2006 chystal kandidovat za KDU-ČSL do Sněmovny jako lídr Karlovarského kraje, prohlásil o vietnamské menšině, že je to nešvar.

Do voleb nakonec nemohl, protože nedostal české občanství. Trvalé bydliště má v Kolíně na Rýnem a oficiálně je Němec.

S Německem bytostně srostl a proto si také s oblibou nechává říkat Franz.

Strakův život je na hřišti. Ale zdaleka nemá cejch úspěšného trenéra. Wuppertal, Teplice, Sparta, Ahlen, Plzeň, Innsbruck, České Budějovice, OFI Kréta, to jsou jeho štace od roku 2000. Dvakrát vyhrál český pohár, víc nic.

Titul žádný. Tedy celý. Má jen poloviční se Spartou. V půlce sezony, ač tým s náskokem vedl ligu, byl vyhozen.

I když to on sám odmítá, v branži je považovaný za muže pro krátkodobou práci. Přijít, pobláznit mužstvo pozitivní energií, bojovným duchem, vyhrát, co se dá, a jít. Někdy to vyjde, jindy ne.

Čtyři reprezentační trenéři: bez úspěchu byl jen Rada

Zatím byli čtyři. Čtyři muži, kteří vedli českou reprezentaci. Jak se lišili od Františka Straky?    


Dušan Uhrin st.(1994–1997)
Bilance
: 48 zápasů – 27 výher – 10 remíz – 11 porážek
Jak ho zvolili: Tvořil se samostatný český tým a Karel Brückner se ještě necítil na to, aby ho převzal. Volba padla na trenéra suverénní Sparty – vcelku logicky.
Co dokázal: Připravil nečekané tažení za stříbrem na Euru 1996.
Z jeho týmu vyrostly evropské hvězdy Poborský, Nedvěd nebo Šmicer.
Jaký byl: Zádumčivý a váhavý, neměl rád konflikty. Sázel na opatrnou hru s jedním útočníkem, mimo hřiště nechával hráčům volnost.


Jozef Chovanec (1998–2001)
Bilance: 45 zápasů – 27 výher – 7 remíz – 11 porážek.
Jak ho zvolili: Výkonný výbor se víceméně musel podřídit, co diktátorsky určí šéf svazu Chvalovský. Nejdřív chtěl znovu Brücknera, ale ten ani podruhé nekývl. Druhá volba patřila Chovancovi.
Co dokázal: Kvalifikací o Euro 2000 profrčel s unikátní šňůrou výher ve všech 10 zápasech, měl nabuzený tým, ale na turnaji i kvůli těžkému losu neuspěl. Baráž o MS 2002 skončila ostudou.
Jaký byl: Opíral se o štáb pomocníků, sám sázel na vlastní charizma. Na začátku trenérské kariéry měl k hráčům blízko, tykali mu. Nakonec se mu tento vztah vymstil, týmu chyběla kázeň


Karel Brückner (2002–2008)
Bilance: 76 zápasů – 50 výher – 12 remíz – 14 porážek
Jak ho zvolili: Podivně. Postupně odpadávali kandidáti, Brückner chtěl i potřetí vycouvat. Nakonec ho přemluvili jeho blízcí v Olomouci.
Co dokázal: Z nadějné generace vybrousil fotbalový drahokam. Postoupil na všechny velké turnaje, mohl vyhrát Euro 2004.
Jaký byl: Před hráči velký šéf a osobnost. Ve skutečnosti nevyzpytatelný člověk, který tajil záměry, rád překvapoval a ze všeho nejvíc uznával své názory. Zasáhlo ho, když ho hráči podvedli flámem během kvalifikace.

Petr Rada (2008–2009) Bilance: 8 zápasů – 2 výhry – 4 remízy – 2 porážky
Jak ho zvolili: Konspirativně. V boji s Chovancem byl Rada jasný outsider, jenže výkonný výbor se večer před volbou vzbouřil proti místopředsedovi Košťálovi, který udělal z výběru trenéra guláš.
Co dokázal: Remizovat v Anglii, nic moc víc. Angažmá netrvalo ani rok, skončilo po prohře se Slováky.
Jaký byl: Impulzivní a vztahovačný. Vsadil na Brücknerův mustr, ale neměl k tomu hráče ani trenérskou intuici. Kritiku, která se na něj valila, neustál. I kvůli tomu nejspíš neměl u hráčů potřebnou autoritu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze