Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Brückner znovu opěvoval Nedvěda

3 2003
Praha - Trenér českého národního mužstva Karel Brückner byl ve čtvrtek před polednem v dobrém rozmaru. Aby také ne! Vždyť jeho fotbalový tým úspěšně zvládl dvojblok kvalifikačních zápasů: nejprve přivezl bod z Nizozemska, který poté stvrdil čtyřbrankovou domácí výhrou s Rakouskem. Je tedy spokojen? "Přiznávám, že na tuhle otázku jsem se připravoval. Neumím na ni totiž odpovídat a vždycky to radši někam odvedu." Dále čtěte: Co říkal kouč Brückner po zápase s Rakouskem x Zpravodajství ze zápasu Česko - Rakousko 4:0 x Vše o reprezentaci

Tentokrát ho však novináři na čtvrteční tiskové konferenci ve strahovském sídle fotbalového svazu utéct před odpovědí nenechali. "Když už mě do toho nutíte, tak tedy dobrá, spokojen jsem," rezignoval. Ale nebyl to on, kdyby takřka jedním dechem nedodal: "Ale je to spokojenost jen dočasná."

Brücknerovu rezervovanost ovšem pochopit lze. Kvalifikace je zatím v polovině a podle kouče její nejtěžší fáze národní mužstvo teprve čeká. "Zářijový dvojblok bude těžší než tento, hrajeme v Bělorusku a pak doma s Holandskem," upozornil Brückner.

Na dotaz, zda má z posledních dvou výsledků radost, trenér reagoval poněkud nepochopitelně rovněž otázkou: "To jako já?" Po krátké odmlce pak dodal: "Mám z nich dobrý pocit."

Největší klad duelů v Nizozemsku a doma s Rakouskem spatřuje Brückner v týmové práci. "Blok těch dvou zápasů a všechno to kolem, jak mužstvo všechny podněty vnímá, chápe a realizuje, to všechno je velice pozitivní."

V dosavadním průběhu kvalifikace musel Brückner hned v prvním vítězném zápase v Moldavsku oželet potrestaného Nedvěda, v prvním poločase utkání s Rakouskem zase nenasadil Rosického a týmu se rovněž dařilo. Dokázal by si představit hru národního mužstva bez obou těchto výborných hráčů?

"Nedovedu si to představit jen bez Galáska," začal trenér odpověď. "Bez Nedvěda a bez Rosického by to byly velký handicap a ztráta, ale nějak bych si poradit musel. Domnívám, se že bychom to zvládli."

U Nedvěda se potom Brückner zdržel, což ostatně udělal už bezprostředně po středečním vítězství. "Ano, udělal jsem výjimku, protože jinak jednotlivce nikdy nechválím. Ale Nedvěda jsem vyzdvihnout musel. S jakým výkonem, přístupem a mentalitou oba zápasy zvládl, před tím klobouk dolů," ocenil kouč kapitána týmu. "A například jak vnímá a sleduje taktickou přípravu, to jsem nikdy u žádného jiného hráče neviděl."

Brückner si přitom nemyslí, že by Nedvěd prošel v posledním období v českém týmu nějakou zvláštní výkonnostní proměnou. "Nechápu, proč se říká, nebo říkalo, že Nedvěd hraje v národním mužstvu hůř než v Juventusu. Co jsem v roli hlavního trenéra reprezentace, hodnotím ho od jeho prvního zápasu loni proti Kypru pořád jako jednoho z nejlepších. A o kontrole jeho emocí jsem se s ním nebavil."

Trenér se pozastavil i nad pověstí Baroše, jemuž se coby úspěšnému střídajícímu hráči začalo říkat Brücknerův žolík. "Pokud vím, tak pode mnou si Baroš vícekrát zahrál v základní sestavě než jako střídající náhradník," zdůraznil trenér. Za Brücknera útočník Baroš nastoupil pětkrát v základní sestavě a čtyřikrát šel na hřiště až ve druhém poločase. 

"A jak mě uspokojil tentokrát? Odvedl spoustu užitečné práce a navíc na něj byla penalta. Vůbec to není tak, že když teď nedal gól, tak že tam příště musí jít až v sedmdesáté minutě."

Když poté z pléna zazněl dotaz, jak to vlastně myslel, že si národní mužstvo nedovede představit bez Galáska, trenér reagoval: "Tuhle otázku jsem čekal, hned jak jsem to dořekl. S tím Galáskem to samozřejmě zmírněte. Jsem dnes až moc pozitivní."

Brückner tedy dostal prostor, aby u svého týmu zmínil případné herní nedostatky, či rezervy.

"Prvních dvacet minut s Rakouskem jsme nevykrývali důsledně prostor při bránění," vrátil se trenér k úvodu středečního zápasu, kdy od lajny zuřivě gestikuloval na stopera Bolfa a opakovaně si přitom dával prst na čelo. "Tím jsem naznačoval, aby víc a důrazněji chodil do hlavičkových soubojů," vysvětlil Brückner.

Podle trenéra je také zapotřebí ještě víc využívat schopností Kollera. "Vezměte si třeba zápas v Rotterdamu. Když nás tam Holanďané ohrozili, skoro pokaždé to bylo ze vzduchu. A právě tady máme v Kollerovi ještě rezervu. Tím nemyslím míče na něj bezhlavě nakopávat, ale víc ho využít chytrou konstruktivní hrou."

Příštím vystoupením českých fotbalistů je přípravný zápas s Tureckem ve středu 30. dubna v Teplicích. Poté se reprezentanti sejdou až před domácí kvalifikací s Moldavskem, která je čeká ve středu 11. června v Olomouci.

Vedle osvědčených hráčů z dosavadních kvalifikačních zápasů by se v Teplicích mělo dostat i na další muže z širšího kádru. "Něco zkoušet, nebo nějak experimentovat, to nepotřebujeme. A musíme vzít v úvahu zatížení některých opor, jimž navíc budou vrcholit ligové soutěže," naznačil Brückner, že na souboj s Turky dostanou někteří legionáři volno.Najdete na iDNES.czmobilní verze