Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotrba: V Lize mistrů nemáme co ztratit

14 2003
Praha - Poslední zápas před vstupem do nového ročníku Ligy mistrů fotbalistům Sparty nevyšel. Přestože v sobotu prohráli v Liberci 0:2, jejich trenér Jiří Kotrba si myslí, že hrát proti Chelsea bude svým způsobem snadnější. "Nejtěžší je splnit cíl, který od vás každý automaticky očekává. Tím je pro Spartu mistrovský titul. Naproti tomu v Lize mistrů nemáme co ztratit," tvrdí Kotrba.

Kotrba už dříve prohlásil, že nejdůležitější je pro něj vyhrát ligu a kvalifikovat se do Ligy mistrů.

Dokonce slíbil, že sám odstoupí, když se to nepovede. "Myslel jsem to vážně, ale teď jsem rád, že to nemusím dokazovat. Liga mistrů je pro každého svátek, určitě to platí i pro trenéra Realu Madrid, přestože v ní hraje každý rok. A pro mě jako pro nováčka to platí dvojnásob," těší se na svou premiéru v elitní společnosti.

Pro Ligu mistrů přijal roli outsidera, ale uchoval si víru, že Sparta může kohokoli překvapit. A hned vypočítává, co je k tomu potřeba. "Maximální nasazení, ale to je v Lize mistrů samozřejmostí. Týmový výkon, protože jako jednotlivci jsou naši protivníci prostě lepší. A ještě k tomu musí mít soupeř zrovna slabší den a my mít trochu štěstí," řekl Kotrba.

Uvědomuje si, že v úterý bude proti Spartě stát jeden z nejbohatších klubů světa. Svému protějšku z Chelsea Claudiovi Ranierimu však posily za bezmála pět miliard korun nezávidí. "Ve fotbale samotné peníze nejsou ještě zárukou úspěchu. Můžete nakoupit ty nejlepší hráče, ale tým je složitý organismus a nějakou dobu trvá, než se všechno usadí," řekl Kotrba.

Chelsea mu prý trochu připomíná Žižkov v éře prezidenta Čekana, kdy tam sám působil. "Tehdy jsme si také mohli dovolit získat na domácí poměry nejlepší fotbalisty, ale samo o sobě to nestačilo," vysvětlil Kotrba překvapivou paralelu.

Přesto si nemyslí, že by pro úterního soupeře byla nějakým velkým handicapem malá sehranost, o níž se často hovoří. "Takové fotbalisty jako je Verón, toho nemusíte moc učit. Všichni mají dost zkušeností, hrají dvakrát týdně těžké zápasy, něco zažili a ani vyprodaná Letná je nevystraší," řekl Kotrba.

Ostatně i Sparta se po velkých změnách teprve sehrává. "V kádru, který loni bojoval o Ligu mistrů, je dnes šestnáct nových jmen," připomněl trenér obrovskou fluktuaci v týmu českého mistra. Smířil se prý i s tím, že nejlepší hráči každoročně odcházejí do zahraničí. Letos v létě takhle přišel o Grygeru. "Práce trenéra v klubu se stabilizovaným kádrem je jednodušší. Ale prodej hráčů je v dnešní době nutností, na tom nic nezměním," pokrčil rameny.

Jedním z předpokladů úspěchu v Lize mistrů je podle jeho slov psychická pohoda v týmu. Tu hodně ovlivňuje to, jak se mužstvu daří v domácí soutěži, ale právě tam to momentálně není žádná sláva. Přesto Kotrba nějaký zvýšený tlak zatím nepociťuje.

"Vedení klubu netrvá na tom, abychom vedli tabulku od začátku do konce. Měli bychom však být v kontaktu se špičkou," řekl ještě před sobotním zápase v Liberci, v němž však Sparta ze šestibodové ztráty na Baník nic neukrojila.

S Chelsea má Kotrba nevyřízené účty. V roce 1994 proti ní stál ve druhém kole PVP jako trenér Viktorie Žižkov.

"Tehdy jsme byli úplně neznámé mužstvo, teprve druhý rok v lize a doplatili jsme na nezkušenost," vrátil se Kotrba k zápasům, v nichž hrál i Karel Poborský. Trenér připomněl, že si jeho brankářská jednička tenkrát zlomila nohu, Chelsea nepovolila zapsat na soupisku vypůjčeného gólmana, a tak mezi tyče musel úplný nováček.

"V Londýně jsme ve čtvrté minutě prohrávali 0:2, ale do přestávky jsme vyrovnali, a i když Chelsea vyhrála 4:2, měli jsme v odvetě šanci. Proměnit tehdy penaltu... Ale od té doby se hodně změnilo," ukončil trenér Sparty vzpomínání.

Pohled na tehdejší sestavu mu dává za pravdu. Tím nešťastným a zatracovaným mladíkem v žižkovské brance byl Daniel Zítka, který se teď sám chystá na Ligu mistrů ve službách Anderlechtu.

Jiří Kotrba na tiskové konferenci, na níž byl představen jako nový kouč Sparty.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze