Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotrba: V Lize mistrů máme na důstojnou roli

2 2003
Praha - Na čtvrtečním poledním setkání s novináři trenér sparťanských fotbalistů Jiří Kotrba stejně jako o třináct hodin dřív zalitoval dvou ztracených bodů. "Náš výkon i konečný výsledek bychom před zápasem brali, ale teď je nám dvoubodové ztráty líto," zopakoval v útrobách sparťanského stadionu. Sparta ve středu večer v Lize mistrů remizovala s domácím Laziem Řím 2:2, když v poločase 2:0 vedla.

K prvnímu poločasu, který sparťanům vyšel nečekaně parádně, se Kotrba zprvu příliš nevracel. Spíš se zaobíral druhou částí zápasu.

"Když půl hodiny před koncem Lazio vyrovnalo, v dalším průběhu zápasu jsem ocenil, že naši hráči zachovali klid, že se nepoložili," říkal Kotrba. "Začali zase hrát a zlobit soupeře i v blízkosti jeho branky. Několik průniků Poborského a pak málem vítězný gól Gluščeviče, i tyto momenty naznačovaly naši sílu."

Bezprostředně po utkání odmítl letenský kouč hodnotit, zda to byl nejlepší zápas Sparty pod jeho vedením. Nyní se tomuto vyjádření vyhnul také.

"Takové soudy nechávám na jiných. Každopádně jsme přesvědčili sebe i ostatní, že v Lize mistrů můžeme hrát důstojnou roli. Jenže všechno by bylo zbytečné, kdybychom takový výkon nezopakovali v pondělní lize s Plzní," řekl Kotrba.

Letenský trenér připustil, že hře Sparty prospěl mimo jiné výtečný stratég Lukáš Zelenka. "Pravda je, že on dokáže jednotlivým akcím i hře vtisknout určitou myšlenku. Ze začátku sezony jsme ho nemohli využívat kvůli zranění, ale už naposled v Příbrami proti Blšanům zahrál výborně. Což potvrdil i v Římě."

I pro Zelenku však podle Kotrby platí, že "římský" výkon i nasazení musí potvrzovat v domácí soutěži.

Pod dojmem sparťanské svěží hry proti Laziu vyvstala otázka, zda zlepšený a rychlejší herní projev nebyl důsledkem absence zraněného veterána Jiřího Němce.

"Takhle se to vůbec nedá říct," bránil se Kotrba sugestivně kladeným otázkám. "Němec se po uzdravení zase vrátí, to dobře ví jak Pergl, který ho v Římě úspěšně zastoupil, tak i další defenzivní záložníci Kováč s Krmašem."

Poté na téma "Němec" sparťanský trenér dodal: "Naše hra byla v Římě lepší než v předchozích zápasech ne proto, že nehrál Němec, ale proto, že výborně zahráli především Poborský se Zelenkou."

Na závěr se Kotrba vrátil ke třem důležitým momentům. Vyvětlil, proč místo zraněného Němce dal přednost právě Perglovi, proč se rozhodl postavit Poborského doleva, a řekl svůj názor na soupeřův bleskový gól po přestávce.

"U Pergla jsem neměl nejmenší obavy, že by zápas nezvládl, vidím ho přece denně na tréninku. O Krmašovi jsem uvažoval spíš proto, abychom vyrovnali soupeřovu výškovou převahu hlavně při standardních situacích. Ale nakonec jsem se prostě rozhodl pro Pergla. A ten mě rozhodně nezklamal. Vždyť právě on společně s Kováčem úplně vymazali nebezpečného záložníka Stankoviče."

K Poborskému na levém kraji zálohy kouč poznamenal:

"Vlevo to sice mohl odehrát Sionko, jenže to je ortodoxní pravák a levačkou nedokáže z křídla odcentrovat tak přesně jako Poborský, jemuž levá noha žádné problémy nedělá. Navíc od Poborského jsme si slibovali, že při zaseknutí míče na pravou může i nebezpečně střílet."

Nakonec přesně z takové situace mohl Poborský po půlhodině skórovat. "Jen si vzpomeňte na tu jeho technickou střelu pravačkou těsně vedle," připomněl Kotrba. "Já byl na lavičce přesvědčený, že je to gól."

K Inzaghiho brance devět vteřin po rozehrání druhého poločasu podal Kotrba následující výklad.

"V poločase jsem na to hráče upozorňoval, že to soupeř takle občas řeší. Dlouhý Stamův nákop na vynikajícího hlavičkáře Corradiho. Takže nesoustředěnost v tom nebyla," ujišťoval sparťanský kouč.

"Ale bohužel, Hübschman s Corradim tu hlavičku prohrál, navíc našeho stopera nikdo nezajišťoval a míč se tak dostal k Inzaghimu. No a ten měl i kus štěstí, že poslal míč do sítě mezi Blažkovýma nohama."Najdete na iDNES.czmobilní verze