Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kotrba: Jdeme do fotbalové války

Sparťanský trénink - Dobrou náladu měli fotbalisté Sparty na pondělním tréninku. Vydrží jim i po úterním zápase proti Chelsea v Lize mistrů? | foto: Dan MaternaMF DNES

15 2003
Praha - Před úvodním duelem v Lize mistrů s milionářským anglickým klubem Chelsea sparťanští fotbalisté podle slov trenéra Jiřího Kotrby dobře vědí, o co kráčí. "Jdeme do fotbalové války," snažil se kouč vystihnout, že jeho svěřenci jsou připraveni na všechno. Válka na letenském stadionu začíná v úterý ve 20.45.

Kotrba přiznal, že jistý psychický tlak před utkáním pociťuje. "Samozřejmě jde o sváteční zápas, navíc já mám v Lize mistrů premiéru," poznamenal. "Každý prostě jednou něco začíná. A já doufám, že tenhle začátek bude dobrý."

Na otázku, jaký výsledek by považoval za úspěšný, Kotrba odpověděl: "Skoro vždycky je úspěchem vítězství, občas i něco jiného. Ale začínat se má výhrou."

Sparťanský obránce Tomáš Hübschman míní, že na úvod v renomované soutěži je důležité hlavně neprohrát. "Bude záležet na tom, jak se zápas bude vyvíjet, ale teď před ním bych bral i remízu."

Se zdravotním stavem sparťané problémy nemají, kondičně zatím mužstvo dva zápasy týdně zvládá rovněž bez zjevných potíží. Jak se ale po porážce v Liberci cítí psychicky?

"Jsem v naprosté pohodě jak fyzicky, tak psychisky," prohlásil současný nejlepší sparťan Karel Poborský. Hübschman je na tom podobně: "Takových zápasů jako v sobotu v Liberci už jsem sehrál víc, takže ta porážka mě určitě nepoloží."

Se základní sestavou Kotrba příliš míchat nehodlá. "Nějaké dílčí změny se mohou týkat hlavně levé strany obrany, právě tam jsem viděl v úvodu zápasu v Liberci rezervy. A pokud jde o složení útoku, nemyslím si, že bych měl hned vyměnit hráče, který nepromění šance. Tím bych mu totiž nepomohl."

Kotrba rovněž nehodlá ustupovat od dvou defenzivních záložníků Němce s Kováčem. "Ofenzivu v tomto složení chceme táhnout hlavně po stranách. Ve dvou defenzivních záložnících zakopený pes není. Spíš potřebujeme zlepšit koncovku, protože dost brankových šancí jsme si vytvořili i v Liberci," vysvětlil trenér.

Útočník Tomáš Jun věří, že jeho velká chvíle by mohla přijít právě v úterním zápase. "Doufám, že zítra," reagoval Jun před pondělním tréninkem na dotaz, kdy zase začne dávat góly. "Stačilo by mi, kdybych se trefil jednou. Vyhrát jedna nula by bylo vynikající."

Jun také bezelstně prozradil, že v útoku by vedle sebe nejradši viděl Marka Kincla. "Vyhrává hlavičkové souboje, já po něm tyhle míče můžu sbírat a podle situace reagovat. Gluščevič to sice ve vzduchu taky umí, ale momentálně mu to moc nejde. A Libor Sionko je zase podobný typ jako já. Jak říkám, s Markem bych se vepředu cítil nejlíp."

A ví právě tohle trenér Kotrba? "Tak to nevím," řekl Jun s úsměvem.

Před hvězdami anglického mužstva se sparťanům kolena netřesou. "Půjdeme do toho jako do každého jiného zápasu," tvrdí Poborský. "I proti Chelsea přece začínáme od nula nula."

Poborský si také nic nedělá z toho, že Angličané ho považují ze nejnebezpečnějšího hráče Sparty. "Na hřišti nás přece bude jedenáct," glosuje poznámku, že nejspíš právě na něj se soustředí největší pozornost soupeřových hráčů.

A co si sparťané myslí o anglickém tisku, který Spartu pasuje do role naprostého outsidera?

"Anglické noviny nečtu a naše skoto taky ne. Ať si klidně píší, co chtějí," nechal se slyšet Hübschman. Poborský na toto téma řekl: "Buďte klidní, že Chelsea nás nepodcení ani v nejmenším. Je to Liga mistrů, navíc první zápas a jsou to stoprocentní profesionálové."

A trenér Kotrba? "Pro mě není důležité, jak se mužstva hodnotí před zápasem, ale po něm."

Sparťanský trenér je přesvědčen, že i po nepovedených zápasech v domácí soutěži se hráči dokáží v Lize mistrů vyburcovat. Což ostatně nejednou předvedli i v nedávné minulosti.

"Kdybych právě tomu nevěřil, tak bych nechtěl být trenérem Sparty," prohlásil Kotrba.

Pravděpodobné sestavy

Sparta: Blažek - Petráš, Johana, Hübschman, Flachbart - Poborský, Němec, Kováč, Michalík - Jun, Gluščevič. 
Chelsea: Cudicini - Johnson, Desailly, Terry, Bridge - Makelele, Lampard, Verón, Duff - Crespo, Mutu.

Z utkání Sparta - Chelsea můžete sledovat podrobnou on-line reportáž na internetové adrese fotbal.idnes.cz.Najdete na iDNES.czmobilní verze