Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Košťál: Chci být předsedou svazu

5 2003
Praha - Prezident fotbalové Sparty Vlastimil Košťál přiznal, že má v plánu usilovat o křeslo předsedy Českomoravského fotbalového svazu. O nejvyšší tuzemskou fotbalovou funkci se chce utkat v roce 2005, kdy bude na programu řádná volební valná hromada svazu.

Do čela českého fotbalu se dere tvrdý muž. Vlastimil Košťál, šéf Sparty a manažer národního týmu, včera s víc než ročním předstihem oznámil, že hodlá kandidovat na funkci předsedy fotbalového svazu. Šéfa svazu určí rozhodovat na valné hromadě svazu v únoru 2005.

"Rozhodl jsem se kandidovat, protože jsem byl z různých stran osloven," prohlásil Košťál. Současným předsedou svazu je Jan Obst.

Bude v roce 2005 usilovat o znovuzvolení, čímž by se stal Košťálovým soupeřem? "Tahle otázka je v mých očích naprosto předčasná: začnu se jí zabývat na podzim příštího roku po Euru a mistrovství Evropy jedenadvacítek," oznámil Obst.

Košťálovo dosednutí do čela českého fotbalu by bylo jen faktickým stvrzením jeho moci. Už dnes je považován za nejmocnějšího muže tuzemského fotbalu a on se tomu nebrání. "S tím bych souhlasil," řekl v únoru pro MF DNES.

Ke zvolení musí sparťanský šéf získat podporu širokého fotbalového hnutí - zatím je znám pouze v profesionálním fotbale. "Už jsem ale navštívil několik krajů, abych se seznámil s funkcionáři, co dělají fotbal na nižších úrovních," tvrdí Košťál.

Dá se předpokládat, že charismatický a sebevědomý muž může získat delegáty svazu na svou stranu. Ani jeho odpůrci nezastírají, že je to velmi schopný muž, ačkoliv se ve fotbale pohybuje pouhé čtyři roky. Ke všemu se Obstova pozice nezdá pevná. Často je mu vytýkáno, že je spíš šedivým úředníkem. Ublížila mu i skutečnost, že má problémy s alkoholem.

Košťál vstoupil do fotbalu v červnu 1999, kdy se stal šéfem Sparty. "Přebíral ji s částkou minus 800 milionů, oddlužil ji a navíc postavil tréninkové centrum," uznale říká vlivný manažer fotbalistů Pavel Paska.

Na druhou stranu může Košťálovi spojení se Spartou uškodit: ve vysoké klubové funkci si nezískal pouze příznivce. Lze nyní pouze odhadovat, jak by Košťál jako předseda svazu ovlivňoval český fotbal. Jisté je, že by mu vládl muž tvrdé ruky a ostrých názorů, který o zásadních věcech rád rozhoduje sám.

V tom by se podobal Františku Chvalovskému, kterého v červnu 2001 vystřídal "bezbarvý" Obst. Se svými konexemi by byl Košťál zřejmě schopen prosadit složité věci, například stavbu národního stadionu.

"Český fotbal čeká velký boom, který bude potřebovat manažerské schopnosti, aby byl zhodnocen. Myslím, že jsem toho schopen," říká Košťál.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze