Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Srbsko se bouří proti přijetí Kosova: UEFA pošlapala vlastní reglement

Šéf kosovského fotbalu Fadil Vokrri (vpravo) se raduje z přijetí své země do UEFA. | foto: Profimedia.cz

3 2016
Skandál v Budapešti. UEFA byla vůči Srbsku nemilosrdná. Další šlapání po Srbech. Jiné titulky nyní v srbských médiích nenajdete. Reagují na skutečnost, že valné shromáždění Evropské fotbalové unie přijalo na úterním kongresu v Budapešti Kosovo za svého 55. člena.

Podle webu Telegraf.rs Srbsko prohrálo právní válku na fotbalovém poli. Válku, kterou popravdě ani nemělo šanci vyhrát. „Srbsko prohrálo tak, že i jeho nejpevnější argumenty, a ony byly na naší straně, působily jako kdybychom chtěli prakem sestřelit letadlo,“ píše se v komentáři.

Média uvádějí, že klíčovou snahou Kosova byla změna článku v reglementu, v němž se praví, že členy UEFA mohou být pouze země, jejichž nezávislost přiznává Organizace spojených národů. Nahradit jej měla formulace „země, kterou uznává většina evropského společenství“.

A tady dochází k momentu, kdy v UEFA zemřela demokracie, píší bělehradské portály. „Ke schválení této změny byla zapotřebí dvoutřetinová většina. Návrh neprošel o tři hlasy, to však mocným nebránilo v tom, aby Kosovo natlačili do UEFA silou. UEFA tak pošlapala vlastní reglement,“ upozornil web deníku Kurir na skutečnost, že i přesto došlo k tajnému hlasování, v němž bylo Kosovo poměrem hlasů 28:24 přijato.

Média citují předsedu Fotbalového svazu Srbska Tomislava Karadžiče, který v Budapešti vystoupil. „Určitě nejsme proti tomu, aby se fotbal včetně toho mezinárodního hrál ve všech částech kontinentu. Jsme ale důsledně proti, aby se svaz, který nesplňuje podmínky členství, stal plnoprávnou součástí evropské fotbalové organizace. A přijetí samozvaného státu Kosovo pod křídla UEFA právě takovým krokem je,“ pravil a dodal, že politika se takto vměšuje do fotbalu.

„Nezapomeňte, že takzvaný stát Kosovo není členem Organizace spojených národů, stejně jako bylo nedávno odmítnuto i jeho přijetí do organizace UNESCO,“ citoval deník Večernje novosti Karadžiče, který zdůraznil, že jelikož vlády 38 členských zemí UEFA přiznaly nezávislost Kosova, musely tamní fotbalové svazy následovat krok politiků.

„V tomto nerovnoprávném boji se nám povedlo zabránit změně reglementu, což nám tak umožňuje, abychom v našem boji pokračovali. Musíme pokračovat, protože na teritoriu Kosova jsou srbské kluby se srbskými hráči. Všechny patří pod Fotbalový svaz Srbska, ale teď si kladu otázku - jak budou existovat a kde budou soutěžit?“

Svůj hlas v Budapešti pozvedl také Dejan Savičevič, bývalý jugoslávský reprezentant a nyní předseda Fotbalového svazu Černé Hory. „Jak teď chcete vysvětlit, že reglement UEFA říká jedno, ale valné shromáždění rozhodne jinak?“ citoval jej černohorský web Vijesti.me.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze