Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Skandál jako dům, horlí Srbsko po přijetí Kosova do FIFA

Šéf kosovského fotbalu Fadil Vokrri (vpravo) se raduje z přijetí své země do UEFA. | foto: Profimedia.cz

15 2016
To byla ťafka. Rozhodnutí, které může mít nedozírné následky. Neexistující stát může hrát kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Skandál jako dům. Tak přivítala srbská média páteční rozhodnutí světové fotbalové federace FIFA o přijetí Kosova do svých řad.

„Fotbalový svaz Srbska, což jsme dali najevo již na předchozím kongresu UEFA, není proti tomu, aby se fotbal hrál na všech částech planety. Trváme však na tom, aby se tak dělo za okolností, jež odpovídají platným pravidlům. Svazy, které nesplňují dané podmínky, nelze přijímat do UEFA, stejně jako později do FIFA,“ ohradil se po pátečním kongresu FIFA v Mexiku proti přijetí Kosova místopředseda Fotbalového svazu Srbska Željko Kojič.

Prostřednictvím stránek deníku Kurir tak připomněl, že Srbsko považuje Kosovo za své historické území a že už na předchozím valném shromáždění UEFA v Budapešti zastávala srbská strana stanovisko, že „takzvaný stát Kosovo není členem Organizace spojených národů, stejně jako bylo nedávno odmítnuto i jeho přijetí do organizace UNESCO.“

Podle Kojiče je Fotbalový svaz Srbska přesvědčený, že v celém případu převládá politika a motivy, které by neměly zasahovat do sportu.

„Je třeba si připomenout, že Kosovo je podle stále platné rezoluce Rady bezpečnosti OSN součástí Srbska pod dohledem Organizace spojených národů. Fotbalové kluby se srbskými hráči z tohoto teritoria, na něž dohlíží srbský svaz, musí nadále nějak existovat. Neví se ale jak, ani jakou soutěž budou hrát,“ pravil Kojič.

Místopředseda srbského fotbalového svazu připomněl, že pro země, jež dosud neuznaly Kosovo jako nezávislý stát, bude velmi těžké organizovat případné vzájemné zápasy s Kosovem.

„Rád bych zdůraznil, že Fotbalový svaz Srbska je ostře proti přijetí Fotbalového svazu Kosova do FIFA. Budeme bojovat dál prostřednictvím sportovní arbitráže CAS v Lausanne,“ dodal Kojič.

Skandál jako dům. Pod takovým titulkem oznámil rozhodnutí FIFA z Mexika bělehradský deník Večernje novosti. „Když už je přiznala UEFA, dalším krokem bylo uznání ze strany FIFA. My můžeme říct jen to, že s Kosovem hrát nebudeme, a to je nejhorší,“ řekl místopředseda srbského svazu Ivan Čurkovič, někdejší brankář Partizanu Bělehrad z přelomu 60. a 70. let..

Srbský ministr mládeže a sportu Vanja Udovičič tvrdí, že přijetím Kosova do FIFA zadala tato organizace přetěžký úkol jiným svazům.

„Rozhodnutí FIFA je těžkým úderem pro sport, zvítězily politické zájmy. V našem boji ale vytrváme, stejně jako v bitvě proti UEFA. Jen nevím, jak bude tým, jehož země Kosovo neuznává, proti němu hrát,“ reagoval.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze