Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zvrat v aféře: vedení fotbalu zřejmě vezme korupci disciplinárce

Členové výkonného výboru budou rozhodovat, zda vzít disciplinárce korupční kauzu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2013
Schyluje se zřejmě ke zvratu v korupční kauze ve fotbale. Dojde nejspíš k jejímu odložení, což v současné situaci v podstatě znamená téměř beztrestné uzavření. Disciplinární komise, která případ šetří, nemusí už vůbec zasednout, do její nezávislé práce chce zasáhnout vedení asociace.

"Bez komentáře," řekl předseda disciplinárky Jiří Golda, který čeká na středu. Na ten den svolalo vedení asociace mimořádné jednání výkonného výboru, který bude schvalovat, jak v korupčních kauzách do budoucna postupovat.

"Jde o zprůhlednění a upřesnění, aby se při korupčních kauzách postupovalo jednotně," říká mluvčí asociace Jaroslav Kolář.

Z toho lze dovodit, že postup by byl následující: pokud se ve fotbale objeví podezření z korupčního jednání, případ se předá policii. A dokud orgány činné v trestním řízení něco nevyšetří, fotbalová disciplinárka konat nebude.

"Těžko se k tomu můžu vyjadřovat, když přesně nevím, co se bude projednávat," poznamenal teplický ředitel František Hrdlička, jeden z členů výkonného výboru. "Jsem pro to, aby korupci šetřila policie, která má mnohem lepší prostředky a možnosti. A na základě jejího vyšetřování a zjištění rozhodla disciplinárka. Ale pokud má disciplinárka pádné důkazy, tak proč jí případ brát."

Jenže disciplinárka pádné důkazy nemá, kauza se táhne od září a dosud žádný verdikt nezazněl. "Neposunuli jsme se ani o krok," přiznal před týdnem předseda disciplinárky Golda.

Fotbalové generalitě v čele s předsedou Miroslavem Peltou vadí, jak se současná aféra vyvíjí, respektive nevyvíjí. Sparťanský majitel Daniel Křetínský loni na konci kalendářního léta veřejně mluvil o nestandardním způsobu řízení v profesionálním fotbale a o tom předal informace Peltovi. Ten je obratem poskytl protikorupční policii. Jenže ta dosud nic nezjistila, vyšetřování korupce ve fotbale nepatří mezi její priority...

Křetínského tvrzení podpořil bývalý rozhodčí Tomáš Adámek, který si u notáře nechal ověřit prohlášení, v němž se přiznal k přijetí dvousettisícového úplatku, aby loni na jaře ovlivnil zápas Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostí. Peníze mu údajně nabídl Martin Svoboda, bývalý fotbalový funkcionář Čáslavi či Táborska. Adámkovu verzi potvrdil jiný bývalý sudí Pavel Býma. Jenže oba odmítli před disciplinárkou vypovídat, vystoupili z asociace, proto jejich svědectví nemá velkou váhu.

Minulý týden Golda vyzval Křetínského, aby do 7. února předal věrohodné důkazy o svých tvrzeních, ač to měl udělat už dřív.

Pokud tak Křetínský neučiní, zahájí disciplinární řízení s ním a Spartou. Křetínský i klub pak mohou být potrestáni za znevážení dobrého jména fotbalu a nerespektování orgánů asociace. Za to hrozí až desetimilionová pokuta pro klub a půlmilionová pro jednotlivce.

"Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat," vzkázal Křetínský.

Celá aféra, spekulace kolem ní, dohady, válka mezi Spartou a Plzní, proti níž kauza míří. To všechno vrhá špatné světlo na český fotbal.

Nabízejí se různé možnosti, proč by výkonný výbor mohl schválit jednotný postup, který by se už týkal i současného případu.

Buď chce od trestu uchránit Křetínského, váženého byznysmena, i jeho Spartu, která je neslavnějším domácím klubem. A nebo chce chránit Plzeň, která je momentálně českou jedničkou a úspěšně reprezentuje v evropských pohárech. Případně vyloučit, aby se podobné případy protahovaly a narušovaly regulérnost soutěží.

Jak se aféra vyvíjela

17. března 2012. Jablonec - Plzeň 0:2. Souboj třetího s pátým rozhodli hosté dvěma góly v závěru první půle. Hlavním rozhodčím byl Tomáš Adámek.

15. září. Plzeň - Sparta 1:0. Vypjaté utkání druhého s prvním rozhodl Horváth z penalty, kterou sudí Matějek nařídil za nafilmovaný pád Limberského. Později byl Matějek potrestán, mimo jiné i za to, že za stavu 0:0 nenařídil penaltu proti Plzni.

18. září. Sparťanský majitel Daniel Křetínský přišel za předsedou asociace Miroslavem Peltou, přinesl mu pověstnou koženou kabelu. Poté novinářům řekl, že má informace o nestandardním řízení v profesionálních soutěžích.

19. září. Předseda Pelta předal informace od Křetínského protikorupční policii.

30. října. Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec prohlásil, že v Křetínského kabele žádné důkazy nebyly.

3. listopadu. Na Strahov k rukám šéfa Pelty a předsedy disciplinárky Jiřího Goldy přišel notářsky ověřený dopis od sudího Adámka, který se přiznává k přijetí dvousettisícového úplatku, aby březnový zápas Jablonec - Plzeň ovlivnil ve prospěch hostí.

15. listopadu. Disciplinárka zahájila vlastní šetření, do té doby vyhověla policii, aby to nechala jen na ní.

5. prosince. Plzeň podala žalobu na Adámka na ochranu dobrého jména právnické osoby.

10. prosince. Protikorupční policie na příkaz soudu prohledala pražský byt bývalého fotbalového funkcionáře Martina Svobody, kterého rozhodčí Adámek obvinil z uplácení. Domovní prohlídku absolvoval také sudí.

11. prosince: Před disciplinárku předstoupil Křetínský, několik minut mluvil s předsedou Goldou o samotě. Slíbil důkazy.

17. ledna 2013. Poslední výzva: disciplinárka nařídila Křetínskému, aby do 7. února dodal důkazy o svých tvrzeních. Pokud tak neučiní, zahájí řízení s ním. A pak hrozí trest nejen Křetínskému, ale i Spartě.Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Tomáš Zajíc

Slovácko

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze