Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Korea propadla extázi, mluví se o zázraku

18 2002
Soul - Nadšení z postupu fotbalistů do čtvrtfinále mistrovství světa mělo v korejských ulicích projevy známé i z jiných zemí, zpravodajové světových agentur však hovoří o neuvěřitelné masovosti oslav výhry 2:1 nad Itálií. Podle policejních odhadů jen v hlavním městě Soulu zaplnil centrum nejméně milion příznivců, v celé zemi byl jejich počet údajně čtyřnásobný.

Korejci byli jako v extázi. Křičeli, hlučeli, tloukli do různých předmětů a pořádali improvizované ohňostroje z volně dostupné zábavné pyrotechniky. Podle očitých svědků se někteří fanoušci dostali do stadia, blížícího se deliriu, aniž by pozřeli kapku alkoholu či užili jinou drogu.

Automobily se sice skrze dav nemohly dostat, ale řidičům to nevadilo. Pocit sounáležitosti ve chvílích národního štěstí dávali najevo troubením. Všude vlály korejské vlajky a drtivá většina slavících lidí oblékla rudá trička s nápisem Korejská republika, která dala na trh firma, provozující síť mobilních telefonů.

Jihokorejský president Kim Te-džung na chvíli zapomněl na rodinné problémy a sledoval zápas v přímém přenosu. Dva z jeho tří synů čelí obvinění z korupce a zneužití vlivu. Kim v sobě však našel dost vnitřní síly, předstoupit před národ.

"Blahopřeji, spoluobčané! Ať dlouho žije Korejská republika!" pozdravil ze své rezidence fanoušky, sám s fotbalovou šálou kolem krku.

Také média nešetří nadšením. "Je to zázrak," uvedl na své internetové stránce největší deník Čchosun Il-po. "Bylo to drama, ve kterém fanoušci spolu s hráči zvítězili díky hořící touze," píše se v textu o utkání v Tedžonu. Přímo na stadionu a kolem něj se nedlouho po závěrečném hvizdu rozhodčího rozehrály kapely.

Nálada byla přesycena nadšením, ale také nacionalismem. "Konečně v cizině vidí, jací jsme skvělí! Ať dlouho žije Korea!" vykřikovali fandové.

Obyčejné Korejce přivedl postup fotbalistů do čtvrtfinále MS do extáze

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze