Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec velké legendy. Highbury končí

19 2006
Londýn - (Od našich zvláštních zpravodajů) - Na první pohled to místo působí zašle, až ošuntěle. Starobylá stavba schovaná mezi obyčejnými cihlovými domky je snad poslední místo, kde byste hledali něco poetického. Fotbalový fanda se tu však roztřese bázní. Ze zdí stařičkého stadionu Highbury v Londýně dýchá omračující kouzlo. I nostalgie.

Stánek, který od roku 1913 věrně slouží Arsenalu, se chystá do výslužby. Odpočet na stadionu neúprosně odkrojuje poslední dny, dnes už jich zbývá jen sedmnáct.

Pak se Arsenal přesune do nové arény, která je větší a modernější.

Ve středu večer se tribuny Highbury, neboli Kolébky fotbalu, jak se stadionu přezdívá, naposledy zatřásly při velké evropské bitvě, bylo vyprodáno jako vždycky.

Hrdý Arsenal tu v semifinále Ligy mistrů nastoupil se španělským Villarrealem. Byl to poslední mezinárodní zápas, který Higbury vidělo.

"Bude to unikátní zápas. Na tom místě je tolik vzpomínek," řekl před výkopem nalomený Thierry Henry, hvězda současného Arsenalu.

V červených ochozech Higbury vládne obrovská tradice, která musí oslovit každého, kdo na ně zabloudí. "Bylo by krásné se vrátit, sednout si a vzpomínat," vypráví Henry.

Přitom téměř posvátné místo je ukryto v zástavbě před okolním světem. Ani padesát metrů od něj netušíte, že se nacházíte poblíž legendárního fotbalového stadionu, na který se vejde přes 38 tisíc lidí.

Tedy pokud se zrovna nehraje zápas. To v okolních úzkých uličkách vyrostou desítky stánků hýřících suvenýry s nostalgickou tematikou. Trička s nápisy "Sbohem, Higbury" nebo "Díky za vzpomínky" rychle mizí z pultů.

Stejně tak lístky na poslední pohárovou podívanou. Po Villarrealu sem přijedou už jen Tottenham a Wigan. Vstupenky už oficiálně nejsou k mání, překupníci je však za obrovské sumy nabízejí.

"Na poslední zápas to bude nejmíň za 500 liber," hořekuje nešťastník, jenž zůstal odkázán na černý trh. V přepočtu bude muset vysázet přes 20 000 korun, ačkoliv běžně stojí vstupenka i patnáckrát méně.

Víc než 40 milionů korun pak vyplatí zájemci o relikvie z Higbury v plánované letní dražbě.

"Na prodej je vše kromě Henryho," zní slogan akce. Jestli chcete koupit hráčské záchodky, tyče od branek nebo kousky trávníku, máte šanci. Poté se stadion promění v komplex bytů a kanceláří.

Duch Highbury však nezemře. Jeho Východní tribuna zůstane stát, na místě trávníků vyroste park, kde budou potůčky věrně kopírovat zašlé autové čáry.

A moderní Emirates Stadium, nový domov Arsenalu pro 60 000 diváků, se tyčí opodál.Najdete na iDNES.czmobilní verze