Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec debatám. Irové o dodatečné zařazení na fotbalové MS nepožádali

Francie - Irsko, zleva: Lassana Diarra, Robbie Keane, Alou Diarra | foto: AP

2 2009
Irští fotbalisté se nastanou 33. účastníkem mistrovství světa v Jihoafrické republice. Veškeré úvahy na toto téma utnulo dnešní oznámení Irské fotbalová federace (FAI), že o dodatečné zařazení ani oficiálně nežádala.

Irové navíc obvinili předsedu FIFA Seppa Blattera z nediplomatického jednání.

Možnost, že by FIFA zařadila Irsko dodatečně mezi účastníky světového šampionátu, aby odčinila chybu rozhodčího v barážovém utkání s Francií, prý byla jen součástí jednání. Blatter ji však na tiskové konferenci v Johannesburgu prezentoval jako irský návrh a slíbil, že se jím výkonný výbor FIFA bude zabývat.

To rozpoutalo po celém světě diskuse o oprávněnosti irského požadavku. Irská federace však dnes požádala, aby tento bod byl stažen z programu výkonného výboru FIFA.

Irové Blatterovi vyčetli, že obsah jednání zveřejnil, přestože je ujistil o tom, že schůzka byla důvěrná. Dotklo se jich i prohlášení šéfa FIFA, že dokáže pochopit jednání Francouze Thierryho Henryho, který si při rozhodující gólové akci pomohl rukou.

"Vžít se do role někoho, kdo dal gól podvodem, je pro člověka v Blatterově postavení nepatřičné," píše se v prohlášení, které FAI zveřejnila na svých webových stránkách.

Místo podobných prohlášení Irové předsedovi FIFA doporučili, aby se ze své pozice zasadil o to, aby k podobným excesům v budoucnu nedocházelo. Za vhodnou prevenci označují zavedení brankových rozhodčích, využití videa při zápasech nejvyšší důležitosti a přísné tresty pro provinilce.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze