Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec Brücknera u rakouské reprezentace: na výběr jsou dvě verze

Karel Brückner - Kouč české fotbalové reprezentace Karel Brückner během duelu se Skotskem. | foto: Michal RůžičkaMF DNES

3 2009
Poté, co trenér Karel Brückner prohrál s rakouskou reprezentací třetí zápas za sebou, bylo jeho odvolání na spadnutí. "Když naposled v únoru prohrál přípravný zápas se Švédskem, tak už kritika jeho tréninkových metod, vztahů s médii, defenzivní filozofie a fakt, že prakticky žádné ligové zápasy nesledoval osobně, jenom sílila," připomněl deník Österreich.

List Kurier se zase pozastavil nad dvojí verzí Brücknerova konce. Konec českého kouče na lavičce rakouské fotbalové reprezentace uvádí titulkem "Propuštění trenéra made in Hollywood".

Zatímco nový prezident Rakouského fotbalového svazu Leo Windtner tvrdí, že konečné rozhodnutí padlo po pondělním telefonickém rozhovoru s Brücknerem, podle samotného trenéra došlo k ukončení smlouvy už minulý týden.

"Pokud věříme Brücknerovi, tak se svaz propuštění trenéra snažil v posledních dnech dramaturgicky prodat jako svou vlastní zásluhu. Jak jinak se dá vysvětlit, že Windtner v sobotu bezprostředně po svém oficiálním uvedení do funkce Brücknerovu pozici jen zpochybnil, ale navzdory formálnímu ukončení smlouvy ho ještě neoznačil za bývalého trenéra?" podivuje se Kurier.

Rakušané Brücknerovu verzi popřeli

Rakouský fotbalový svaz trvá na tom, že se o ukončení působení trenéra Karla Brücknera u národního týmu rozhodlo až v pondělí. Funkcionáři popřeli vyjádření českého kouče, který se podle svých slov na odchodu dohodl už minulý týden.

"Šlo o získání informací, jestli budou, nebo nebudou potíže. Brückner věděl, že nemůžeme nic dohodnout a že nový prezident bude zvolen až 28. února. Dohodli jsme se, že mu neprodleně zavolá. Až po pondělním telefonátu
bylo ukončení angažmá oficiální," vysvětlil generální ředitel svazu Alfred Ludwig.

Šéf svazu byl navíc podobně tajnůstkářský i nadále. Tvrdil, že před telefonátem s Brücknerem nechce nic předjímat, i když odvolání nevyloučil. Kurier připomněl, že devětašedesátiletý kouč nemohl pokračovat také kvůli chronickým problémům se zády.

"Je pravda, že Brückner kvůli zdravotním problémům odešel do penze," napsal.

Už po loňském mistrovství Evropy, na němž vedl českou reprezentaci, se mluvilo o Brücknerově odchodu do trenérského důchodu. O měsíc později však překvapivě přijal rakouskou nabídku.

Jeho angažmá u rakouské reprezentace nakonec trvalo jen sedm měsíců, které podle deníku Österreich vyvolaly rozporuplné pocity. "První dva zápasy pod tímto Čechem přinesly velké naděje. Ale po počáteční euforii přišlo velké rozčarování," uvedl list.

Rakušané pod Brücknerovým vedením nejprve remizovali s přípravném utkání s Itálií a pak slavně porazili v kvalifikaci Francii, ale jiný zápas už nevyhráli. Porážka s Litvou a Srbskem a remíza na Faerských ostrovech výrazně snížila šance Rakušanů na úspěch v boji o postup na mistrovství světa 2010.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze