Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Končím, nesplnil jsem úkol, řekl Rijkaard

29 2000
A m s t e r d a m (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Byli tři a spojoval je neúspěch na EURO 2000. Reprezentační trenéři, kteří po vypadnutí z turnaje složili své funkce. Exkluzivní klub nyní dobrovolně rozšířil Frank Rijkaard. Měl velký sen, že na EURO 2000 před vlastním publikem zopakuje v roli trenéra to, čeho dosáhl již před dvanácti lety jako hráč - stát se mistrem Evropy. Když Nizozemsko vypadlo semifinále na penalty, suše oznámil: "Končím. Nemohu jinak."

Sedmatřicetiletý Frank Rijkaard mluvil jako vždy klidně, občas se usmál a ani na okamžik nedal najevo emoce. Z otázek bylo často cítit nevyslovené přání "Zůstaň", ale potomek surinamského otce a holandské matky už se rozhodl.

"Měl jsem jediný cíl, dovést mužstvo k titulu mistrů Evropy. Tato generace hráčů si ho zasloužila. Teď, když se to nepovedlo, jsem z toho vyvodil svoje důsledky a rozhodl se odstoupit z funkce," pronášel s nadhledem do zaplněného sálu v útrobách amsterdamské Areny.

"Je to konečné rozhodnutí, a dramatický průběh dnešního utkání na něj nemá vliv. Postavil jsem si před sebe tu laťku již před dvěma lety, kdy jsem národní mužstvo přebíral - buď titul, nebo odchod."

Podobně reagovali na vyřazení z EURO 2000 také trenéři Německa (Erich Ribbeck), Turecka (Mustafa Denizli) a Portugalska (Humbert Coelho). Předem avizovaný odchod z funkce provedl také Bo Johansson, Švéd ve službách dánské reprezentace.

Rijkaard opouští oranjes po dvou letech. Zbavil nizozemskou kabinu proslulých vnitřních třenic, které vždy mužstvo rozložily na předchozích šampionátech. Povznesl styl jejího vystupování, nemluvě o pohlednosti hry, který esa jako Stam, Davids, Bergkamp či Zenden pod jeho vedením na EURO 2000 předváděla.

Ani na šampionátu však bývalý hráč Ajaxu a AC Milán neunikl tlaku všudypřítomných kritiků, zejména pak legendárního Johana Cruyffa. Když ve čtvrtek večer došlo na nejhorší a oranjes vypadli z turnaje kvůli čtyřem neproměněným penaltám, nemohl už použít svou oblíbenou průpovídku, jíž odbýval kritiky v předchozích přátelských utkáních: "Pavarotiho také neposuzují podle toho, jak si zpívá ve sprše." Celé Nizozemsko chtělo hrát v neděli finále a na jeho konci slavit doma v Rotterdamu velký triumf.

V nejbližších týdnech si chce Rijkaard pořádně odpočinout a zapomenout na EUROzklamání. Rezolutně přitom odmítl, že by se chtěl stáhnout z fotbalové scény: "Moje budoucnost je ve fotbalu, o tom není pochyb. Jenom to nebude u nizozemské reprezentace." Asi už se nevrátí k byznysu se spodním prádlem, který ho bavil pár let po skončení aktivní kariéry.
V zemi se spekuluje, že Rijkaarda teď láká klubový fotbal, a to zejména v Itálii.

O jeho nástupci u národního týmu se terpve bude jednat, nejžhavějším kandidátem je podle všeho bývalý trenér Barcelony Louis van Gaal.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze