Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komise rozhodčích potřebuje rozprášit

13 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Pocit zmařeného úsilí, nespravedlnosti a nekorektnosti zůstal v předsedovi Českomoravského fotbalového svazu Františku Chvalovském po prohraném úvodním utkání na EURO 2000. Reprezentanty připravila o bezbrankovou remízu s Nizozemskem až přísně nařízená penalta v 89. minutě. "Kdyby se řeklo hned na začátku, že ve finále mají hrát Holanďané s Belgičany, tak se nám bude hrát jinak," glosuje průběh prvních zápasů na turnaji Chvalovský.

Závěr nedělního duelu v Amsterdamu nevyvolal zděšení jen mezi českými fanoušky. Dusná atmosféra zavládla také na čestné tribuně, kde vedle šéfů českého a nizozemského fotbalu usedla i generalita UEFA. "Seděl jsem vedle generálního sekretáře UEFA, a to si pište, že jsem mu okamžitě dal svoji nespokojenost najevo," přiznal Chvalovský. "Moc příjemné to nebylo jemu, ani Holanďanům. Samozřejmě, že jsem vyslechl nějaká slova útěchy a omluv, ale penaltu už zpět nikdo nevezme a dobrý výsledek nám také nic nevrátí."

Čeští fotbalisté nebyli jediní, kdo v úvodních dnech šampionátu odcházel ze hřiště s pocitem křivdy. Také Turky připravila o remízu s Itálií sporná penalta nařízená v úplném závěru utkání, gólu Belgičanů do švédské sítě zase předcházela ruka... "Bavili jsme se o tom s přáteli z UEFA. Už toho nefunguje dost, a mě to skoro připadá jako že bychom si pomalu měli rozdat karty. Kdyby se řeklo hned na začátku, že ve finále mají hrát Holanďané s Belgičany, tak se nám bude hrát jinak," zlobí se šéf českého fotbalu, jenž je zároveň i členem exekutivy UEFA.

Chvalovský se neodváží nařknout rozhodčího Collinu z úmyslné chyby, ale o to více obviňuje komisi rozhodčích UEFA. "Plno problémů s rozhodčími přineslo i mistrovství Evropy do 21 let. Práce jejich komise stagnuje. Už delší dobu kritizujeme skutečnost, že v ní zasedá stejný uzavřený okruh lidí a nepřichází noví členové. Blížící se volby do výkonného výboru UEFA a chystané změny stanov snad konečně přinesou nový proud a novou krev i do práce komise rozhočích."

Český fotbal a italští rozhodčí si moc nerozumí, všiml si toho i předseda Chvalovský: "Já jsem velmi dalek toho, abych rozhodčí z něčeho podezíral. Sám jsem u nás poznal, jak je to nepříjemné, ale na druhou stranu je pravda, že s panem Collinou dobré zkušenosti nemáme. Ať už to byla Sparta v Barceloně, anebo tentokrát národní mužstvo. A koneckonců italský rozhodčí odpískal týden předtím v zápase s Německem navlas stejnou penaltu, o které jsme měli také pocit, že nebyla."

Protest proti Collinovi však česká výprava na EURO nepodala a podávat nebude. "Na téhle úrovni by nebyl nic platný, myslím, že všichni zodpovědní penaltu i celý zápas viděli, a to stačí, aby se s touto záležitostí pracovalo," říká Chvalovský, který navrhuje na celou kauzu rychle zapomenout a připravit se na další zápasy: "Už jsme těch nespravedlností v životě zažili tolik, že by nás to nemělo položit. Teď se musíme vyburcovat a zmobilizovat do dalších zápasů, abychom světu ukázali, na co všechno máme."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze