Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Fotbal vymýšlí, jak se zbavit Romana Berbra. Uspěje?

Šéf Fotbalové asociace Miroslav Pelta, lobbista Jaroslav Tvrdík a sportovní manažer Pavel Paska na plese pořádaném prezidentem Milošem Zemanem (22. ledna 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

11 2017
Roman Berbr je mocný a všehoschopný hráč, který pomohl zavirovat český fotbal. Odstřihnout ho, aby neškodil (nebo aspoň škodil co nejméně), vypadalo jako Mission Impossible. Tím spíš, že oficiální boss Miroslav Pelta je obviněný z dotačních nekalostí, což Berbrův vliv ještě posílilo. Teď se zdá, že se našla cesta, jak z pekla ven.

Ne, nejásejte ještě, bude to neúprosný boj, bude vykoupený kompromisy a hlavně vůbec nemusí vyjít.

„Jestli se Berbr nedá porazit teď, tak už nikdy,“ zavelel slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.

Můžete namítnout, že zrovna Tvrdík není po své politické kariéře ryzím válečníkem, ale tentokrát bychom mu fandit měli. Jemu i všem ostatním, kteří chtějí bojovat proti zlu. Nejsledovanější fotbalová komunita, čili kluby první ligy, se ve středu shodla, že jde do války. Má jedinou, zato důležitou zbraň: peníze.

Stát kvůli skandálu dočasně zastavil stamilionové dotace, což se nejcitelněji dotkne nižších soutěží. Fotbalu hrozí finanční katastrofa. Ne tomu na nejvyšší úrovni, nýbrž amatérům, k nimž patří většina z 300 tisíc členů Fotbalové asociace:

- nebude-li vedení FAČR důvěryhodné, nebudou peníze od státu.

- nebudou-li peníze od státu, tak malé, menší a nejmenší kluby včetně mládežnických budou živořit.

Šestnáct elitních klubů v čele se Spartou a Slavií nabízí řešení, které může Berbrovu moc omezit. Tím, že vystoupil i sparťanský majitel Daniel Křetínský, který obvykle zůstává stranou, výzva graduje.

Profesionální kluby nabízejí, že „malým“ pomůžou finančně překlenout období, kdy státní dotace zamrznou, na oplátku chtějí, aby výkonnostní fotbal přestal slepě podporovat Berbra.

Jednoduché jako facka. Jenže ve skutečnosti složité, neboť Berbrova moc pramení zdola. Na úrovni okresů a krajů má zaháčkované nohsledy, kteří plní jeho rozkazy.

Co bude tedy přesvědčivější?

Síla strachu, že nedostanu peníze, nebo síla Berbrova vlivu?

Na 2. červen je svolána valná hromada FAČR, která měla proběhnout v klídku a pohodě. Miroslav Pelta byl jediným kandidátem na předsedu a ve výkonném výboru se nečekaly žádné velké změny. S výjimkou zvolení bývalého a potřísněného sudího Miroslava Liby, což je další Berbrův člověk. Teď je díkybohu (a vyšetřovatelům) plánovaný scénář v troskách.

Pokud by Berbrovi hrozil pád, jistě se valnou hromadu pokusí zablokovat, proto za ním Ligová fotbalová asociace (LFA) posílá delegaci s návrhem: „Vycouvej a bude líp.“

Je nemyslitelné, aby bývalý estébák Berbr jen tak uhnul. Je to silný hráč, ten nejsilnější. Proto rozhodne, jak se zachovají jeho poddaní. Pochopí-li, že musí „Náčelníka“ obětovat, aby dostali peníze na svůj život, pak opravdu může být líp.

A jestli ne...

„Situace je poměrně vážná,“ řekl Dušan Svoboda, předseda LFA. A to mluvil poměrně diplomaticky.

Dušan Svoboda přichází na jednání výkonného výboru.

Dušan Svoboda přichází na jednání výkonného výboru.

V hlavní roli je teď čas. Do pátku se musí najít vhodní uchazeči, kteří budou na valné hromadě kandidovat na funkci předsedy a do výkonného výboru. Ligové kluby nabízejí jména, která neprojdou, pokud pro ně nezvedne ruku výkonnostní fotbal. Tak tedy:

- Petr Fousek, bývalý generální sekretář svazu, který předloni organizoval Euro jedenadvacetiletých.

- Petr Mlsna, náměstek ministra vnitra a člen komise rozhodčích.

- Zdeněk Grygera, bývalý reprezentant, jenž dělá manažera ve Zlíně.

- Martin Malík, generální ředitel marketingové společnosti STES, která zastupuje FAČR.

Boj o budoucnost právě začíná.

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze