Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Snad to na Euru nebouchne. Nechte fotbal žít

Chorvatští fanoušci během utkání mistrovství Evropy proti Česku zasypali hřiště světlicemi a dělbuchy, jeden z nich zranil pořadatele. | foto: Reuters

20 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Na stadionu v St. Étienne už se hrály hymny a víc než tisíc fanoušků z Česka a Chorvatska, kteří se družili před zelenou arénou, zachvátila lehká panika: „Sakra, výkop je za chvíli! Prošvihneme to!“

Přestali si ťukat plechovkami piva a začali se tlačit ke vchodům. Ideální chvíle pro útočníka, aby rozruch proměnil v krveprolití. Tolik lidí na malém prostoru. Tolik potenciálních terčů.

Během fotbalového mistrovství Evropy vás napadá leccos, když jste svědkem, jak je Francie unavená.

Bouchne to? Možná ano, jen se neví kdy a kde.

Výjimečný stav, který v zemi platí od listopadového masakru v Paříži, pokračuje. Francouzská policie se zaměřila především na hrozbu teroristů, kteří můžou během turnaje zaútočit kdykoli. V pohotovosti je devadesát tisíc policistů a četníků, k tomu armáda a speciální jednotky. Jenže do toho se ve Francii, především v Paříži, spustily násilné demonstrace proti vládní reformě, které způsobují zranění, zatýkání a milionové škody na majetku. A to nemluvíme o nedávných povodních.

Prezident François Hollande si docela naběhl, když pohrozil, že masové manifestace zakáže: „V době, kdy Francie hostí fotbalové Euro a čelí terorismu, se už nebude vydávat povolení k demonstraci, pokud nebudou zaručeny bezpečné podmínky pro majetek, osoby a veřejný majetek.“

Jenže zkuste zakázat francouzským odborům demonstrovat, když se cítí nespokojené. Nemožné! Na čtvrtek se plánují stávky po celé Francii.

„Bezpečnostní složky jsou příliš vyčerpané. Je toho moc. Trvá to příliš dlouho,“ říkají novináři, kteří se ve Francii věnují fotbalu.

Bojí se, že se něco stane.

V Belgii chytili tři muže, kteří si chtěli počíhat na fanoušky během sobotního utkání Belgie–Irsko. Dnes by se tím pádem nemluvilo o belgickém vítězství 3:0, nýbrž o mrtvých. Belgická generální prokuratura vzkázala, že „v zájmu vyšetřování nemohou být zveřejněny žádné další informace“.

Můžeme jen hádat, jestli teroristé chtěli odpálit bomby v zóně pro fanoušky, nebo někde v obchodním centru.

Nebo přímo před stadionem, když nedochvilní a rozdovádění příznivci zjistí, že už se hrají hymny?

Nějaké světlice, kvůli kterým se v pátek přerušil zápas Česka proti Chorvatsku, jsou vlastně prkotina. Trávník se na pár minut zabarvil doruda a jednomu z uklízejících pořadatelů detonovala v prstech petarda. „To nejsou naši fanoušci. Jsou to sportovní teroristi,“ prohlásil chorvatský trenér Ante Čačič, který chuligánům vyčítá, že českému soupeři dovolili, aby v přerušení nabral sílu a v závěru vyrovnal zdánlivě rozhodnutý zápas.

Fotbalová disciplinárka bude trestat. Dnes se Chorvatsko dozví, jak draze zaplatí za divočáky v hledišti, kteří brojí proti mafiánským praktikám záhřebského šéfa Mamiče. Mastná pokuta čeká Turecko, jehož fanoušci odstartovali pyrotechnické divadlo v utkání proti Španělsku. A taky Maďarsko, které se rozvášnilo po vyrovnání s Islandem. Rusové jsou podmínečně vyloučeni z turnaje, v souboji s Anglií nadělali spoustu problémů.

Ani Angličané nejsou bez viny. Ani Severoirové, Němci, Ukrajinci, Belgičané, Portugalci. Ani Španělé, mezi kterými francouzská policie zadržela tři fanoušky kvůli neonacistickým transparentům.

Navzdory potížím s agresivními chuligány, světlicemi nebo rasistickými pokřiky by Francie měla zůstat připravená na daleko osudovější střet.

Snad to nebouchne!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze