Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kollerovi se z přehlídky nechtělo

26 2000
P r a h a - Dva metry vysoký, nezadaný, úspěšný, původem z malé vesnice - to byly hlavní rysy osobnosti fotbalisty Jana Kollera, o které se zajímali tazatelé v on-line rozhovoru. Fotbalista roku 1999 a čerstvý mistr Belgie trpělivě odpovídal celou vyhraženou hodinu, nad některými dotazy se zasmál a pokusil se stejně vtipně reagovat, jindy odpovídal jen jedním dvěmi slovy. "Klidnější povahy. Občas líný. Trpělivý. Občas vzteklý. Veselý se smyslem pro humor," vypotil po dlouhém přemítáním odpověď na prosbu, aby se v pěti větách chrakterizoval.Odpovědi Jana Kollera najdete ZDE

Jediný termín, kdy byl trenér fotbalové reprezentace Jozef Chovanec ochoten některého ze svých svěřenců uvolnit na on-line rozhovor se čtenáři iDNES, se překrýval s prezentací nové sportovní výstroje české reprezentace. Jan Koller původně nebyl proti, ale když se půvabné modelky - vesměs finalistky posledních ročníků soutěže Miss ČR - objevily na předváděcím molu, začal litovat.

"Zvlášť ta malá se mi moc líbila," svěřoval se muž, který sám dorostl do výšky 202 centimetrů. Přehlídka však měla spád, a tak fotbalista jen trošku ošidil potlesk, ale viděl vše.

Tazatelé tuto poznámku neslyšeli, ale přesto se o hráčovo staromládenectví hodně zajímali. (Může-li se v sedmadvaceti letech mluvit o starém mládenci). "Vážnou známost zatím nemám," řekl hned v jedné z prvních otázek, a pak si mohl číst nabídky na dívek na jednu noc i otázky, zda navštěvuje v Belgii uličky lásky. "Odolávám, ale někteří spoluhráči černé pleti občas to těchto nočních klubů zavítají," prozradil.

V otázkách, které se týkaly fotbalu, zůstával raději zdrženlivý, všech svých spoluhráčů se snažil zastat až při vzkazu: "Honzo řekni prosímtě Bejblovi a Kukovi ať sedí radši doma!" rezignovaně odpověděl: "Tuto zprávu předám."

Přiznal se, že sní o přestupu do Anglie, a prozradil, že jeho tajnou zbraní je palec, kterým dává míči zvláštní rotaci. "Kopu do toho zvláštním způsobem, který se nedá popsat. Palec je hrozně velký, že si na něj vyslechnu spoustu poznámek od spoluhráčů." V jiné odpovědi jen skromě podotkl: "Góly jsou spíše otázkou štěstí a sebevědomí."

Odpovědi Jana Kollera najdete ZDE

Sváteční dny mu nosí úspěchy
Sváteční dny přinášejí Janu Kollerovi životní úspěchy. Vloni o Vánocích byl vyhlášen českým Fotbalistou roku 1999 a nyní na Velký pátek velikonoční se stal s Anderlechtem Brusel mistrem belgické ligy. Z oslav však musel v neděli prchnout do Prahy, aby se přidal k reprezentaci připravující se na středeční utkání s Izraelem.

"Je to můj největší týmový úspěch," řekl o titulu s Anderlechtem fotbalista, který už má doma i cenu pro českého mistra z roku 1995, kdy působil ve Spartě. "Tenkrát jsem odehrál jen šest zápasů, to nebylo tak opravdové, jako letos," říká dvoumetrový obr. Všechny své individuální ceny posbíral loni v prosinci: stal se českým Fotbalistou roku, byl druhý v obdobné anketě v Belgii a v novinářské anketě Zlatý míč ČR vyhrál podzimní kolo, celkově však skončil druhý za Bergrem.

Definitivní pojistky belgického titulu se hráči Anderlechtu dočkali bez boje, když se v pátek chystali na utkání v Genku. Druhé Bruggy totiž prohrály na hřišti Lierse 0:1 a připravily se tak i o teoretickou šanci dostat se na první místo. "Spadl z nás tlak, konečně bylo rozhodnuto a my jsme mohli jít do dalších zápasů už klidní," přiznal Koller, který pak v sobotu dal jeden ze čtyř gólů v utkání, které Bruselští na hřišti Genku vyhráli vysoko 4:1.

"Výsledek Brugg jsme se dozvěděli v hotelu, připili jsme si šampaňským, ale víc jsme neslavili. Řekli jsme si, že se pokusíme vyhrát všechny tři zbývající zápasy," pokračuje Koller. Před hotelem v Genku se v pátek sešlo asi čtyřicet fanoušků, další si počkali na návrat "Fialek" z vítězného utkání. "Na stadionu v Bruselu bylo asi pět tisíc lidí, kteří nás bouřlivě vítali. Oficiální oslava však proběhne až tento pátek," prozrazuje český reprezentant.

Na neoficiální oslavě dostal Koller neoficiální nabídku na prodloužení smlouvy. A to jej i tak má nejslavnější belgický klub pojištěného až do roku 2003. "Zatím se tím nezabývám," říká sedmadvacetiletý fotbalista, jenž se už dříve přiznal ke snu zahrát si jednou v anglické Premier League.

Pokud udrží raketové tempo, jakým dobývá fotbalové mety, je otázkou krátkého času, kdy se tato vize naplní.

Pohádka o Honzovi ze Lhoty
Kollerovu strmou cestu k fotbalové slávě novináři pravidelně líčí jako pohádku Kterak Honza ze Smetanovy Lhoty ke štěstí přišel. Rodák z jihočeské vesničky je živým důkazem, že talentovaný hráč se může dlouho skrývat před skauty ze špičkových mužstev v malém vesnickém klubu.

Ještě v roce 1993 hrál jihočeskou 1.B třídu za rodnou ves a reprezentanty znal jen z televize. Ve dvaceti letech přijel do Prahy na roční brigádu a na fotbal moc nemyslel. Hledal pouze příležitost k občasnému tréninku, která se mu dílem náhody otevřela ve sparťanském B-týmu.

Tím okamžikem nastal v jeho životě zásadní obrat. Sparta jej v létě 1994 za 300 000 korun od Smetanovy Lhoty koupila, útočník brzy putoval z rezervního týmu do "áčka" a na jaře už debutoval v nejvyšší soutěži.

V letní přípravě si vybojoval místo v základní sestavě, začal hrát za reprezentační jedenadvacítku a jednou se dokonce objevil i v širší nominaci A-týmu. Strmý vzestup se však na jaře zastavil. Koller vypadl ze sestavy a v době, kdy jeho dnešní reprezentační spoluhráči triumfovali na EURO 96, vzal zavděk nabídkou z belgického provinčního Lokerenu. Zde se časem vypracoval v nejlepšího ligového střelce a ze 4,5 milionu korun, jež za něho inkasovala Sparta, zvýšil svoji cenu na 116 milionů. Právě toho za něj zaplatil loni v létě Anderlecht Brusel a český Honza se stal nejdražším hráčem v historii klubu.

Ještě větší akceleraci Koller předvedl na mezinárodní scéně. Debutoval loni v únoru v Bruselu a díky jeho gólu Češi porazili Belgii 1:0, v dalších jedenácti zápasech přidal ještě jedenáct branek a udržel si tak nevídaný průměr jednoho gólu na utkání.

Koller měří 202 centimetry, váží 102 kilogramy a obouvá kopačky velikosti 14, které pro něj reprezentační kustodi dlouho nemohli sehnat. V jednom rozhovoru přiznal, že většinu gólů střílí velikým palcem, kterým udílí míči nečekanou rotaci.

Hráče, který je pro svou výškou přezdíván Dino, jako dinosaurus, je v cizině už čtvrtým rokem, ale cestu k internetu, jako vhodnému prostředku pro komunikaci s domovem, ještě nenašel. "Absolutně nic mi to neříká, vlastně ani nevím, do čeho jdu," řekl, když jsme ho zvali na on-line rozhovor.

Honza ze Lhoty však má dobré srdce, přesně jako v pohádkách, a tak pozvání ochotně přijal. K dispozici vám bude dnes od 14 do 15 hodin.

Jan Koller diktuje asistentce iDNES Petře Šustové odpovědiNejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze